4. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Z buněčného shluku se začínají vytvářet základy, z nichž se vyvinou jednotlivé orgány. Ve vaší krvi už je patrný těhotenský hormon.

4-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Vašemu dítěti jsou dva týdny, měří asi 0,36 až 1 mm. Od okamžiku uhnízdění začíná vajíčko čerpat výživu z děložní sliznice a z krevního oběhu matky. Uvnitř blastocysty (koule naplněná vodou, čítá už několik stovek buněk) se dějí mohutné změny. Nyní má dvě části, tedy dvě buněčné vrstvy – zevní a vnitřní zárodečný list – ektoderm a entoderm. Z části, která je připevněná k děloze, se vyvíjí placenta, pupečník a ochranné blány. Z vnitřní části se vyvíjí samotné miminko. Tento základ nazývaný embryoblast se dále rozdělí na tři zárodečné vrstvy, ze kterých vzejdou různé orgány.

Co se děje s vámi?

Nastává první hormonální změna ve vašem těle – blastocysta začíná uvolňovat do vaší krve hormon lidský choriový gonadotropin (HCG). Podle přítomnosti tohoto hormonu většina těhotenských testů zjistí, jestli jste nebo nejste v jiném stavu. Zpočátku je však jeho hladina nízká.

Čtěte také:

Lékařské prohlídky

Váš gynekolog už je schopen potvrdit vaše těhotenství, a to krevním testem nebo ultrazvukovým vaginálním vyšetřením. V krvi je již dostatek těhotenského hormonu, díky kterému lze určit i délka gravidity. Jak vypočítat termín porodu?

Tip pro mámu

V době, kdy se vajíčko snaží uhnízdit v děložní sliznici, můžete zaznamenat slabé krvácení, které je způsobeno narušením drobných cévek ve sliznici. Někdy je toto krvácení zaměněno se slabou menstruací.

Přečtěte si, co vás čeká v těhotenství.

Táta je v tom taky: Vaše partnerka trpělivě očekává, zda se její menstruace objeví nebo ne, a vy máte pocit, že je to hlavní úkol týdne, protože vás ignoruje jak solný sloup? Anebo se k vám tiskne, až ji nepoznáváte? Ať tak či tak (a v nejbližší budoucnosti i všechno mezi tím), neberte to zas tak vážně. Pro budoucí maminku to teď je docela nápor na její emoce.

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

22.6.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist