Pupečníková krev

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstala po přerušení pupečníku v placentě a v pupeční šňůře. Placenta, pupečník a v nich cirkulující krev, bohatá na vzácné kmenové buňky, jsou tkáněmi dítěte. Po porodu zůstává část této krve právě v cévách placenty a pupečníku, a proto se jí říká pupečníková krev. Obvykle se po porodu spolu s placentou likviduje.

Její výjimečnost spočívá zejména v tom, že obsahuje i takové kmenové buňky, které se již během života netvoří.

Pupečníková krev se odebírá bezprostředně po narození dítěte a přestřižení pupečníku (pupeční šňůra). Odběr tedy nemá s dítětem nic společného, v době odběru je dítě již v péči dětského lékaře nebo sestry. Protože jsou placenta a pupečník orgány dítěte, je odběr pupečníkové krve bezbolestný a bezpečný jak pro matku, tak pro dítě.

Pupečníková krev je zdrojem více typů kmenových buněk. Od 70tých let dvacátého století je známo, že v pupečníkové krvi se podobně jako v kostní dřeni nachází krvetvorné kmenové buňky, a to v relativně velkém množství. Tyto buňky se v současnosti používají při léčbě závažných onemocnění, o čemž pohovoříme v kapitole ONEMOCNĚNÍ LÉČITELNÁ TRANSPLANTACÍ PUPEČNÍKOVÉ KRVE.

Kromě těchto buněk jsou zde obsaženy i buňky schopné se direferencovat na jiné typy buněk, tím se nově otevřelo jejich využití v oblasti regenerativní medicíny nebo tkáňového inženýrství. Jsou to zejména mezenchymové kmenové buňky a tzv. embryonálním buňkám podobné kmenové buňky.

Pupečníková krev pro vaše dítě

Při porodu máte jedinečnou možnost nechat odebrat a uskladnit pupečníkovou krev Vašeho dítěte. Pupečníková krev obsahuje vzácné kmenové buňky, které se v současnosti využívají na léčbu mnohých závažných a život ohrožujících onemocnění. Moderní technologie umožňují uchovávat transplantát připravený z odebrané pupečníkové krve mnohá desetiletí. Připravený transplantát z pupečníkové krve představuje pro Vaše dítě „biologickou pojistku“ na celý život.

Proč si nechat odebrat a uložit pupečníkovou krev?

V současné době se v rámci autologních (vlastních) transplantací využívají zejména kostní dřeň, pupečníková krev a periferní krev. V porovnání s kostní dření a periferní krví má pupečníková krev se svými krvetvornými kmenovými buňkami řadu předností a klinických výhod:

  • Odběr pupečníkové krve: je rychlý a naprosto bezbolestný a v žádném případě malého dárce ani jeho maminku nezatěžuje, na rozdíl od odběru kostní dřeně.
  • Kvalita krvetvorných kmenových buněk – z pupečníkové krve má nespornou výhodu především ve své „čistotě a mladosti“, není na rozdíl od kostní dřeně zatížená terapiemi a procesem stárnutí, který má negativní vliv na schopnost dělení buněk.
  • Okamžité použití – transplantát z pupečníkové krve je připravený pro okamžité použití, známe jeho kvalitu a vlastnosti. Po závěrečném ověření kvality transplantátu ze zamrazených vzorků je okamžitě připravený pro využití.
  • Dostupnost – až třetina pacientů, kteří nemají nebo nemohou mít svůj vlastní autotransplantát, nemohou podstoupit také příslušnou transplantaci. Najít vhodného dárce není jednoduché a v případě indikace autologní transplantace je pacientovou nevýhodou, že nemá svůj vlastní autotransplantát.
  • Genetická identita = absolutní shoda, jde o krev dítěte, kterému byla z pupečníkových cév a cév placenty odebrána. Nehrozí tedy riziko potransplantačních komplikací.

Máte-li zájem o odběr a uskladnění pupečníkové krve pro vaše děťátko, informujte se o všech podrobnostech na bezplatné infolince 800 900 138 nebo na www.cordbloodcenter.cz

Pupečníková krev léčí i sourozence

Při léčbě některých závažných onemocnění je jedinou možností podání (transplantace) krvetvorných kmenových buněk od vhodného zdravého dárce. V danou chvíli je ideálním dárcem, v případě vhodné kompatibility, zdravý sourozenec. V případě maximálního úspěchu hovoříme o shodě 1:4, nebo také 25%. Podmínkou možné shody sourozenců jsou vždy stejní rodiče, kteří dítěti „věnují“ své tkáňové znaky (tři se dědí ze strany matky a tři ze strany otce).

Připravený transplantát z pupečníkové krve může pomoci tedy nejen dítěti samotnému, ale i jeho sourozenci. Odběr a příprava transplantátu z pupečníkové krve má velký význam zejména pro ty rodiny, kde se již vyskytlo u sourozence onemocnění léčitelné transplantací krvetvorných kmenových buněk, a tím se tedy zvýší budoucí šance na jeho přežití. Pokud již nyní víte, že vaše starší dítě je vážně nemocné a nelze najít vhodného dárce jinak, než odběrem pupečníkové krve vašeho nastávajícího dítěte, obraťte se prosím na Banku pupečníkové krve, která vám tento „indikovaný odběr“ provede bezplatně www.bpk.cz

Pravděpodobnost použití pupečníkové krve

Vlastní pupečníková krev (autologní transplantát) se v současnosti používá při léčbě onemocnění, kde se standardně provádí transplantace vlastní kostní dřeně (autologní). Ročně se ve vyspělých státech světa provede autologní transplantace kostní dřeně u více než 40 miliónů obyvatel a jejich počet je vyšší než dárcovských (alogenních) transplantací.

Použití transplantátu z vlastní pupečníkové krve je možné nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. S přibývajícím věkem narůstá pravděpodobnost využítí, protože se zvyšuje výskyt onemocnění, při jejichž léčbě se využívají vlastní krvetvorné buňky.

Nedávno publikovaná studie amerických vědců uvádí výpočet pravděpodobnosti postoupení autologní transplantace během života člověka na 1:400. Tento výpočet byl proveden na základě výskytu jednotlivých onemocnění a četnosti jejich transplantací. Do 20tého roku života je pravděpodobnost, že dítě podstoupí autologní transplantaci asi 1:50001). Současné odhady využítí počítají pouze s chorobami, kde se krvetvorné buňky používají při klasické transplantaci.

Dnes jsou již známé i výsledky nových – experimentálních studií, ve kterých se vlastní pupečníková krev velice úspěšně využívá i u takových diagnóz, jakými jsou diabetes mellitus (cukrovka) I. typu či traumatické poruchy mozku při narození. Využití kmenových buněk a pupečníkové krve v těchto nových oblastech medicíny výrazně rozšiřuje možnosti jejího využití.

Naděje i pro poškozený mozek

Mezenchymové kmenové buňky jsou schopné se diferencovat na různé typy buněk – na krevní buňky, buňky svalů, kostí, chrupavek, jaterní buňky, buňky srdečního svalu apod.. Embryonálním buňkám podobné kmenové buňky jsou také schopny se diferencovat na různé typy buněk, jejich schopnost diferenciace je však mnohonásobně vyšší.

Podle Colin McGuckin, M.D. z Kingstonské univerzity ve Velké Británii, je objev těchto buněk unikátní, protože kombinují kvalitu kmenových buněk s buňkami embryonálními. Všechny typy kmenových buněk, obsažených v pupečníkové krvi, jsou předmětem intenzivního výzkumu a jejich unikátní vlastnosti se jeví být perspektivní pro využití především v oblasti regenerativní medicíny.

V klinické praxi se v současnosti využívají z pupečníkové krve pouze krvetvorné kmenové buňky. V rámci klinických studií mimo oblast hemato-onkologie se již využívají autologní transpláty z pupečníkové krve především v oblasti léčby dětských pacientů s cukrovkou (diabetes mellitus) 1.typu nebo u hypoxického poškození mozku po porodu. Četné další diagnózy, v rámci regenerativní medicíny, seznam, jejich využití, atd. naleznete zde:

Literatura: 1.) Nietfeld at al.: Biology of Blood and Marrow Transplantation, 14:316-322, 2008.

16.5.2011 3:04 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist