20. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Ve 20. týdnu už máte za sebou polovinu těhotenství. Prvorodičky v této době cítí první pohoby miminka, které již pozná matčin hlas. Chcete znát pohlaví miminka? Teď už to lze utrazvukem zjistit.

20.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Dítě je uprostřed svého prenatálního vývoje. Měří asi 25 cm a váží 300 gramů. Kůže je složená ze čtyř vrstev, je již pevnější, než tomu bylo například před dvěma týdny. Dozrávají spoje a nervové buňky v centrální nervové soustavě, které odpovídají na podněty smyslových orgánů. Holčičkám se právě v tuto dobu formuje pochva, v jejích vaječnících je nyní založeno na 2 miliony vajíček, kterých však v době narození zůstane polovina. Vývoj smyslů je nyní ve svém klíčovém stadiu. Dítě je stále drobné, ale rychle roste. Užívá si protahování končetin.

Co se děje s vámi?

Vrchol dělohy je u pupku. Obecně v polovině vašeho těhotenství budete vypadat velice dobře. A nejen vypadat, ale i se cítit. Vyčistí se vám pleť, zkvalitní nehty a zhoustnou vlasy, u kterých se zastavilo přirozené vypadávání. To bude pokračovat opět po porodu. Na pleti se mohou objevit drobné tmavé skvrny – chloazmata, které způsobují vysoké hladiny estrogenu. Jaké další změny vás čekají? Pokud jste těhotná poprvé, můžete začít cítit pohyby svého miminka. Těšíte se na ně?

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Ukázka záznamu z ultrazvuku

Záznam ultrazvukového vyšetření plodu v době, kdy maminka mohla poprvé zaznamenat pohyby miminka.

Opět se přichystejte na vyšetření v prenatální poradně. Podstoupíte ultrazvukový screening plodu (lze v intervalu 18. až 20. týden). Jeho cílem je zhodnotit růst plodu a stav jednotlivých orgánových skupin. Pokud by plod měl nějakou strukturální odchylku (srdeční vada, obličejový rozštěp), lze ji odhalit.

Čtěte také:

Tip pro mámu

V těhotenství se často vyskytují křeče lýtek a chodidel. Dochází k nim zejména v noci a nad ránem. Proto pozor na ranní protahování! Jsou způsobeny změnou množství krve v těle a nízkým obsahem vápníku. Preventivně jezte banány, které přirozeně pomáhají udržovat hladinu sodíku a draslíku a poraďte se se svým lékařem. Postižený sval opatrně natáhněte a promasírujte.

Táta je v tom taky: Přeškolte se na maséra! Bude se vám to ještě mnohokrát hodit. Není nic příjemnějšího pro těhotnou ženu, než si nechat namasírovat ztuhlou šíji nebo ztěžklá chodidla. A na to nemusíte být profík, stačí vám navštívit některý víkendový kurz.

Tip na nákup: Co takhle svému děťátku pořídit kolébku, ve které bude mít ten nejsladší spánek? O spánku miminek si přečtěte v článku: Spi, děťátko, spi aneb Spánek novorozeňat a nejmenších dětí

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

19.10.2020 3:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist