20. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Ve 20. týdnu už máte za sebou polovinu těhotenství. Prvorodičky v této době cítí první pohoby miminka, které již pozná matčin hlas. Chcete znát pohlaví miminka? Teď už to lze utrazvukem zjistit.

20.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 25,6 cm
Váha miminka: 300 g
Miminko je velké jako mango.
20. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Dítě je uprostřed svého prenatálního vývoje. Měří asi 25 cm a váží 300 gramů. Kůže je složená ze čtyř vrstev, je již pevnější, než tomu bylo například před dvěma týdny. Dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě, které odpovídají na podněty smyslových orgánů.

Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 2 miliony vajíček, kterých však v době narození zůstane polovina. Vývoj smyslů je nyní ve svém klíčovém stadiu. Dítě je stále drobné, ale rychle roste. Užívá si protahování končetin.

Holčička, nebo chlapeček

Pohlavní orgány miminka už jsou vyvinuté a dále porostou. Na plánované kontrole už ale lékař bude moci na ultrazvuku rozenat pohlaví miminka. Zároveň zkontroluje, zda se miminko vyvíjí norálně.

Holčičkám se v tomto týdnu vyvíjí vnitřní pohlavní orgány. Už mají dělohu a formuje se pochva. V malinkých vaječnících se ukrývá několik miliónů primitivních vajíček.

U chlapečků se varlata teprve chystají na sestup a zatím jsou ukryta v břiše. Roste šourek, do kterého se brzy ukryjí.

Těhotenské příznaky

Vrchol dělohy je u pupku. Obecně v polovině vašeho těhotenství budete vypadat velice dobře. A nejen vypadat, ale i se cítit. Vyčistí se vám pleť, zkvalitní nehty a zhoustnou vlasy, u kterých se zastavilo přirozené vypadávání. To bude pokračovat opět po porodu.

Na pleti se mohou objevit drobné tmavé skvrny – chloazmata, které způsobují vysoké hladiny estrogenu. Jaké další změny vás čekají? Pokud jste těhotná poprvé, můžete začít cítit pohyby svého miminka. Těšíte se na ně?

Ukázka záznamu z ultrazvuku

Záznam ultrazvukového vyšetření plodu v době, kdy maminka mohla poprvé zaznamenat pohyby miminka.

Opět se přichystejte na vyšetření v prenatální poradně. Podstoupíte ultrazvukový screening plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden). Jeho cílem je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit.

Čtěte také:

Tip pro mámu

V těhotenství se často vyskytují křeče lýtek a chodidel. Dochází k nim zejména v noci a nad ránem. Proto pozor na ranní protahování! Jsou způsobeny změnou množství krve v těle a nízkým obsahem vápníku. Preventivně jezte banány, které přirozeně pomáhají udržovat hladinu sodíku a draslíku a poraďte se se svým lékařem. Postižený sval opatrně natáhněte a promasírujte.

Táta je v tom taky

Přeškolte se na maséra! Bude se vám to ještě mnohokrát hodit. Není nic příjemnějšího pro těhotnou ženu, než si nechat namasírovat ztuhlou šíji nebo ztěžklá chodidla. A na to nemusíte být profík, stačí vám navštívit některý víkendový kurz.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

19.10.2020 3:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist