27. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Jste na konci druhého trimestru, ve druhé polovině sedmého měsíce. Vaše miminko bude mít již za chvilku jeden kilogram a má otevřené oči.

27.tt_-1-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 34 – 37 cm
Váha miminka: 600 – 1000 g
Miminko je velké jako papája.
13. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Vrcholí vývoj očí – vytváří se sítnice. Už vyrostly řasy na víčkách, ale víčka se otevírají zatím málokdy. Pokud zasvítíte na bříško ostrým světlem, bude na něj dítě pravděpodobně reagovat. Buď se otočí za světlem, nebo směrem od něj. Vaše miminko ukládá tuk do podkoží a pomalu se zakulacuje. Měří kolem 37 cm a váží něco přes 900 g.

Již se úplně dovyvinuly chuťové buňky v ústech. Pohyby plodu jsou intenzivní. Krev je okysličována placentou. Na povrchu mozku se vytvářejí mozkové závity a zdokonaluje se vyšší mozková činnost. A co dělá vaše miminko v této době nejraději? Cucá si palec a nacvičuje tak pozdější sání z prsu. Touto činností se také může uklidňovat.

Poznám tě, mami

Miminko už dokáže rozpoznávat hlasy. Rozezná váš hlas od hlasu vašeho partnera. I když jsou zvuky tlumené mázkem, dobře je vnímá. Mluvte na miminko, zpívejte mu, nebo mu čtěte.

Těhotenské příznaky

Děloha stále roste, sahá již vysoko nad pupek. Bříško vás začíná omezovat nejen ve sportu, ale i v běžných aktivitách. Začínáte se cítit těžká a neohrabaná. Spěte přes den i v noci, uvědomte si, že vaše tělo nyní živí dva. Snažte se přijímat více železa, protože ho potřebujete pro sebe i pro miminko.

Příznaky typické pro 27. týden

Čekáte dvojčata?

Smiřte se s tím, že nebudete mít nikdy perfektně uklizeno a děti jako ze škatulky. Nejdůležitější pro všechny je přežít. Předem zavrhněte látkovky a kupujte jednorázové plenky. Je to rychlejší a méně pracné. Miminka můžete koupat na přeskáčku a také ne každý den. První měsíce bude dvojčátkům stačit jedna postýlka.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Navštivte předporodní kurzy, prohlédněte si svou budoucí porodnici nebo si vyhledejte svou porodní asistentku či dulu jako doprovod k porodu. Dula vám pomůže zbavit se zbytečných obav a poradit vám mnoho užitečného nejen o porodu, ale také o kojení a péči o miminko.

Táta je v tom taky

Zvažujete, zda být u porodu, či nikoli? Také pro tatínky, respektive pro nastávající rodiče existují předporodní kurzy a jsou hodně vyhledávané. Pomohou vám ujasnit si svou roli a načerpat inspiraci, jak můžete rodičku při porodu podpořit a pomoci jí. Je sice pravda, že v reálu to pak může být úplně jinak, ale příprava vám pomůže porod alespoň trošku přiblížit.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

7.12.2020 3:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist