34. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Dítě si stále víc uvědomuje své okolí a reaguje na něj. Hýbe se sice méně, ale jeho pohyby jsou silnější a koordinovanější.

34.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 43 – 47 cm
Váha miminka: 1900 – 2600 g
Miminko je velké jako cukrový meloun.
6. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Tento týden je důležitý mezník ve vývoji plodu, došlo již k vytvoření surfaktantu a tím k dozrání plicní tkáně. Imunitní systém plodu je již schopen bojovat proti některým infekcím. Ve střevech se hromadí smolka – mekonium. Kosti jsou sice již vyvinuté, ale stále jsou měkké.

Vaše děťátko na jejich zpevnění bude v nejbližších dnech intenzivně pracovat a k tomu bude potřebovat hodně vápníku. Dítě nyní měří asi 45 cm a váží skoro 2,2 kilogramu. Tři až čtyři procenta dětí jsou stále ještě v poloze zadečkem dolů a zůstane tomu tak až do porodu. Lékař vám může nabídnout obrat zevními hmaty, tedy manipulaci s dítětem přes břišní stěnu (ECV).

U dvojčat může být jedno hlavičkou dolů a druhé v úplně jiné poloze.

Vývoj pohlavních orgánů

Pokud čekáte chlapečka, měly by mu v tomto období začít sestupovat varlata dolů.

Těhotenské příznaky

Můžete si všimnout, že vám jsou těsné prstýnky nebo máte otoky na nohách a rukách, což vzniká důsledkem zadržování vody. Někdy na tyto bolesti pomáhají vitaminy skupiny B. Placenta je ve 34. týdnu maximálně zralá, odteď už bude jen stárnout. Až do tohoto týdne se zvyšoval objem krve ve vašem těle, který stoupl o 50 %. Nyní už bude až do konce těhotenství její objem stejný.

Příznaky typické pro 34. týden

Placenta

Placenta je pro plod nejdůležitějším orgánem. Dodává děťátku kyslík a živiny, chrání ho před některými infekcemi a odvádí z těla plodu odpadní látky. Komplikace nastávají, když je placenta uložena v dolní části dělohy nebo se předčasně odlučuje.

Sex v těhotenství: ano či ne?

Jestliže je žena zdravá a těhotenství postupuje normálně a bez komplikací, nemusí mít těhotná žena ze sexu obavy. Ani případné děložní stahy při orgasmu u zdravé ženy nevyvolají předčasný porod či nezamezují přísunu kyslíku dítěti. Komplikované či rizikové těhotenství však někdy sex může vylučovat.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Trpíte otoky nohou? Přestaňte nosit jakékoli těsné či škrtící oblečení, může problémy ještě zhoršit. Vyzkoušejte aromaterapii, pokud nemáte rizikové těhotenství. Do hrstky základního oleje (slunečnicový, mandlový, kokosový) kápněte 1–2 kapky éterického oleje, vhodný na otoky je olej ze smrkového jehličí, borovicového jehličí či jalovce. Aromaterapie vám může pomoci také při jiných obtížích.

Táta je v tom taky

Máma se už v současnosti cítí minimálně jako tank. Potěšte ji, řekněte jí, že jí to sluší a že bude báječnou mámou.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

25.1.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist