36. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše miminko se začalo usmívat, mračit či používat další výrazy svého malého obličejíku. Do porodu, do kterého zbývá měsíc, přibere ještě zhruba jeden kilogram.

36.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: archiv redakce

Velikost vajíčka: 43 – 47 cm
Váha miminka: 1900 – 2600 g
Miminko je velké jako cukrový meloun.
4. týdny do konce!

Vývoj vašeho miminka

Plod většinou zaujímá definitivní polohu, prostor v děloze už je pro něj velmi těsný. Pohyby jsou silnější a výraznější. Pod kůží můžete cítit obrysy loktů nebo patiček. Jeho obličej je vyhlazený, mění výrazy. Chmýří, které mělo miminko na pokožce, na většině části těla již není. Nehty na rukou dosahují již bříšek prstů.

Od temene k zadečku měří asi 34 cm (celková délka už dosahuje asi 45 cm), váží kolem 2,75 kilogramu. Většina dětí už je připravena na porod v poloze hlavičkou dolů.

Nezralé zažívání

Většina systému miminka už je připravených na příchod na svět. Trávení, ale ještě potřebuje pár drobností dohnat. A zcela hotové bude až po příchodu na svět. Zatím si miminko vystačí s výživou přes pupeční šnůru.

Těhotenské příznaky

Vaše měkké porodní cesty se začínají pomalu připravovat na porod. Vaše prsa jsou větší a těžší, zvětšují se vám také bradavky. Začínáte čím dál tím víc přemýšlet nad porodem, může se objevovat úzkost. Strach má svou funkci a smysl, především pokud je součástí pudu sebezáchovy, ale rozhodně by vás neměl paralyzovat.

Chorobný strach z porodu, tokofobie, je ale patologický jev. Pokud máte velký strach z porodu či mateřství obecně, měla byste tento problém vyřešit s odborníkem co nejdříve. Zkuste o tom také hovořit s partnerem.

Příznaky typické pro 36. týden

Vyšetření před porodem

Čeká vás kultivační vyšetření z pochvy zaměřené na detekci streptokoků skupiny B (lze v 36. až 37. týdnu). V případě výskytu této bakterie v pochvě budete při přijetí k porodu zajištěna antibiotiky. Ta vám budou aplikována do žíly a přes placentu je dostane vaše miminko, které tak bude chráněno při průchodu porodními cestami. Hovoříme o tzv. GBS pozitivitě.

Přeléčení před porodem, ať už tabletami nebo vaginálními globulemi, nemá efekt. Můžete být předána do ambulantní péče pracoviště, které povede porod, a to nejpozději do termínu porodu (= ukončený 40. týden). Od tohoto týdne budete chodit na prohlídky již každý týden až do porodu.

Porod sekcí

Císařských řezů přibývá, i když Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje opak. Podle MUDr. Petra Chudáčka se na epidemii císařských řezů podílejí všichni – nastavení společnosti, samotné rodičky i jejich doprovod a také porodníci, kteří nechtějí zbytečně riskovat a čekat na spontánní porod příliš dlouho.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Vyvarujte se dlouhého ležení na zádech. Děloha totiž utiskuje cévy, které vedou krev k srdci. Mohlo by se vám dělat mdlo a případný pád teď rozhodně není žádoucí. Pokud nejste s parterem manželé, vyplňte na příslušném městském úřadě Dohodu o příjmení dítěte a přiznání otcovství. Jinak se bude dítě jmenovat automaticky po vás.

Táta je v tom taky

Zdá se vám, že jste za těch 36. týdnů nápadně přibral a vtipně to připisujete své solidárnosti s partnerkou? Někteří muži se opravdu tak sžijí s těhotenstvím své partnerky, že se u nich projevují fyzické příznaky – zácpa, nevolnosti, tloustnutí. Tomuto jevu se říká couvade (z fr. couver). Ale co je moc, to je příliš. Pokud vás chytnou porodní bolesti, vyhledejte odbornou pomoc.

Tip na nákup: Myslete na svá prsa! Krém Purelan vám ochrání prsa před nepříjemnými ragádami a navíc zvlhčí suchou pokožku.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

 

8.2.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist