Správné odsávání mléka může zachránit kojení

Ať už se vám z nějakého důvodu přímé kojení vašeho miminka nedaří nebo si jen při kojení potřebujete občas vypomoci, odsávačka mléka je ideálním řešením. Díky ní totiž své miminko neochudíte o to nejcennější – mateřské mléko. Přečtěte si, co je základem úspěšného odsávání a nic vás nepřekvapí.

14-shutterstock_1032775489-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Pořiďte si správnou odsávačku

Než odsávačku zakoupíte, měla byste popřemýšlet nad tím, jak často a kdy ji budete chtít využívat. Jiný typ se hodí pro maminku, která nekojí a potřebuje pro své miminko mléko odsávat pravidelně několikrát za den, a jiný typ pro maminku kojící, která odsávačku použije jen tehdy, když potřebuje ulevit svým prsům při velké laktaci.

Maminkám s běžnou laktací, které jen občas potřebují „uvolnit“ prsy, skvěle poslouží odsávačka manuální. Při zvýšené tvorbě mléka, kdy je potřeba i při kojení mléko pravidelně odsávat, je lepší sáhnout po odsávačce elektrické (stačí jednofázová).

Dvoufázová odsávačka je skvělým pomocníkem pro ty maminky, které potřebují rozběhnout laktaci (například po císařském řezu nebo předčasném porodu). Dvoufázový systém odsávání totiž umí věrně napodobit způsob sání miminka. Tato odsávačka je ale vhodná i později, v případě, že maminka své děťátko nemůže z nějakého důvodu kojit, ale přesto mu chce cenné mateřské mléko dopřát.

Na typu odsávačky zkrátka velmi záleží, protože jedině používáním té „pravé“ dosáhnete skutečně efektivního odsávání mléka. Pokud si ale při výběru přece jenom nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky nebo laktační poradkyni, která vám pomůže vybrat odsávačku přímo podle vašich potřeb a požadavků.

2. „Trénujte“

Je možné, že na začátku odsávání nepůjde vše zrovna podle vašich představ, ale je důležité nevzdat se a vytrvat. Pravidelným používáním se s odsávačkou naučíte zacházet, objevíte pro vás nejpohodlnější polohy a úspěch v podobě odsátého mléka na sebe nenechá dlouho čekat. Ale opět platí, že i s používáním odsávačky vám v případě potřeby pomůže laktační poradkyně.

3. Odpočívejte a rozmazlujte se

Nejen správná odsávačka je pro úspěšné odsávání důležitá. K bezproblémovému odsávání stejně jako kojení napomáhá také vhodná příprava. Maminka by měla být uvolněná, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Měla by si co nejvíce dopřávat odpočinek a relaxovat. Celková spokojenost totiž pozitivně ovlivňuje tvorbu mléka a také jeho uvolňování. Naopak stres a úzkost mohou laktaci zastavit.

Podpořit uvolňovací reflex před odsáváním může maminka jemnou masáží prsů. Krouživými pohyby prstů pomalu masírujte prs směrem od podpaží a hrudní stěny ke dvorci, přičemž na prs tlačte jemně tak, aby masáž nebyla nepříjemná a bolestivá. Uvolňovací reflex také stimuluje lehké stlačování a mnutí bradavek.

Pomoci může rovněž přiložení teplého obkladu či sprcha a dobře vám udělá i popíjení teplého nápoje (například bylinkový čaj, káva není vhodná).

4. Dodržujte hygienu

Ať už mléko odstříkáváte ručně nebo používáte odsávačku, měla byste dodržovat jistá hygienická pravidla. To znamená, předtím si vždy umýt ruce mýdlem a na utírání používat výhradně ručník, který nepoužívá nikdo jiný z rodiny, nebo jednorázovou papírovou utěrku. Umýt byste si měla i bradavky, a to teplou vodou bez mýdla.

Náležitá hygiena se týká i odsávačky samotné. Samozřejmostí je odsávačka vlastní, kterou používáte pouze vy. Všechny části odsávačky je potřeba nejprve důkladně očistit kartáčkem (vyčleňte si jeden, který budete používat výhradně k těmto účelům), potom opláchnout v horké vodě a následně pod studenou tekoucí.

Posledním krokem je sterilizace ve varné lázni po dobu 3 až 5 minut. Poté odsávačku uložte na jednorázovou papírovou utěrku a nechte oschnout. Důsledným dodržováním základních hygienických pravidel se vyvarujete možného infekčního onemocnění vašeho děťátka.

Čtěte také:

5. Naučte se správně skladovat

Když už mléko odsáváte, měla byste vědět, jak ho správně uchovávat, aby neztratilo své cenné látky. V pokojové teplotě čerstvě odsáté mléko neponechávejte. Uložte ho do ledničky, kde může být skladováno 24 hodin a to při teplotě +4 °C.

Pokud mléko potřebujete uskladnit na delší dobu, musíte ho zamrazit. Je praktické zamrazit vždy takové množství, které miminko vypije při jednom krmení. Další skladování zbylého rozmraženého mléka není možné!

V mrazáku mléko můžete skladovat po dobu 6 měsíců při teplotě –16 °C, při hlubokém zmražení při teplotě –18 °C lze dobu uskladnění prodloužit až na 12 měsíců.

Jak v ledničce, tak i v mrazáku by mělo mít odsáté mléko své vyčleněné místo a ohlídat byste si měla i čistotu uvnitř spotřebiče. Zároveň je vhodné spotřebič zbytečně neotevírat a nenarušovat tak chlazení.

Také rozmrazování mléka má svá pravidla

Musí probíhat šetrně a nikdy si nepomáhejte mikrovlnnou troubou! Vhodné je mléko přemístit do ledničky (při teplotě +4 °C rozmrzne během 24 hodin) nebo nechat rozmrznout při pokojové teplotě (to trvá cca 2 až 3 hodiny). Další variantou je vložení do vody, která má teplotu maximálně 37 °C. Rozmražené mléko lze ještě po dobu 10 hodin uchovat v lednici. Po uplynutí této doby už mléko opětovně nezamrazujte, ale vylijte!

Na správnou teplotu pro podávání miminku můžete mléko buď ohřát v teplé lázni, nebo použít ohřívačku. Ohřívání by mělo trvat maximálně 20 minut a spotřebovat tuto dávku musíte do 4 hodin. Zbytky samozřejmě opět vylijte.

16.2.2024 5:05 | autor: Petra Frajová | zdroj: Na článku spolupracovali laktační poradci z Medela.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist