Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) je metabolické onemocnění, které se projevuje zvýšenou glykémií (hladina cukru v krvi). Vyskytuje se u 2 – 3 % těhotných žen.

tehotenska-cukrovka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V těhotenství se snižuje citlivost tkání vůči hormonu inzulinu, který snižuje hladinu cukru v krvi, a současně se zvyšuje jeho spotřeba hlavně v prvním a třetím trimestru.

Nejvýznamnější rizikové faktory pro vznik těhotenské cukrovky jsou obezita, rodinný výskyt diabetu (zejména u matky), starší rodička nad 35 let, problémy s hladinou cukru v předchozích těhotenstvích, ženy, u nichž se předpokládá, že porodí dítě těžší než 4 000 g, porod mrtvého plodu v předchozím těhotenství a ženy s opakovanými spontánními potraty v anamnéze. Další rizikovou skupinou jsou ženy s hypertenzí (vysoký krevní tlak) a ženy, které mají v anamnéze pozdní gestózu (preeklampsii).

Rizika pro matku a plod

Zvýšená hladina cukru v krvi má negativní vliv na cévní stěnu, hlavně v ledvinách, srdci a sítnici oka. Stav žen, které trpí některým chronickým onemocněním ledvin či srdce, se může vlivem cukrovky zhoršit. U diabetiček se častěji vyskytují poševní a močové infekce a také těhotenské gestózy (raná gestóza – zvracení a zvýšená tvorba slin v 1. trimestru, pozdní gestóza – otoky, bílkovina v moči a zvýšený krevní tlak ve 3. trimestru). U plodu je vyšší riziko výskytu vrozených vývojových vad, a to až čtyřikrát. Špatně kompenzovaná hladina cukru v krvi v posledním trimestru může u plodu způsobit vysokou porodní váhu nad 4 000 gramů, problémy v poporodní adaptaci dítěte pramenící mimo jiné z nízké hladiny cukru, draslíku a hořčíku v krvi dítěte po porodu.

Stanovení diagnózy

U každé zdravé těhotné ženy nad 25 let a mladší, pokud má zatíženou rodinnou anamnézu, by se měl provádět mezi 24. – 28. týdnem test oGTT, který spočívá v podání 75 gramů glukózy na lačno. Stanovují se hodnoty cukru v krvi na lačno a za 60 a 120 minut po podání glukózy.

Léčba

Léčba těhotenské cukrovky by měla být zahájena co nejdříve. Jejím cílem je udržování hladiny cukru v krvi v normálních hodnotách, aby se předešlo negativním účinkům tohoto onemocnění na matku i plod. Pokud žena trpí pouze poruchou glukózové tolerance, doporučí se jí dieta. V případě těhotenské cukrovky je nutné ženě podávat inzulin.

Čtěte také:

Péče o těhotnou diabetičku a vedení porodu

Návštěvy v těhotenské poradně probíhají u ženy diabetičky v kratších intervalech. Důležité je sledování hladiny cukru v krvi a pravidelná ultrazvuková vyšetření. Cílem ultrazvukového vyšetření je zhodnotit stav plodu, množství plodové vody a váhový odhad plodu. Ženě je doporučována včasná preventivní hospitalizace a indukce porodu prostaglandiny mezi 38. a 39. týdnem těhotenství. Za 3 – 6 měsíců po porodu je vhodné u ženy provést kontrolní zátěžový test.

Typy cukrovky

Cukrovku, která existuje již před těhotenstvím, rozdělujeme na dva základní typy:

Cukrovka 1. typu – vyskytuje se u dětí a mladších lidí, kteří jsou doživotně odkázaní na podávání insulinu.

Cukrovka 2. typu – vyskytuje se převážně u starších lidí.

Pouze v těhotenství se vyskytuje cukrovka těhotenská – nejčastěji po 20. týdnu těhotenství a po porodu mizí. Má mírnější formu, která se nazývá porucha glukózové tolerance, a závažnější formu čili gestační diabetes mellitus. Může se stát, že je těhotenská cukrovka vlastně prvním projevem cukrovky prvního typu, což je celoživotní onemocnění s nutností trvalého dodávání inzulinu.

10.6.2021 12:22 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist