31. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Děťátko reaguje pohybem na zvukové podněty. Většinu času prospí, pokud tomu tak není, má otevřené oči. Přibíráte na váze, bříško už vás omezuje ve většině činností.

31.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimediacz

Vývoj vašeho miminka

Dítě přibírá dále na své váze, nyní měří asi 41 cm a váží přes 1,5 kilogramu. Má otevřené oči, zavírá je pouze, když jde spát. Většinu spánku tvoří aktivní spánek, při kterém se dítě nepatrně hýbe a jeho tepová frekvence se zrychluje. Jeho duhovka je nyní tmavě modrá, do skutečné barvy se zabarví až několik týdnů po porodu, protože pigment ke svému dotvoření potřebuje světlo. Většina dětí bílé kůže se rodí s očima modré nebo šedé barvy. Zornice se rozšiřují a stahují v závislosti na tom, kolik načervenalého světla proniká přes kůži až do dělohy. V plicích se tvoří bílkovina surfaktant, která pomáhá rozvinout plíce po porodu. Její přítomnost zvyšuje šanci na přežití předčasně narozených dětí.

Co se děje s vámi?

Možná si připadáte, že více zapomínáte či jste roztržitá. Je to zcela přirozené, váš mozek se nyní zabývá jinými podněty než nákupním lístkem. Začínáte se psychicky připravovat na porod. Začněte přemýšlet nad tím, jak bude probíhat a kdo u něj bude přítomen. Strach z porodu je přirozený, ale mějte ho pod kontrolou. Jak na něj? Možností je mnoho, nebojte se probrat vaše pocity s odborníkem.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Čtěte také:

Tip pro mámu

Vyšší cirkulace krve v těle vám může způsobovat nepříjemné návaly horka. V zimě to asi nepředstavuje problém, ale v létě to může být pěkně nepříjemné.

Táta je v tom taky: Ve třetím trimestru budete potřeba víc než kdykoli předtím. Možná jste si všiml, že si maminka stěžuje čím dál více na stále větší nepohodlí spojené s rostoucím a těžknoucím bříškem. Vyslechněte ji s nepředstíraným zájmem. Víte, jak ji zbavit strachu z porodu? Buďte tu jen pro ni, nepřehlížejte její potřeby. Najděte si každý večer čas, přisedněte si k ní na gauč a pohlaďte bříško. Nabídněte jí masáž ramen. Všechno, co uděláte pro ni, děláte i pro své dítě. Vklad na kontě jménem rodičovství se vám zvětšuje!

Tip na nákup: Pohodlí a tepelný komfort by mělo mít miminko i během spánku, proto byste měla zauvažovat nad koupí spacího pytle. O spánku miminek si přečtěte v článku: Jak na klidný spánek miminka

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

4.1.2021 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist