29. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Právě jste se přehoupla do osmého lunárního měsíce vašeho těhotenství. Plod během následujících týdnů začne zaujímat polohu hlavičkou dolů.

29.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 38 – 42 cm
Váha miminka: 1150 – 1700 g
Miminko je velké jako dýně.
11. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Plod má asi 39 centimetrů a váží kolem 1,25 kilogramu. Hlavička už proporčně odpovídá celku. Mozek roste velmi rychle a vytlačuje měkké lebeční kosti ven. Zvětšuje se nejen objem mozku, ale i jeho povrch se zvětšuje díky rozrůzňování záhybů a rýh. Může řídit dýchání a tělesnou teplotu.

Miminko má otevřené oči, stále lépe rozeznává zvuky a chutě. Očička se pohybují, zorničky reagují na světlo. Přibývá tuku v podkoží. Orgány pokračují v růstu. Děťátko má delší vlásky. Kosti miminka se prodlužují a sílí. Pohyby jsou v tomto období poměrně intenzivní, prostor pro akrobacii se pomalu zmenšuje, ale stále ještě mámu kope a napíná končetiny.

Dítě je velmi citlivé na nejrůznější podněty – světlo, zvuk, chutě i vůni. Dokáže dokonce rozlišit rozdíl mezi přirozeným světlem a umělým osvětlením v místnosti.

Méně vrásek

S tím, jak se miminko obaluje tukem, už není tolik vrásčité. V podkoží se mu ukládá i bílý tuk, který je zásobárnou energie.

Těhotenské příznaky

Děloha je nyní asi centimetr pod hrudním košem. Pohyby miminka můžete někdy vnímat bolestivě. Stále častěji potřebujete močit, v noci někdy musíte kvůli tomu vstávat. Od nynějška budete přibírat asi 1,5 kilogramu za měsíc. Vaše pánev se začíná rozšiřovat, připravuje se na porod.

Přemýšlíte, jaký bude? Zvyšte denní příjem vápníku, který najdete v mléce či sýrech. Pravděpodobně vás také potrápí dušnost při pohybu. Dýcháte totiž za dva a vaše plíce musí vstřebat o 20 % kyslíku více a samozřejmě vylučují více oxidu uhličitého.

Podle čeho si mám vybrat porodnici?

Pokud máte v okolí více porodnic nebo vůli jet i do porodnice vzdálenější, určitě si můžete udělat určitý obrázek i ze statistických údajů.

Ptejte se: kolik císařských řezů se v ní ročně provede, kolik a jakých má porodních pokojů, musí se platit za přítomnost otce u porodu, zda porod vede porodní asistentka či lékař, zda jsou k dispozici nadstandardní pokoje, jaké procento žen se v porodnici rozkojí, jak jsou novorozenci označeni, aby nedošlo k záměně, zda si můžete vybrat porodní polohu či porod do vody a podobně.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Relaxujte, nohy na stůl – a to doslova! Některým ženám se vytvoří v důsledku zvýšeného tlaku a působením těhotenských hormonů, které oslabují stěny cév a tepen, křečové žíly a hemoroidy. Odtoku krve pomůžete přirozeným způsobem podepřením chodidel například při spánku, přes den noste podpůrné punčochy a nestůjte dlouhou dobu na jednom místě ani na jedné noze.

Proti hemeroidům (tedy nateklým svědícím cévkám kolem řitního otvoru) můžete použít dočasnou záchranu – pytlík s ledem, klasický toaletní papír nahraďte zvlhčenými ubrousky. Jezte stravu bohatou na vlákninu a dbejte na dostatečný pohyb.

Tip pro tátu

Přemýšlíte nad tím, jak zapadnete do role otce? Myšlenka J. J. Rousseaua, která by vás mohla inspirovat: Výchova dětí je činnost, při které musíme obětovat čas, abychom ho získali.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

21.12.2020 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist