3. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vítěz se přes nástrahy namáhavé cesty dostal až cíli. Spermie splynula s vajíčkem a zázrak početí může začít.

3-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimediacz

Početí bychom mohli rozdělit do tří fází – ovulaci, oplození a uhnízdění oplozeného vajíčka. Jakmile všechny fáze proběhou úspěšně, těhotenství může úspěšně pokračovat.

Velikost vajíčka: 1 mm
Váha miminka: 0 g
Vajíčko je velké jako makové zrnko.
37. týdnů do konce!

Zázrak oplození

K ovulaci dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Vajíčko ukryté ve váčku (folikulu) naplněného tekutinou dozrává, folikul praská a vajíčko se uvolňuje. Z prasklého folikulu vzniká žluté tělísko, které uvolňuje progesteron. Tento hormon připravuje sliznici dělohy na přijetí vajíčka. Vajíčko je zachyceno vejcovodem a je posunováno směrem k děloze.

Ke splynutí vajíčka a spermie dochází v širší části vejcovodu. Vzniká jediná buňka – zygota, která nese 46 chromozomů genetické informace, stejným dílem od každého z rodičů. Do dvaceti hodin se buňka rozdělí na dvě a dělení, neboli rýhování, dále pokračuje. Po oplození trvá vajíčku zhruba sedm dní, než dosáhne dělohy.

Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká blastocysta. Ta přechází do dělohy, kde se snaží uhnízdit ve sliznici dutiny děložní. Z vnitřní vrstvy buněk blastocysty vzniká tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya. V této době tvoří blastocystu již stovky buněk.

Pevné uhnízdění trvá asi 13 dní. V embryu se začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Prvním z nich je nervová soustava, následuje srdce. Poměrně velká část blastocyst, asi 40 %, které dosáhly dělohy, se nikdy neuhnízdí. Umírají a jsou odplaveny následující menstruací.

Čtěte také:

Vaše miminko v 3. týdnu

I když tady mezi námi mluvíme o miminku, zatím je to pouze embryo. Zárodek nového života. Ale my mu klidně budeme dál říkat miminko.

Vaše tělo v 3. týdnu těhotenství

Ačkoliv v prvních 13 týdnech těhotenství, tedy v prvním trimestru, na vás těhotenství nebude vidět, bude to pro vás velmi náročná doba. Ve vašem těle probíhají velice zásadní změny. V prvním trimestru přiberete maximálně dvě kila.

Tipy pro mámu

Vybírejte si potraviny bohaté na vápník. Je důležitý pro stavbu kostí, zdravé srdce, nervy a svaly. Pohlédněte se po superpotravinách, které obsahují různé látky nezbytné pro zdravý vývoj miminka.

Udržujte pitný režim. Pomáhá to v boji s těhotenskými nevolnostmi. Dostatečný příjem tekutin pomáhá vyplavovat toxické látky z organismu a zároveň je dobrou prevencí těhotenské zácpy.

V jídelníčku se začněte zaměřovat na kvalitní bílkoviny. I ty jsou nezbytné pro vývoj vašeho miminka.

TIP pro těhotné! Průvodce Moje těhotenství

Máte hlavu plnou otázek okolo těhotenství? Netušíte, jak to všechno zvládnout a co vás vlastně čeká? Stáhněte si praktickou aplikaci Moje těhotenství od Babywebu. Naši odborníci vás s ní provedou celým těhotenstvím i porodem. Najdete zde odpovědi na to, co vás trápí, i unikátní videa, které poodhalí roušku tajemství těhotenství.

Stačí jen pár vteřin a aplikaci můžete mít ve svém mobilu. Aplikace Moje těhotenství je dostupná pro mobily s operačním systémem Android i iOS. Naprostá většina obsahu je zadarmo. Za malý poplatek můžete získat navíc zajímavá videa.

Google Play badge Logo PNG Transparent & SVG Vector - Freebie Supply

App Store logo and symbol, meaning, history, PNG

TIP: Některé ženy cítí své těhotenství velmi brzy. Zaznamenejte si den početí, pokud ho víte! 

Táta je v tom taky

Patrně stále investujete do konta se jménem početí. Užívejte si to! Váš život se právě velmi nenápadně, ale zato dramaticky změnil.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

15.6.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist