Zdraví miminka

Horečka je teplota nad 38,5 stupňů Celsia a obvykle ji způsobuje infekce. Horečka u novorozenců je varovným příznakem a lékařské vyšetření není vhodné odkládat. Zdraví miminka je do velké míry ovlivněno faktem, zda je kojené či nikoliv. I u celkově prospívajícího dítěte se čas od času objeví průjem či zácpa, které jsou důsledkem nevhodné skladby potravy, nesnášenlivosti k určité složce potravy, jsou vedlejším […]

Horečka je teplota nad 38,5 stupňů Celsia a obvykle ji způsobuje infekce. Horečka u novorozenců je varovným příznakem a lékařské vyšetření není vhodné odkládat. Zdraví miminka je do velké míry ovlivněno faktem, zda je kojené či nikoliv. I u celkově prospívajícího dítěte se čas od času objeví průjem či zácpa, které jsou důsledkem nevhodné skladby potravy, nesnášenlivosti k určité složce potravy, jsou vedlejším účinkem nějakého léku či projevem infekce trávicího traktu. Pokud navíc dítě ustavičně pláče, bolí ho bříško a má křeče v břiše, je namístě neodkladně navštívit dětského lékaře. Pláč mohou způsobit i nepříjemné opruzeniny na zadečku, které vznikají nesprávnou hygienou či v důsledku velmi teplého počasí a zapaření. Pokud se objeví opruzeniny v menším rozsahu, pomůže běžně dostupný krém, při těžších formách předepíše dětský lékař mast s účinnou látkou.

Zdravý vývoj dítěte

Dítě prochází v prvním roce života několika vývojovými stupni, které jsou přesně charakterizovány určitými reflexy, polohami a koordinačními schopnostmi. Mnozí rodiče tyto milníky velice pečlivě sledují a často se mylně domnívají, že pokud jejich miminko nedělá ve stanovený čas přesně to, co je v knihách, něco není v pořádku.

Vojtova metoda

Obvykle se u dětí vše normalizuje a domnělé opoždění děti doženou do určitého věku. Pokud však dětský lékař uzná, že správný pohybový vývoj dítěte by mohl být ohrožen, měl by poučit rodiče, že existuje geniální léčebná a diagnostická metoda podle českého lékaře Václava Vojty – tzv. Vojtova metoda. Většina dětských lékařů je s touto metodou dobře obeznámena a v případě potřeby by vás jistě odeslali na odborné vyšetření.

Povinná a nepovinná očkování

Během prvního roku života musí každý novorozenec podstoupit několik povinných očkování, na které upozorňuje dětský lékař podle očkovacího kalendáře. Jde o tři dávky hexavakcíny, která chrání dítě proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Čtvrtá dávka hexavakcíny se aplikuje do 18tého měsíce věku dítěte. Kromě povinného očkování existuje ještě doporučené, mezi něž patří očkování proti TBC, pneumokokům či rotavirům. Každé očkování se zanáší do očkovacího průkazu, kam pediatr zaznamenává datum, druh očkování, název i číslo vakcíny.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist