Batole

Batoletem označujeme dítě od jednoho roku do tří let. V tomto období dochází k zajímavému rozvoji. Dítě začíná lézt, chodit, mluvit, začíná rozeznávat blízké osoby. Odliší od sebe tvary, obrázky i hračky. Jeho myšlení se posune od senzoricko-motorického k symbolickému. Nastává prudký rozvoj řeči – zatímco po prvních narozeninách batole používá obrazných slov jako haf-haf či bum-bum, ve třech letech se […]

Batoletem označujeme dítě od jednoho roku do tří let. V tomto období dochází k zajímavému rozvoji. Dítě začíná lézt, chodit, mluvit, začíná rozeznávat blízké osoby. Odliší od sebe tvary, obrázky i hračky.

Jeho myšlení se posune od senzoricko-motorického k symbolickému. Nastává prudký rozvoj řeči – zatímco po prvních narozeninách batole používá obrazných slov jako haf-haf či bum-bum, ve třech letech se dítě naučí mluvit natolik, že zvládá skloňování, časování a dokáže sestavit jednoduchou větu.

O tom, jak má probíhat výchova batolete, byly popsány celé knihovny. Pravdou ale je, že neexistuje univerzální recept, snad jen pár pravidel, které by měli rodiče při výchově dodržovat: respektovat dítě a být jím respektováni, stanovit mantinely, v rámci kterých se dítě může volně pohybovat, a být důslední.

Batole a nemoci

Mezi nejčastější nemoci batolecího věku patří záněty horních cest dýchacích. Většinou jde o banální onemocnění nosohltanu, které se však v dětském věku může zkomplikovat rozšířením infekce do středouší, vedlejších nosních dutin, hrtanu a průdušek, případně do plic. Dalším nejčastějším zdravotním problémem jsou průjmová onemocnění. Na pomyslném třetím místě jsou nemoci spojené s vyrážkou (plané neštovice, spála), infekční mononukleóza, ale i záněty mozkových blan způsobené klíšťaty.

Nezpochybnitelným faktem je, že mnoho hospitalizací batolat je způsobeno jejich neopatrností, neznalostí či zbrklostí. Ano batolecí úrazy jsou stejně časté jako nemoci a ani při nejlepší opatrnosti a dozoru se jich nedokážeme plně vyvarovat.

Vstup do rubriky Batole

Vývoj řeči

Pro správný vývoj řeči je nejdůležitější podnětné rodinné prostředí. V láskyplném prostředí, které dítě k řeči motivuje a podněcuje, se jeho schopnosti včetně řeči budou rozvíjet a dítě bude „růst“. Povídáním při běžných situacích a komentováním jejich průběhu, zpíváním, říkankami, vysvětlováním či čtením pohádek… Tím vším dítě stimulujeme a poskytujeme mu potřebný vzor mluvy, tedy základy řeči, které může napodobovat a učit se podle nich.

S rozvojem řeči úzce souvisí i rozvoj myšlení. Platí pro ně ta samá pravidla jako pro řeč – poskytnout dítěti dostatek podnětů a motivaci. V tomto ohledu nepodceňujme dětské hry. Děti se přístupnou formou, která je baví, učí jemné motorice, řeči, logice, kreativitě, ale také sociálním a kulturním vztahům, hrou je možné je pozitivně výchovně směřovat. Hra je zkrátka pro děti prací a školou zároveň.

Her pro batolata je nespočet, vycházejí knihy, internet je plný návodů. Jsou to však převážně návody pro rodiče, kteří jsou sami svým založením tvořiví a kteří dokážou najít potěšení ve výrobě obrázků malovaných pastou na zuby nebo stavebnice ze syrových špaget. Jedním z řešení, jak s dítětem kvalitně trávit čas, dopřát mu jeho potřebu hry a přitom se vyhnout práci se špejlemi, vatou a barevným papírem, je udělat dítěti hru z běžné každodenní činnosti. Zapojit je co nejvíce do toho, co děláme sami. Pro zdraví dítěte je vhodné situovat aktivity s dětmi ven a trávit i v chladném počasí několik hodin denně na čerstvém vzduchu, posílíme tím dětskou imunitu.

Motorické schopnosti batolat

Některá batolata sice v roce ještě nechodí, ale ve třech letech každé zdravé dítě s jistotou běhá i po nerovném terénu. Oproti předchozímu batolecímu období už tříletý předškolák lépe koordinuje svoje pohyby. Vydrží stát na jedné noze a skákat snožmo. Na konci třetího roku je dítě schopné začít se učit jezdit na kole.

Pro zdravý vývoj dítěte je nezbytný pohyb. Nemusíme pro něj vymýšlet a organizovat žádné speciální kurzy, nejlepším cvičením pro batolata je jejich přirozená potřeba běhat, skákat, lézt, tančit, prostě prozkoumávat možnosti svého těla i za cenu pádů a odřenin dětských kolínek. Zvláště prospěšným pohybem se ukazuje plavání batolat. Aktivním přirozeným pohybem ve vodě děti získávají nové různorodé zkušenosti, osvojují si nové dovednosti – jak motorické, tak i sociální, rozvíjejí svá poznání, komunikační schopnosti, osamostatňují se. Zařízení pro plavání s miminky a batolaty najdete v každém větším městě alespoň jedno.

Výživa batolat

Jídla pro batolata by měla být lehce stravitelná, nekořeněná, jen lehce solená, nenáročná na kousání, protože špatně rozkousaná strava zhoršuje střevní činnost. Dětem od roku věku do dvou let bychom neměli omezovat konzumaci tuků, a to ani při nadváze. Další důležitou složkou potravy je mléko a mléčné výrobky, které jsou zdrojem vápníku důležitého pro pevné a zdravé kosti.

Co by měla obsahovat zdravá výživa pro batole? Volíme libové maso drůbeží, hovězí, králičí, jehněčí, rybí. Součástí pestrého jídelníčku by měla být zelenina a cereálie. Zajistí příjem minerálů, vitamínů a vlákniny. Dítě by mělo jíst 4–5x denně, a to v klidu, u stolu a neběhat s jídlem po místnosti.

Očkování batolat

Během batolecího věku musí dítě absolvovat několik povinných očkování, v 11. až 15. měsíci se očkuje první dávka vakcíny proti spalničkám, příušnicím zarděnkám, druhá dávka vakcíny pak proběhne cca ve dvou letech. V intervalu rok až rok a půl se očkuje čtvrtá dávka hexavacíny.

Po prvním roce věku mohou děti podstoupit některá doporučená očkování, ta jsou ze zákona nepovinná a také nebývají plně hrazená ze zdravotního pojištění. O své vůli můžete nechat děti pojistit proti pneumokokům, meningokokovým infekcím, klíšťové encefalitidě, planým neštovicím nebo žloutence typu A.

Bydlení s batoletem

Pro soužití s malým dítětem platí jediné pravidlo – bezpečnost. Malému dítěti musíme bydlení uzpůsobit, naopak to nejde. Dítě, které se naučilo lézt a později chodit a běhat, se může konečně svobodně věnovat průzkumům známého okolí. A náležitě toho využívá. Na malých nožkách umí rychle pádit, ale ještě rychleji padat. Abychom předešli nebezpečným úrazům hlavy, je třeba opatřit všechny rohy a ostré hrany plastovými chrániči s oblými rohy a odstranit z nábytku všechny ostré úchytky. Dítě je zvědavé, nahlédne do každé skříňky či šuplíku. Nepořádek, který při tom udělá je nepříjemný, ale opravdové nebezpečí hrozí, pokud se dostane k lékům či čisticím prostředkům. Obojí bývá barevné a zajímavé a otravy prášky či poleptání trávicího ústrojí čisticími prostředky zažilo hrozivé procento rodičů. Jeho následky mohou být až fatální. Proto všechny tyto věci doporučujeme ukrýt do horních skříněk a ještě je zamknout.

Dětský pokoj

Zatímco roční dítě je nejspokojenější v ložnici s rodiči, starší dítě by už mělo mít svůj pokojíček, případně sdílet pokoj se starším sourozencem. Dětský pokojíček by měl být zařízen tak, aby v něm dítě mělo dostatek prostoru a podnětů pro hraní a pohyb. Pokojíček zařiďte jednoduše – na plyšáky stačí velký koš, ostatní hračky se dají nejjednodušeji uklidit do poliček, dobrým nápadem je umístění provazového žebříku či prolézačky. Neměl by chybět dětský stoleček a židlička, kde se dítě může věnovat tvořivým činnostem, jako je kreslení či modelování.

Sourozenci

S blížícím se příchodem miminka často vzniká otázka, jak na to připravit staršího sourozence. Důležité je začít vysvětlovat s předstihem a po příchodu miminka mladší dítě neupřednostňovat a starší zapojit do běžných dětských činností. Už batoleti by měla maminka dovolit, aby hladilo její bříško, a přitom mu říkat: „Tam je miminko, mimi je u maminky v bříšku.“

Žárlivost mezi sourozenci může postupem času narůst do rozměrů, kdy starší bude mladšímu ubližovat a trauma odstrčeného ho může provázet až do dospělosti.

S rostoucím počtem umělých oplodnění roste i počet narození dvojčat a vícerčat. Jejich výchova je pro rodinu mnohem náročnější, ale také dražší. Pro tatínka to znamená, že by se měl více zapojovat do výchovy a domácích prací, ale na druhou stranu se to kladně projeví na bližších vztazích v rodině. To není teorie, mnoho rodin, které postihla „dvojitá radost“, se nám svěřilo se svými příběhy a například Karel Douba, tatínek Karolínky a Ondráška, přiznává: „Je to dvojnásobná starost, ale i dvojí radost. Když náhodou jedno z dětí nemá náladu, má ji to druhé, takže se dá čerpat dobrá nálada u něho.“

Radostí batolecího věku si užívá celá rodina, v plné míře se mohou zapojit prarodiče – většina babiček i dědečků ráda pomůže s hlídáním i s domácností. V rodinách ale mohou vznikat i spory o vedení výchovy. Chceme-li, aby nám prarodiče s výchovou pomáhali, je dobré si stanovit zásadní výchovné postupy či omezení, která si vyloženě nepřejeme nebo která naopak vyžadujeme (aby dítě nesedělo celý den před televizí, aby nejedlo víc než dva druhy sladkého, aby, pokud je venku jen trochu slušné počasí, bylo dostatečně na čerstvém vzduchu). Ostatní konkrétní věci je ale třeba nechat na člověku, který se hlídání ujal.

Jesle a příprava na školku

Někdo nemá to štěstí, že se o hlídání vnoučete perou hned dvě babičky. Někdy není babička ani jedna nebo bydlí daleko a rodiče musí řešit případné hlídání jinými způsoby. Je možné si najmout chůvu nebo v případě například návratu matky do práce je nutné umístit dítě do jeslí. Že to není ideální řešením, je každému jasné, ale občas se nedá nic jiného dělat. Jak postupovat v případě, že dáváme dítě do jeslí? Nejdůležitější je dítě na chvíle, kdy bude bez vás, postupně zvykat. Nástup do práce si naplánujte až po šestitýdenní adaptační době, kdy si dítě na školku či jesle zvyká. Pokud za tuto dobu nevymizí úzkost, určitě do práce nenastupujte. Když se budete chovat citlivě, nástup do kolektivu dítěti usnadníte. Buďte také důslední a plňte sliby, které jste dítěti dali.

Ve třech dětech už dítě může nastoupit do mateřské školky. S výběrem je ale nutné začít včas, školky bývají přeplněné. Některé maminky budou mít štěstí, že je vezmou do školky blízko domova, jiné čekají od školky nějakou nadstavbu, jakou nabízejí například školky s programem Montessori, v daltonských školkách nebo waldorfské mateřské školy.

Vstup do rubriky Batole

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist