Vojtova metoda

V povědomí veřejnosti je Vojtova metoda reflexní lokomoce známa jako speciální „cvičení“ s dětmi, které mají narušený pohybový vývoj. Problematika mozkových hybných poruch je však natolik složitá a závažná, že patří výhradně do rukou vyškolených lékařů a fyzioterapeutů.

Je známo, že dítě prochází v prvním roce života několika vývojovými stupni, které jsou přesně charakterizovány určitými reflexy, polohami a koordinačními schopnostmi. Mnozí rodiče tyto milníky velice pečlivě sledují a často se mylně domnívají, že pokud jejich miminko nedělá ve stanovený čas přesně to, co je v knihách, není v pořádku.

Důležitost časového faktoru

Vědci a lékaři se již po celá desetiletí pokoušejí odpovědět na otázku, jaký bude další osud nápadně reagujícího novorozence nebo kojence. Rodiče se s obavou ptají, zda se jedná skutečně o opožděný vývoj v pravém slova smyslu se schopností dané opoždění dohnat, nebo zda se pod názvem „opožděný“ skrývá označení definitivního poškození se všemi motorickými a mentálními následky. Většina takto nápadně reagujících dětí se v průběhu vývoje normalizuje.

Pokud se objeví problém, je prokázáno, že rozhodujícím faktorem v úspěšnosti terapeutického zásahu do motorického vývoje je faktor časový. Centrální nervová soustava novorozenců je mnohonásobně tvárnější než dítěte ve školním věku, a proto čím dříve se začne s miminkem cvičit, tím větší je naděje na úspěšné „nastartování“ zdravého motorického vývoje. 

Co je vlastně reflexní lokomoce?

Pod pojmem reflexní lokomoce si můžeme představit jakýkoli pohyb, který je charakterizován automatickým řízením polohy těla (např. plavání nebo běh). Pokud je tato lokomoce reflexně vybavitelná v novorozeneckém období, znamená to, že novorozenec ovládá toto automatické řízení tělesného držení. Víme také, že řídící úroveň automatického řízení tělesného držení je nejvyšší funkční rovinou centrální nervové soustavy.

Podstatou metody je nácvik základního pohybového stereotypu, tedy pohybu vpřed.

Princip léčebné metody

Bylo by zavádějící na tomto místě přesně popisovat přesný průběh cvičení. I tak je těžké si udělat alespoň přibližnou představu na základě pouhého popisu. Jde o aktivaci určitých pohybových řetězců, které jsou přítomny hned po narození. Jsou výbavné (je možno je vyprovokovat neboli spustit) jen z určité polohy těla pod určitou stimulací (podnětem, drážděním).

Velmi zjednodušeně řečeno: tím, že položíme dítě do přesně stanovené polohy na bříšku, na zádech či naboku a přiměřeným tlakem působíme na určité body (tzv. „spoušťové zóny“) na jeho těle, vyvoláme v jeho centrální nervové soustavě odezvu, která obsahuje svalové souhry vedoucí ke správnému motorickému vývoji. 

Čtěte také:

Při spontánním pohybu člověka se s těmito pohybovými vzorci nesetkáme, přesto jsou uloženy v centrální nervové soustavě – existují jako předloha funkce, jsou tedy vrozené a existují v předem připraveném programu centrální nervové soustavy u každého člověka, nezávisle na jeho věku.

Spolupráce rodičů a terapeutů je u využití této metody naprosto neodmyslitelná. Rodiče cvičí s dítětem několikrát za den (ne těsně po jídle) asi 10–20 minut čistého času. Cvičení je prokládáno odpočinkem. 

Co to tedy znamená pro vás jako pro rodiče?

Předchozí řádky je třeba brát pouze jako informaci o existenci geniální léčebné a diagnostické metody českého lékaře Václava Vojty a jejím využití ve prospěch správného pohybového vývoje ohrožených dětí.

Většina dětských lékařů je s touto metodou dobře obeznámena a v případě potřeby by vás jistě odeslali na odborné vyšetření. Pokud byste měli pochybnosti nebo strach, zda se vaše děťátko správně vyvíjí, poraďte se odborníky. 

Jestliže by cvičení doporučili, nebojte se a nenechte se odradit například rodinnými příslušníky, kteří je mohou považovat za „zbytečné trápení děťátka“. Tisíce rodičů, kteří cvičí s dětmi „vojtu“ by vám potvrdily, že nejde o závažný problém, spíše o prevenci, a že dítěti není nikterak ubližováno. 

23.2.2017 12:52 | autor: Kateřina Kmentová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist