Dokrmujete? Vyznáte se v mlíčkách a lahvičkách?

Někdy se přes veškerou možnou snahu kojení nedaří a miminko je třeba dokrmovat z lahvičky. Teprve v tuto chvíli zjistíte, jak bylo kojení ve své podstatě jednoduché… Mateřské mléko je totiž jen jedno, zatímco náhradní mléčné výživy jsou plné regály. Stejně tak i výběr lahviček a saviček je obrovský. Jak se v tom všem vyznat a zvolit skutečně to nejlepší?

I když vám vhodnou umělou náhradu mateřského mléka doporučí pravděpodobně dětská lékařka, je dobré mít alespoň základní přehled o tom, co se na trhu vůbec nabízí. Nejčastěji se setkáte s umělými mléky označenými číslicí 1, 2 a 3 – podle věkového období, pro která jsou určená, s mléky pro nedonošené děti a miminka se zdravotními potížemi. Klasická umělá mléka obsahují kravskou bílkovinu, avšak speciálně upravenou, aby byla pro děťátko stravitelná.

Pro nenasyty něco „Extra“

Mléka označená číslicí 1 jsou vhodná pro zdravá donošená miminka, a i když na nich najdete doporučení podávání do cca půl roku, neuděláte chybu, pokud je budete používat až do jednoho roku. Často jsou obohacena i o prebiotika a další důležité nutrienty. „Pro velké hladovce jsou vhodná počáteční mléka s označením Forte nebo Extra, která více sytí a zamezují proto nežádoucímu přejídání miminka, které může mít v budoucnu za následek obezitu,“ uvádí na svých stránkách dětská sestra Anežka Purová.

Pokračovací mléka označovaná „2“ jsou vhodná od půl roku do cca 12 měsíce. Toto mléko není vhodné jako jediný zdroj výživy, proto ho zařazujte až ve chvíli, kdy přejdete na příkrmy. Pokračovací mléka jsou obohacená nejen o prebiotika, ale také o probiotika.

Pozor! Pouze některá mléka mají upravený poměr bílkovin podobně jako mléko mateřské – tedy 50 % syrovátky a 50 % kaseinu. Jsou tedy lépe stravitelná a uzpůsobená pro dětské trávicí ústrojí. Většina pokračovacích umělých mlék má poměr kasein : syrovátka 80 : 20.

Mléka pro batolata označená „3“ můžete podávat od jednoho roku až do tří let věku dítěte. Jsou obohacená o různé vitaminy, minerály a stopové prvky, v některých případech i o prebiotika a probiotika.

Víte, že? V tomto věkovém období by vaše děťátko mělo vypít až 0,5 l mléka za den.

Speciální druhy mlék

Mlíčka pro nedonošené děti musí splňovat vyšší energetickou hodnotu i množství bílkovin, avšak musí být také přizpůsobena nezralému trávicímu ústrojí, které tyto děti mají. Tato mléka se podávají minimálně do doby, než miminko dosáhne váhy 2,5–3 kg, teprve pak se přechází na klasickou mléčnou výživu.

Kromě umělých mlék pro nedonošence se můžete setkat také s antirefluxními mléky (označovanými AR), která jsou vhodná pro děti s častým ublinkáváním neboli jícnovým refluxem. Mléka jsou zahuštěná rýžovým nebo bramborovým škrobem, a proto lépe setrvávají v žaludku.

Další typy speciálních mlék pro děti:

Hypoalergenní a hypoantigenní – mléka označovaná HA jsou vhodná pro děti buď již se zjištěnou alergií, nebo s vysokým rizkem vzniku alergie.

Sójové mléko – se podává při alergii na kravskou bílkovinu zprostředkovanou IgE, pozor však na to, že u 30–50 % dětí s touto alergií se časem vyvine i alergie na sóju.

POZOR! V žádném případě by tyto speciální druhy mléka neměly užívat děti zdravé.

Skleněná nebo plastová lahvička?

Jakmile jste prošli náročným procesem výběru vhodného mléka pro vaše děťátko, čeká vás další důležitý krok. Zvolit vhodnou lahvičku a savičku (dudlík na lahvičku). „Pokud je potřeba dítě krmit z láhve, je nutné dobře si vybrat a zvážit všechna pro i proti. Při výběru je důležité si také všímat funkčnosti, snadnosti údržby a mnoha dalších kritérií, které maminky preferují. U skleněných lahviček hrozí snadné rozbití i sebemenším ťuknutím a mikroskopický okem neviditelný střípek se může dostat do mléka či příkrmu.

 

U plastových lahviček je třeba dát pozor na složení plastu, aby tam nebyl obsah látek, které by byly toxické a tím pádem i nebezpečné. Především si všímejte upozornění, že lahvičku neobsahuje nebezpečný bisfenol A (změkčovač plastu), který je spojován s řadou závažných onemocnění i neplodností v dospělém věku,“ upozorňuje laktační poradkyně Jitka Kroutilová.

Přestože jsou veškeré výrobky pro kojence s přídavkem této látky u nás již od roku 2011 zakázány, je třeba se mít na pozoru především u dříve zakoupených lahviček popř. při nákupu na tržišti, který vám obecně pro dětské zboží vůbec nedoporučujeme.

 

Savička místo matčina prsu

Pokud děťátko krmíte pouze z lahviček, počítejte s tím, že jich budete potřebovat minimálně 6–8 s různým objemem (od 125–250 ml). Nezapomeňte také na náhradní savičky, i když většina lahviček se prodává již s dudlíkem.

„Tvarem by měla savička co nejvíce připomínat matčin prs, nějaké zploštění a podobně, které je v reklamách hojně doporučováno, je zbytečné. U materiálového složení je to podobné jako s kritérii u lahviček – plast x sklo; to stejné platí pro silikon x kaučuk. Silikonové jsou trvanlivější než kaučukové,“ říká Jitka Kroutilová. Otvor v dudlíku by měl být takový, aby miminko mohlo bez potíží sát. Pokud otočíte lahvičku dnem vzhůru, měly by kapat asi 2–3 kapky za vteřinu. Je-li otvor příliš malý, děťátko se brzy unaví, je-li příliš velký, může se zase zalykat.

Čtěte také:

Miminka jsou chytrá a pohodlná

Na závěr je třeba také zmínit techniku krmení v případě, že kombinujete kojení a dokrmování z lahvičky. V každém případě miminko nejprve nakojte a teprve pak ho v případě nutnosti dosyťte umělým mlékem. Někdy, zvláště u malých miminek, stačí opravdu jen trocha mléka – např. 20–40 ml. Toto množství můžete snadno dokrmit i lžičkou (čajová má objem 4 ml).

Vyhnete se tak riziku, které zmiňuje laktační poradkyně. „Já osobně příliš kombinaci kojení a dokrmování z lahvičky nedoporučuji. Technika sání je u krmení z láhve a u kojení výrazně odlišná. Miminka jsou šikovná a časem přijdou na to, že z lahvičky se jim mlíčko saje podstatně snadněji a bez námahy oproti prsu. Navíc je tímto způsobem obzvlášť menší miminko podstatně zmatené,“ říká Jitka Kroutilová.

technika_kojeni_zasady_6.jpg

Rozdíl mezi kojením a sáním z lahve

Při správné technice kojení musí dítě uchopit bradavku i s dvorcem, což mu umožní správná vzájemná poloha matky a dítěte. Důležité je, že dítě saje z prsu a nikoli z bradavky.

Poloha jazyka:

  • jazyk přesahuje dolní ret a je pod mléčnými sinusy
  • jazyk se pohárkovitě zformuje a uchopí bradavku i s dvorcem
  • bradavka i s dvorcem musí být uložena na jazyku, ne pod jazykem

Sání z prsu:

  • vlnovitý pohyb jazyka zepředu dozadu posunuje bradavku i s dvorcem na patro dítěte
  • tlakem jazyka na patro jsou mléčné sinusy vyprazdňovány
  • vytlačené mléko do úst pak dítě polkne

Při sání z lahve dítě nemusí stlačovat savičku:

  • zadní část jazyka nemůže přitlačit méně ohebnou savičku k patru tak, jak se to děje při sání z prsu
  • špička jazyka se nemusí posunovat dopředu a zpět,ale vysune se vzhůru, rty nemusí přidržovat savičku.

technika_kojeni_zasady_5.jpg

technika_kojeni_zasady_7.jpg

„Z vlastní zkušenosti nedoporučuji střídat kojení a sání z lahvičky. Tímto způsobem jsem si nechtěně odstavila syna. Navíc si tím maminka může pokazit techniku kojení a přivodit si problémy s prsy – mohou se objevit trhlinky a prasklinky zvané ragády, kojení se pak stává bolestivé a v nejhorším scénáři může dojít až k zánětu. Proto maminkám doporučuji alternativní způsob dokrmování – lžičkou, sondou nebo stříkačkou. Primární však je, aby si maminka vybrala metodu, která jí bude nejvíce vyhovovat,“ uzavírá laktační poradkyně.

6.12.2018 11:45 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist