28. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstoupila jste do třetího trimestru vašeho těhotenství. Ten pro vás bude jak po fyzické, tak po psychické stránce velice náročný. V posledním trimestru přiberete asi 5 kilogramů, z toho tři kilogramy budou patřit miminku.

28.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Pokud by se dítě narodilo předčasně v tomto týdnu, bylo by sice schopno samo dýchat, ale bylo by to pro něj těžké, protože plíce ještě nejsou úplně zralé. Bylo by také schopno po porodu regulovat svou tělesnou teplotu. Kůže už není tak svraštělá, protože pokračuje ukládání podkožního tuku. Děťátko znatelněji odlišuje dobu spánku a dobu bdění. Rozeznává hlasy svých rodičů. U chlapců i dívek pokračuje vývoj zevních pohlavních orgánů. Ve třetím trimestru bude dítě především přibírat na váze. Už teď měří asi 38 cm a váží kolem 1,1 kilogramu.

Co se děje s vámi?

Děloha v posledním měsíci vyrostla asi o 4 centimetry, již tlačí na dno hrudního koše. Rozestupující se dolní žebra mohou způsobovat mírnou bolest. Pupík se napíná a začne vyčnívat, což se po porodu vrátí do normálu.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Začněte s pořizováním výbavičky, pokud jste již nezačala. Promyslete si, co je opravdu nutné koupit nové a co by vám stačilo z tzv. druhé ruky, protože investice do výbavičky rozhodně není malá. Možná je ve vaší rodině nebo okolí někdo, kdo už dětské věci nepotřebuje. Už máte kočárek? Je nezbytné vybrat kočárek v závislosti na vašich konkrétních potřebách a nárocích. Vážíte padesát kilo i s postelí? Těžký kočárek by pro vás znamenal trápení a skládání do kufru auta by se rovnalo sisyfovskému boji. Existuje několik typů kočárků, každý rok přibývají nové modely a také se pravidelně provádí testování kvality a zdravotní nezávadnosti, na které byste měli při výběru brát ohled.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Vítejte ve třetím trimestru – v období únavy, křečových žil, strií, hemoroidů, bolestí… a příchodu vašeho dítěte na svět! Nepodceňujte odpočinek. Směrem ke konci těhotenství asi stále více zaznamenáte tíhu a únavu v nohách. Některé ženy trápí tzv. syndrom neklidných nohou – napětí a tlak v oblasti lýtek, který jim brání usnout. Příčiny mohou být různé – od mozkových poruch, cukrovky, anémie až po dědičné vlohy, přičemž spouštěčem je těhotenství.

Táta je v tom taky: Třetí trimestr je tady, oslavte to. Vezměte mámu za ruku a pořiďte jí pár hezkých outfitů pro posledních třináct týdnů se stále se zvětšujícím pupíkem. Pomůže jí to trochu rozptýlit se. Připravte se, že úzkost z blížícího se porodu se brzy dostane na pořad dne.

Tip na nákup: Autosedačka je velmi důležitou a nezbytnou součástí výbavy pro miminko a vybrat byste měli opravdu kvalitní a bezpečnou. Jak na to se dozvíte v článku: Jak vybrat správnou autosedačku

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

14.12.2020 3:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist