16. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Začínáte přibírat na váze, celkově ve druhém trimestru přiberete kolem pěti kilo. Sonograficky lze v tuto dobu již určit pohlaví plodu.

16.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 11,6 cm
Váha miminka: 100 g
Miminko je velké jako avokádo.
24. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Vaše miminko měří asi 108 až 116 mm a váží kolem 100 gramů. Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby. Může se stát, že plod občas škytá. Oční víčka jsou stále zavřená, a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Svaly miminka již reagují na podněty z mozku a imunitní systém začal tvořit první protilátky.

Dítě je velmi aktivní, dynamicky kope, převaluje se, dělá kotrmelce, ale vy cítíte pouze chvění. Pokud čekáte první miminko, pohyby ucítíte až v průběhu několika následujících týdnů. Ultrazvukové vyšetření už vám může odhalit pohlaví.

Stále více vypadá jako dítě

S postupujícími týdny se plod stále více podobá malinkému človíčkovi. Oči a uši se pomalu dostávají na svá místa. Hlavička získává lepší poměr k tělu. Obličej už je schopný dělat nejrůznější grimasy.

Zatím je mimino velice hubené. Proti chladu ho chrání lungo, protože nemá téměř žádný podkožní tuk a i pokožka je velice tenká.

Těhotenské příznaky

Začínáte vypadat opravdu těhotně. Na vaší kůži se mohou objevovat tmavší pigmentové skvrny, které mohou být intenzivnější po delším pobytu na slunci. Chodíte s bříškem na sluníčko? Nevolnosti zcela ustoupily a vy se cítíte dobře. Hormonální změny se teď mohou projevovat na kvalitě vlasů a kůže. Můžete mít chuť na specifická jídla.

Příznaky typické pro 16. týden

Tento týden absolvujete další vyšetření v prenatální poradně. Také vám odeberou krev, a to na stanovení krevní skupiny a RH faktoru, vyšetření titru erytrocytárních protilátek a krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů a trombocytů a hladiny hemoglobinu).

Také vám bude provedeno sérologické vyšetření protilátek proti syfilis, HIV a žloutence typu B a vyšetření močového sedimentu střední porce moči. Počítejte také s biochemickým screeningem vrozených vývojových vad plodu ve druhém trimestru (Downův syndrom a rozštěpy neurální trubice). Toto vyšetření může být však vynecháno při provedení kombinovaného screeningu v prvním trimestru.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Měnící se hormony mohou způsobit zácpu, ke které přispívají i tabletky železa. Jezte stravu bohatou na vlákninu a pijte hodně vody. Vhodným prostředkem proti zácpě je také sušené ovoce. Nechejte například švestky ve vodě přes noc a ráno je snězte a vodu vypijte.

Táta je v tom taky

Vaše žena by nejradši spořádala uhlí, křídu, zeminu nebo mýdlo? Nemusíte hned pomýšlet na psychiatrii. Těhotenství je mystérium a některé ženy skutečně mají sklon jíst věci, které ale k jídlu určeny nejsou. Tomuto jevu se říká pika (pica).

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

14.9.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist