35. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Drtivá většina dětí narozených v tomto týdnu přežije bez většího problému. Miminko je stále častěji vzhůru. Občas vás kopne tak prudce, že vás jeho pohyb zabolí. Jste stále více unavená, bříško vás omezuje v normálních denních aktivitách.

35.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 43 – 47 cm
Váha miminka: 1900 – 2600 g
Miminko je velké jako cukrový meloun.
5. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Podkožní tuk již začíná pomáhat regulovat tělesnou teplotu, pokožka je růžová a vyhlazená. Trávicí soustava dozrává, centrální nervový systém je už zralý a plíce jsou obvykle už také zralé. Pokud se dítě narodí v tomto týdnu, žádné dýchací problémy pravděpodobně nevzniknou. Dítě měří asi 46 cm a váží kolem 2,5 kilogramu.

Lebka miminka je stále měkká

Zatímco mozek miminka se neustále rozvíjí, kosti, které ho obklopují zůstávají poddajné. Je to zásadní pro normální průchod prodními cestami.

Těhotenské příznaky

Potřebujete hodně odpočívat, unaví vás i malá námaha. Vaše sny mohou být velice živé, což je způsobeno psychickými a emocionálními změnami, kterými teď procházíte. Zvyšující se hmotnost spolu s těhotenským hormonem relaxinem způsobuje rozvolňování spojení pánevních kostí. Můžete pociťovat v této oblasti bolest, mravenčení nebo pocit tlaku. Ale nevěšte hlavu, je to důležitá porodní příprava.

Na tyto bolesti mohou v některých případech pomoci vitaminy skupiny B, poraďte se se svým lékařem. Zvětšují se také prsa a bradavky.

Příznaky typické pro 35. týden

Výbavička a taška do porodnice

Zamyslete se, jestli byste neměla dokoupit hlavní věci do výbavičky pro miminko a nezabalit si tašku do porodnice. Ve volných chvílích si vyzkoušejte různé porodní polohy. Nevěřte nikomu, kdo vám tvrdí, že rodit je možné pouze na zádech. Tato poloha je sice preferovaná porodníky, protože umožňuje snadný zásah, ale pro rodičku je nevýhodná, protože nevyužívá síly gravitace.

Čtěte také:

Víte, že voda zmírňuje bolest při porodu?

Možností, jak si ulevit od porodních bolestí, je několik. Ptáte se, proč porod bolí? Řada budoucích rodiček zvažuje epidurální anestezii. Překvapivě účinnou metodou ke zmírnění bolesti je ponoření do vody. Řada porodnic proto nabízí porodní pokoje s vanou. Několik studií ukázalo, že ponoření pomáhá k rychlejšímu otevření porodních cest a poklesu dítěte, snížení krevního tlaku i bolesti. Navíc voda nadlehčuje – budete se cítit svobodnější.

NÁKUPY PRO MAMINKY

Na dosah ruky

Postýlku Joie Roomie Glide upevníte vedle své postele, miminko bude v bezpečí a zároveň mu zůstanete tak blízko, jak jen je to možné. Noční krmení i uspávání bude pohodlnější a vy uchráníte maximum nočního spánku. Díky snadno ovladatelné postranici máte k miminku snadný přístup.

Táta je v tom taky

Už se to blíží a vy přemýšlíte, jaká bude vaše role u porodu? Informujte se, co byste mohl mámě nabídnout… Svou přítomnost, duševní a emocionální podporu, tělesné pohodlí (chladivé nebo teplé obklady, masáž dolní části zad, zvlhčení úst, pomoc s udržením čistoty a sucha). Je toho hodně, ale uvědomte si, že každá rodička je jiná a právě ta vaše může mít úplně specifické potřeby. Respektujte je.

Přečtěte si články s tématem otec u porodu nebo zkušenosti tatínků s porodem. Buďte si jistý sám sebou a nezapomeňte, že i vy potřebujete dostatek energie. Připravte k porodu svačinu pro všechny a dostatečně pijte.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

1.2.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist