9. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do 3. lunárního měsíce. Vaše miminko prochází zásadními změnami, velice rychle roste. V příštím měsíci svou hmotnost zdesetinásobí.

9.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Dítě měří asi 22 až 30 mm. Plod začíná vypadat jako lidské dítě, ale stále má tvar písmene C. Je vidět primitivní nos s dírkami. Objevují se první svaly. Vznikají oční panenky, čočka i sítnice a oční nerv začínají být funkční. Vyvíjí se pupečník, který bude po zbytek těhotenství komunikační tepnou mezi plodem a matkou. Poměrně rychle rostou jak horní, tak dolní končetiny. Na končetinách jsou patrné loketní ohnutí, na prstech se vytvářejí bříška. V následujících dnech se vyvine základ bránice – hlavního dýchacího svalu, které dítě začne využívat hned po porodu.

Co se děje s vámi?

Těhotenství na vás není vůbec znát, ale i přesto si můžete všimnout, že vám jsou kalhoty těsnější. Zvětšuje se dutina břišní, děloha se od doby početí zdvojnásobila. Vaše tělesná teplota neklesá pod 37 °C.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Jaké hormonální změny se dějí ve vašem těle?

Především se zvyšuje množství již existujících hormonů a dále se vylučují hormony specifické jen pro těhotenství. Tím je například lidský choriový gonadotropin (HCG), který vylučuje vyvíjející se placenta od chvíle, kdy se oplozené vajíčko uchytí v děloze. Spouští produkci dalších hormonů, které udržují těhotenství, a zabraňuje spuštění menstruačního krvácení. V těhotenství dosahují vysoké hladiny také ženské pohlavní hormony – progesteron a estrogen. Progesteron brání děložním kontrakcím, udržuje funkci placenty, zpevňuje stěny pánve a naopak rozvolňuje některé vazy a svaly. Je tedy zodpovědný za případné pálení žáhy. Estrogen pomáhá na začátku těhotenství připravit děložní sliznici, podporuje zmnožení cév a žláz v její sliznici. Je zodpovědný za zvětšení krevního objemu. Vývoji dítěte pomáhá lidský choridový somatomamotropin (HCS), kalcitonin zvyšuje tvorbu vitaminu D a zabraňuje vyplavování vápníku u matky, inzulin pomáhá s ukládáním živin a regulací cukru plodu, prolaktin napomáhá připravit mléčné žlázy matky na kojení. V průběhu porodu se pak uvolňuje oxytocin, který způsobuje kontrakce rozšiřující děložní hrdlo.

Čtěte také:

Tip pro mámu

V ústech se vám tvoří nadbytek hořkých slin a vy nevíte, co s tím? Tomuto jevu se odborně říká ptyalismus. Objevuje se pouze v první polovině těhotenství, a to zejména u žen, které trpí ranními nevolnostmi. Typickými příznaky jsou: tuhý jazyk, otok tváře v důsledku zvětšení slinných žláz a zhruba dvojnásobné množství hořkých slin. Příznaky ptyalismu může zmírnit ovoce, máta, žvýkačka, časté malé porce jídla a sušenek. Snižte potraviny obsahující škrob a mléčné výrobky.

Táta je v tom taky: Máma začíná zjišťovat, že první oblečení jí začíná být těsné. Poznámky na účet širších boků určitě zapuďte. Místo toho se spolu vydejte na těhotenské nákupy.

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

27.7.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist