14. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do druhého trimestru vašeho těhotenství. Ten je považován za nejhezčí období těhotenství vůbec.

14.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Druhý trimestr potrvá až do 26. týdne vašeho těhotenství. Je vám o poznání lépe, pomalu odchází i úzkost, kterou jste mohla cítit v prvním trimestru. Právě v tento čas je vhodné si naplánovat dovolenou.

Velikost vajíčka: 8,7 cm
Váha miminka: 43 g
Miminko je velké jako broskev.
26. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Děťátko měří asi 8 až 9 cm a váží téměř 25 gramů. Plod již ohýbá nohy v kolenou, dolní končetiny jsou delší než horní. Na rukách i nohách rostou nehty. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Miminko pohybuje očima, vraští obočí, špulí rty a jeho pohyby jsou daleko plynulejší, než tomu bylo doposud.

Začíná pracovat nervový systém. Také polyká tekutinu, která ho obklopuje a zároveň do ní močí, čímž přispívá ke tvorbě plodové vody v amniové dutině. Nacvičuje dýchací pohyby, a připravuje se tak na život vně maminky. Začíná sekrece hormonů štítné žlázy.

Návrat energie i hladu

Na začátku druhého trimestru obvykle ustupují těhotenské obtíže. Můžete pociťovat větší chuť k jídlu, někdy až velký hlad. S tím se většinou také vrací energie a chuť něco podnikat. Nejpohodovější část těhotenství začíná.

Miminko se v bříšku hodně hýbe, vy ale jeho pohyby ještě asi neucítíte. Věřte, že jeho pohyby už jsou plynulé.

Těhotenské příznaky

Na přelomu prvního a druhého trimestru se začíná většina žen cítit o poznání lépe, a to nejen kvůli odeznívajícím ranním nevolnostem a vytrácejícímu se nechutenství. I přestože je vaše miminko nyní méně náchylné ke škodlivým vlivům, měla byste stále přijímat zvýšené množství ovoce, zeleniny, a pokud možno se udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici.

Není od věci najít si ve svém okolí cvičení pro těhotné. Již je plně vyvinuta placenta, pupečník i plodové obaly. Jelikož ranní nevolnosti a pocit častého močení by měly v tuto dobu začít ustupovat, měla byste se cítit o něco lépe.

Opět se vám vrací chuť k jídlu, což je vidět také na přibývání na váze. To ale není nikterak velké, doposud je asi 1,2 kilogramu, což se rovná asi jedné desetině celkového váhového přírůstku v těhotenství. Kolik můžete v těhotenství přibrat? Máte také více energie – využijte ji k přípravám na příchod miminka na svět.

Jaké můžu v těhotenství bylinky? Léčivé byliny pomáhaly těhotným ženám od pradávna. Jejich prostřednictvím můžete prožít těhotenství v harmonii s přírodou. Pro každý trimestr jsou vhodné jiné bylinky, jejich pomoc využijete i při porodu a v šestinedělí.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Můžete začít trpět zácpou, kterou způsobuje zvýšená hladina progesteronu. Ten způsobuje zpomalení pohybu střevních stěn. Střeva také utlačuje rostoucí děloha. Pro zmírnění těchto obtíží pijte více vody a dopřejte si více ovoce a zeleniny. Jak na zácpu v těhotenství?

Zkuste si také zvyknout na spaní na boku (nejlépe levém), místo spaní na zádech či na břichu. S rostoucím bříškem využijete také pomoc polštářů.

Táta je v tom taky

Doléhá na vás stres, jak to všechno finančně utáhnete, když mateřská je tak malá? Zkuste se nad tím pozastavit. Někdy totiž strach z materiálních záležitostí skrývá daleko hlubší obavy – obavy, jak zvládnout otcovství, jaký budu rodič. Kde je tedy jádro pudla? Dobrá zpráva je, že pokud se vám podaří pojmenovat skutečný problém, máte z poloviny vyhráno.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

31.8.2020 5:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist