30. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše miminko už zaplňuje většinu dělohy. Od tohoto týdne budete na vyšetření do prenatální poradny chodit minimálně každé dva týdny.

30.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Dýchací pohyby vašeho miminka jsou rytmické a jeho kostra je stále pevnější. Měří už asi 39 cm a váží asi 1,3 kilogramu. Kostní dřen plodu převzala krvetvorbu. Sílí vlásky a stále rostou nehty. Mizí prvotní ochlupení (lanugo). Červené krvinky se již netvoří v játrech ale v kostní dřeni. Kosti zesilují a kostnatí, dozrávají svaly, plíce i mozek. Pod žebry můžete zaznamenávat bolestivé kopance. Zvětšil se také tlak na podbřišek a dno pánevní. Proč a jak posilovat pánevní dno? Převážná část miminek je nyní již ve správné poloze, tedy hlavičkou dolů. Je to nejběžnější a nejméně riziková poloha pro porod. I v případě, že bude vaše miminko v poloze koncem pánevním, je stále šance, že můžete rodit normálně.

Co se děje s vámi?

Hmotnost bříška a změna zatížení páteře vám způsobuje bolesti zad. Více odpočívejte a snažte se cvičit. Měla byste navštěvovat lekce pro maminky ve třetím trimestru. Pokud takové ve svém okolí nemáte, sdělte cvičitelce těhotných, v jakém jste měsíci těhotenství. Určitě vám cviky přizpůsobí. Které sporty jsou vhodné v těhotenství? Podívejte se, jaké cvičení by se vám líbilo – cvičení pro těhotné s overballem, pilates pro těhotné, gravidjóga, relaxační a dechová cvičení…

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a vyšetřením titru erytrocytárních protilátek u žen Rh negativních a s krevní skupinou 0 (nula), vyšetření krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů, hladiny hemoglobinu) a serologické vyšetření protilátek proti syfilis. V nejbližších dvou týdnech půjdete také na druhý ultrazvukový screening plodu, jehož hlavním cílem je zhodnotit růst plodu. Pokud z nějakého důvodu špatně pracuje placenta při transportu živin, projevuje se to zpomaleným růstem. Součástí vyšetření je tedy měření hlavičky, bříška a stehenní kosti. Dále se hodnotí proporce placenty a množství plodové vody. Prohlédněte si kompletní přehled vyšetření v těhotenství.

Víte, co je placenta praevia? Placenta je obvykle přichycena v horní části dělohy. V některých případech však může být dole v děloze či dokonce blokovat pochvu. Tomuto jevu se říká vcestná placenta (vcestné lůžko, placenta praevia) a je častý v rané fázi těhotenství. Ve třetím trimestru obvykle sám vymizí. Pokud tomu tak není, může jev způsobit krvácení nebo bránit sestoupení dělohy. Pokud placenta zůstane dole, lékař pravděpodobně navrhne císařský řez.

Sepište si na papír všechny své obavy a otázky týkající se porodu. Můžete si již připravit i porodní plán. Podívejte se na návod. Právě teď je vhodná doba vše prokonzultovat v prenatální poradně s vaším gynekologem či porodníkem.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Každý den relaxujte, zaměřte se na dechová cvičení. Trénujte také podřepy, které rozšiřují pánev a hráz. Kůži v oblasti hráze masírujte speciálním olejíčkem, preventivně tak působíte proti nutnosti nastřihnutí hráze při porodu.

Táta je v tom taky: Přemýšlíte, jak přiložit ruku k dílu? Právě se začíná nabízet masáž hráze! Přečtěte si, jak na to.

Tip na nákup: Velkým pomocníkem v péči o miminko je bezpochyby nosítko. O správném nošení miminka si přečtěte v článu: Dětská nosítka: noste své dítě u srdce

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

28.12.2020 3:00 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist