4. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Z buněčného shluku se začínají vytvářet základy, z nichž se vyvinou jednotlivé orgány. Ve vaší krvi už je patrný těhotenský hormon.

4-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Jste ve 4. týdnu těhotenství a opravdu jste již těhotná a první měsíc těhotenství se chýlí ke konci. Vaše tělo pracuje na vytvoření placenty a plodového vaku. Už můžete pociťovat první změny jak na těle, tak i ve vaší psychice.

Velikost vajíčka: 1 mm
Váha miminka: 0 g
Vajíčko je velké jako makové zrnko.
36. týdnů do konce!

Miminko je zatím stále jen shlukem buněk, které se snaží usadit ve sliznici na stěně vaší dělohy.

Od shluku buněk k zárodku

Vašemu dítěti jsou dva týdny, měří asi 0,36 až 1 mm. Od okamžiku uhnízdění začíná vajíčko čerpat výživu z děložní sliznice a z krevního oběhu matky. Uvnitř blastocysty (koule naplněná vodou, čítá už několik stovek buněk) se dějí mohutné změny.

Nyní má dvě části, tedy dvě buněčné vrstvy – zevní a vnitřní zárodečný list – ektoderm a entoderm. Z části, která je připevněná k děloze, se vyvíjí placenta, pupečník a ochranné blány. Z vnitřní části se vyvíjí samotné miminko. Tento základ nazývaný embryoblast se dále rozdělí na tři zárodečné vrstvy, ze kterých vzejdou různé orgány.

Čtěte také:

Vaše miminko v 4. týdnu

Zárodek miminka je zatím malinkatý. Jeho velikost se pohybuje do 1 mm. Vaše tělo usilovně pracuje na vytvoření prostoru, kde se bude miminko vyvíjet, i na stavbě zárodku budoucího člověka.

Vaše tělo ve 4. týdnu těhotenství

Nastává první hormonální změna ve vašem těle – blastocysta začíná uvolňovat do vaší krve hormon lidský choriový gonadotropin (hCG). Podle přítomnosti tohoto hormonu většina těhotenských testů zjistí, jestli jste nebo nejste v jiném stavu. Zpočátku je však jeho hladina nízká.

Nárůst hormonu HCG stojí za mnohými těhotenskými potížemi. Zatím jsou většinou jeho projevy mírné, ale některé příznaky už můžete cítit.

Lékařské prohlídky

Váš gynekolog už je schopen potvrdit vaše těhotenství, a to krevním testem nebo ultrazvukovým vaginálním vyšetřením. V krvi je již dostatek těhotenského hormonu, díky kterému lze určit i délka gravidity. Jak vypočítat termín porodu?

Typy pro mámu

Nezapomeňte na vitamín D. Ten nejpřirozenější získáte častým pobytem venku na čerstvém vzduchu a sluníčku. Doplnit ho můžete také vitamínovými doplňky pro těhotné.

Dbejte na pravidelný pohyb. Zatím se příliš omezovat nemusíte, ale nebezpečné sporty by bylo lepší vynechat.

TIP pro těhotné! Průvodce Moje těhotenství

Máte hlavu plnou otázek okolo těhotenství? Netušíte, jak to všechno zvládnout a co vás vlastně čeká? Stáhněte si praktickou aplikaci Moje těhotenství od Babywebu. Naši odborníci vás s ní provedou celým těhotenstvím i porodem. Najdete zde odpovědi na to, co vás trápí, i unikátní videa, které poodhalí roušku tajemství těhotenství.

Stačí jen pár vteřin a aplikaci můžete mít ve svém mobilu. Aplikace Moje těhotenství je dostupná pro mobily s operačním systémem Android i iOS. Naprostá většina obsahu je zadarmo. Za malý poplatek můžete získat navíc zajímavá videa.

Google Play badge Logo PNG Transparent & SVG Vector - Freebie Supply

App Store logo and symbol, meaning, history, PNG

TIP: Přečtěte si, co vás čeká v těhotenství.

Táta je v tom taky

Vaše partnerka trpělivě očekává, zda se její menstruace objeví nebo ne, a vy máte pocit, že je to hlavní úkol týdne, protože vás ignoruje jak solný sloup? Anebo se k vám tiskne, až ji nepoznáváte? Ať tak či tak (a v nejbližší budoucnosti i všechno mezi tím), neberte to zas tak vážně. Pro budoucí maminku to teď je docela nápor na její emoce.

UNIKÁTNÍ VIDEO VÝVOJE PLODU

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

22.6.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist