Výživa

Výživa v předškolním věku má svá specifika, s kterými si jako rodiče musíme poradit. Častým problémem bývá odmítání určitých potravin nebo nechutenství. Někdy se jedná o pouhý rozmar, někdy o problém, který je třeba řešit. Některé děti odmítají jíst zeleninu, s jinou stravou ale problém nemají, naopak některé děti chtějí jíst jen určitou potravinu a je nemožné do nich dostat […]

Výživa v předškolním věku má svá specifika, s kterými si jako rodiče musíme poradit. Častým problémem bývá odmítání určitých potravin nebo nechutenství. Někdy se jedná o pouhý rozmar, někdy o problém, který je třeba řešit. Některé děti odmítají jíst zeleninu, s jinou stravou ale problém nemají, naopak některé děti chtějí jíst jen určitou potravinu a je nemožné do nich dostat cokoliv dalšího. Rodiče mají často tendence dítěti vyhovět, problém nastává ale v případě, kdy dítě navštěvuje mateřskou školu a předpokládá se, že bude jíst to, co ostatní děti.

Vstup do podrubriky Výživa

Pokud doma bojujete o každé sousto, pomocí může být zamyšlení se nad způsoby, kterými se doma stravujete. Někdy pomáhá udělat z jídla rodinný rituál a v určitý čas společně zasednout k prostřenému stolu. Důležitá je také skladba jídelníčku. Měl by být výživově vyvážený, uvádí se také, že je lepší podávat menší porce jídla.

Za nechutenstvím může stát nemoc, infekce, ale i psychické problémy. Takové případy, zvláště ty dlouhodobého rázu, je třeba neprodleně řešit s odborníkem.

V předškolním věku také řada rodičů začíná řešit obezitu svého dítěte. Diety nejsou příliš dobrým řešením, klíčem je zdravý životní styl a dostatek pohybu. Strava by měla být pestrá a vyvážená, obsahující dostatek živin. Na jídelníčku by měly být mléčné výrobky, ovoce, zelenina a cereální potraviny. Jednotlivé porce by měly být menší, zato pravidelné. Velký význam má začátek dne se snídaní, tu bychom nikdy neměli vynechávat.

Je důležité jít v případě stravování dítěti vzorem, dodržovat jídelní rituály a najít si na společné posezení u stolu dostatek času.

Vstup do podrubriky Výživa

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist