38. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Od tohoto týdne je vaše miminko donošené a zralé. Všechny jeho orgány jsou vyvinuté, plíce jsou připraveny se poprvé nadechnout. Děťátko se může kdykoliv narodit.

38.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 48 – 52 cm
Váha miminka: 2800 – 4000 g
Miminko je velké jako vodní meloun.
2. týdny do konce!

Vývoj vašeho miminka

Kůže miminka je růžová, elastická, díky ukládání tělesného tuku již není průsvitná. Lebeční kosti jsou sice pohyblivé, ale již pevné. Obvod hlavy je stejný jako obvod bříška. Placenta již není tak efektivní v přenosu živin, jako tomu bylo před několika týdny. Začíná stárnout, objevují se v ní krevní sraženiny a kalcifikovaná místa.

Ve střevech děťátka je nahromaděná zelenočerná smolka – první stolice. Děloha je pro miminko již velmi těsná. Dítě měří asi od temene po zadeček asi 35 cm a váží lehce přes tři kilogramy.

Příprava na porod

Všechny změny, které se teď s miminkem odehrávají, jsou intenzivní přípravou na blížící se porod. Mizí lungo, mění se mázek. Miminko intenzivě polyká polodovou vodu a trénuje tak trávicí i vylučovací systém.

Těhotenské příznaky

Některé ženy trpí na konci těhotenství depresí. Je to způsobeno směsí několika pocitů, především obavami z nadcházejícího porodu, nedostatkem spánku a únavou z těhotenství samotného. Bříško představuje v posledním lunárním měsíci velikou mechanickou zátěž pro páteř i celá záda, která mohou často bolet. Hodně odpočívejte.

Příznaky typické pro 38. týden

Taška do porodnice

Pokud jste tak ještě neudělala, měla byste si sbalit tašku do porodnice. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně spojené s kardiotokografickým záznamem ozev plodu, pomocí kterého se hodnotí kondice miminka a tím i funkce placentární jednotky. Jedná se o 20–30 minut dlouhý záznam srdečních ozev plodu současně s případnou děložní činností.

Jak poznám odchod hlenové zátky?

Odchod hlenové zátky většinou ohlašuje blížící se porod, většinou porod proběhne během dvou až tří dnů, ale může se objevit i šest týdnů před porodem. Projevuje se malým množstvím červeného nebo nahnědlého hlenu, případně se může objevit různě intenzivní výtok.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Pokud jste aktivní řidička, dávejte pozor a dělejte si často přestávky v řízení, projděte se na vzduchu. A pokud je to možné, předejte řízení partnerovi.

Táta je v tom taky

V tuto chvíli už se nemusíte bát předčasného porodu. Během následujících 14 dnů se vám narodí potomek. Už máte vybrané křesní jméno? Víte, co znamená? Dáte mu české nebo zahraniční jméno?

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

 

22.2.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist