Jak otěhotnět?

Touha po dítěti je přirozenou součástí života. Je základním předpokladem pro zachování jakéhokoli živočišného druhu, tady i lidského. Pro zvýšenou touhu ženy po dítěti se vžil výraz „biologické hodiny“. Ty začínají tikat po pohlavním dozrání každé ženy, ale nejsilněji se ozývají do třiceti let. Po třicítce plodnost ženy začne klesat. Zatímco dvacetiletá žena při pohlavním styku 2–3 týdně má 25 % šanci na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu, u ženy mezi 25–35 lety tato pravděpodobnost klesá na 16 % a po 40. roce už jen na 5 %. Z toho vyplývá, že odkládání těhotenství do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění. S vyšším věkem také stoupá riziko potratů, postižení a genetických vad.

Touha po dítěti je přirozenou součástí života. Je základním předpokladem pro zachování jakéhokoli živočišného druhu, tady i lidského. Pro zvýšenou touhu ženy po dítěti se vžil výraz „biologické hodiny“. Ty začínají tikat po pohlavním dozrání každé ženy, ale nejsilněji se ozývají do třiceti let. Po třicítce plodnost ženy začne klesat. Zatímco dvacetiletá žena při pohlavním styku 2–3 týdně má 25 % šanci na otěhotnění v jednom menstruačním cyklu, u ženy mezi 25–35 lety tato pravděpodobnost klesá na 16 % a po 40. roce už jen na 5 %. Z toho vyplývá, že odkládání těhotenství do vyššího věku výrazně zhoršuje šanci na otěhotnění. S vyšším věkem také stoupá riziko potratů, postižení a genetických vad.

Vstup do rubriky: Chci dítě

Cesta k těhotenství – sex

Nejpřirozenějším způsobem početí je pohlavní styk, moderněji sex nebo také soulož čili koitus. Z evolučních důvodů je tento pohlavní akt obvykle velmi příjemný. Sexuálním stykem se rozumí vložení ztopořeného penisu muže do vaginy ženy. Samotnému koitu předchází milostná předehra, při které dochází k erekci – ztopoření penisu a zvlhnutí (lubrikaci) vaginální sliznice ženy. Pohlavnímu vzrušení dále pomáhá vzájemné laskání erotogenních zón a líbání. Poté, co penis vnikne do vaginy, pár pravidelným pohybem proti sobě podporuje tření poševní stěny a penisu, které udržuje a zvyšuje pohlavní vzrušení až k orgasmu a ejakulaci.

Pro samotné oplodnění není orgasmus ženy podstatný. Důležitá je ejakulace muže, kdy je z penisu v několika po sobě jdoucích výstřicích vypuzen ejakulát, jehož nejdůležitější součástí jsou spermie, které slouží k oplodnění vajíčka. Po výstřiku spermie vyrazí směrem k vejcovodu, k vajíčku se jich dostane ale jen málo z nich, předpokládá se, že cestou „zemře“ většina defektních spermií. Po průniku spermie dovnitř vajíčka dochází k jejich fúzi, což vede ke vzniku zygoty a jejímu následnému vývoji v embryo a plod.

Problémy s početím

Vzhledem ke stále zvyšujícímu se věku párů, které se rozhodnou založit rodinu, zhoršujícímu se životnímu prostředí, sedavému zaměstnání, nezdravé stravě a způsobu života vůbec se v posledních letech stále zvyšuje počet neplodných párů, které nejsou s to počít přirozenou cestou. Pro takové páry byla v minulosti jedinou možností, jak mít dítě, náhradní rodinná péče, tedy adopce nebo pěstounská péče. Dnes už není osvojení dítěte jedinou cestou k rodičovství.

Moderní věda pokročila natolik, že většina dvojic, v níž je jeden z partnerů nebo oba neplodní, mohou mít vlastní dítě, a to díky asistované reprodukci nebo, jak se lidově říká, „ze zkumavky“.

Umělé oplodnění

První dítě u nás se po umělém oplodnění neboli „in vitro fertilizaci“ – IVF – narodilo 4. listopadu 1982 na I. ženské klinice ve Fakultní nemocnici KÚNZ v Brně (čtyři roky po světové premiéře). Proces IVF začíná hormonální stimulací vaječníků, díky níž ve vaječnících uzraje více folikulů.  Následkem hormonální léčby může ženino tělo vyprodukovat deset či patnáct zralých vajíček. Ty jsou ženě odebrány punkcí, kdy lékař napíchne vaječníky jehlou, která je zavedena pochvou, a odsaje vajíčka z folikulů. Partnerovi je ve stejné době odebráno sperma. Následně jsou spermie s vajíčky umístěny do speciálního roztoku v inkubátoru, v němž by při pokojové teplotě mělo dojít k oplodnění. Při nízké koncentraci spermií nebo vysokém počtu abnormálních a pomalu se pohybujících spermií se používá metoda ICSI, kdy je zavedena jedna spermie přímo do cytoplazmy vajíčka. Čeká se 3–5 dní, než jsou jedno či dvě životaschopná embrya vrácena do dělohy pomocí katetru k tomu určenému. K úspěšnému otěhotnění je někdy třeba i několika aplikací, než se dočká žena pozitivního těhotenského testu. Udržet embryo po IVF není snadné, žena má automaticky rizikové těhotenství a absolvuje více vyšetření než nastávající maminka bez komplikací.

Metodám umělého oplodnění se na našem území věnuje několik desítek klinik asistované reprodukce soukromých i státních. Pokud nevíte, na kterou se obrátit, zeptejte se svého gynekologa, ale můžete se na ně obrátit i sami bez doporučení.

Plodnost muže a plodnost ženy

Problémy s otěhotněním mohou být jak na straně partnera, tak i partnerky. Nejčastější příčiny ženské neplodnosti jsou hormonální disbalance, záněty a změny povrchových a žlázových buněk hrdla děložního, endometrióza a další příčiny. Všeobecně platí, že čím je žena starší, tím je tělo více intoxikováno vlivy zevního prostředí, což má vliv i na kvalitu vajíček. Také se může zhoršovat průchodnost vejcovodů v důsledku prodělaných gynekologických (zejména chlamydiových) zánětů. Test na chlamydie patří k základním vyšetřením před IVF. K nejčastějším příčinám mužské neplodnosti patří porucha tvorby spermií, snížená pohyblivost spermií, porucha tvaru spermií, porucha transportu spermií nebo porucha sexuálních funkcí.

Jak ovlivnit plodnost

Pokud jste oba v pořádku a nedaří se vám delší dobu počít, existuje několik rad, jak zvýšit šance na otěhotnění. Vlastně nejde o nic jiného než o nastartování zdravého způsobu života – do jídelníčku zařaďte kvalitní potraviny, ovoce a zeleninu, naopak se vyvarujte uzeninám, smaženým jídlům, cukrovinkám, zapomeňte také na přemíru alkoholu, kávy a na cigarety. Pokud trpíte nadváhou, snažte se zhubnout a do života zahrňte pravidelný pohyb, nejlépe nějaký rekreační sport. Vyhněte se stresu. Některým ženám také pomáhá cvičení známé jako „metoda podle Mojžíšové“.

Téměř to samé platí i pro muže, kteří se snaží zlepšit kvalitu svých spermií. Ti by se dále měli vyvarovat věcí, které mohou nějakým způsobem zvyšovat teplotu varlat, častému sezení a měli by začít užívat vitaminy, hlavně selen, zinek, vitaminy C a E.

Rady, jak otěhotnět

Mezi lidmi koluje řada zaručených babských rad, jak otěhotnět. Za všechny jmenujme tu, která doporučuje milovat se často a s chutí a dopřávat si co nejčastěji orgasmus, neboť díky stahům dělohy a pochvy jsou spermie nasávány do děložního hrdla a k vajíčku. Pomoci otěhotnět můžou i některé bylinky, mezi ty prospěšné patří kontryhel, meduňka, heřmánek a šalvěj.

Lidé se často ptají, zda existují nějaké sexuální polohy pro lepší oplodnění. K úspěšnému oplodnění je hlavně třeba mít častý a radostný sex, ale obecně se doporučuje vyhnout se polohám, kdy negativně působí gravitace (protože se snižuje podíl spermatu, které dosáhne děložního krčku), tedy vestoje, vsedě a „na koníčka“.

Pohlaví dítěte

Stejně diskutabilní jako snaha ovlivnit plodnost sexuálními polohami, se může jevit i snaha vnějšími metodami ovlivnit pohlaví dítěte. O tom, zda se narodí holčička nebo chlapeček, rozhoduje, která spermie oplodní vajíčko – spojí-li se s vajíčkem spermie nesoucí chromozom Y, narodí se kluk, jestliže spermie nese chromozom X, pak holka. A to zvenčí nijak ovlivnit nelze.

Nicméně internet se hemží metodami, jak přírodu přelstít a zvýšit pravděpodobnost početí chlapečka či holčičky. Novější studie prováděné v nedávné minulosti v Anglii naznačují, že u žen, které se snaží otěhotnět a mají jídelníček s vyšším obsahem kalorií, je větší pravděpodobnost, že porodí chlapečka. Oblíbenou aplikací na určení pohlaví potomka je Čínský lunární kalendář, jehož úspěšnost v určení pohlaví dítěte byla několikrát testována a pokaždé s výsledky, které budí pozornost.

Vstup do rubriky: Chci dítě

Ovulace a plodné dny

Pokud chce žena otěhotnět, pomůže, když umí vypočítat své plodné dny. Nejplodnějším obdobím je několik dní po ovulaci, tedy po uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Ovulace nastává průměrně za 12–14 dní od prvního dne menstruace, pokud žena menstruuje pravidelně. Plodné dny vypočítá kalkulačka, kterou najdete na internetu. V domácím prostředí je možné sledovat bazální teplotu (tělesnou teplotu v klidu), která se cyklicky mění během menstruačního cyklu. Plodné a neplodné dny lze také rozlišit pomocí ovulačních testů, jež jsou k dostání v lékárnách, nebo sledováním vzhledu poševního hlenu, který je během ovulace čirý, řidší a táhne se, kdežto během neplodných dnů je zakalený a hustý.

Menstruace

Bylo by vhodné ujasnit si, co je to menstruace. Vžilo se pro ni nesčetně výrazů –  od slušných jako menses, perioda, měsíčky, „má své dny“, po hanlivé, ale ty tady nebudeme vyjmenovávat, až po vtipné, jako třeba „návštěva tetičky z Moskvy“ –  a je přirozenou, byť ne zrovna populární součástí života každé ženy. Menstruace je cyklický proces vyskytující se u ženy mezi pubertou a koncem reprodukčního věku. Některé ženy snáší toto období hůře než jiné, menstruace je často bolestivá, může být provázena migrénami, depresemi, podrážděností či lítostivými náladami.

V průběhu menstruačního cyklu se vyvine vajíčko (příležitostně i více), které se v době ovulace uvolní a putuje do dělohy. Zatímco vajíčko zraje ve vaječníku, v děloze se vyvíjí výstelka. Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, děloha se výstelky zbaví a to se projeví krvácením, tedy menstruací. Současná žena prožije za svůj život až 400 menstruačních cyklů.

Antikoncepce

Ženy, které se brání početí, užívají nejčastěji hormonální antikoncepci. Existují i další druhy antikoncepce, například bariérové metody (poševní pesar, vaginální diafragma), chemické metody antikoncepce (spermicidní čípky, krémy a pěny) nebo nitroděložní tělísko. Pokud ale toužíte otěhotnět, je nutné antikoncepci vysadit. Ženy se někdy obávají, že otěhotnění po antikoncepci bude složitější, než kdyby ji nebraly. „Je třeba říct, že nikdy nebylo prokázáno, že by dlouholeté uživatelky měly častěji problémy s otěhotněním než ženy, které antikoncepci neužívají. Stává se, že po dlouhodobém užívání antikoncepce se neobnoví pravidelný spontánní cyklus (označuje se jako tzv. „post-pill“ absence menstruace), ale je v populaci stejně častý jako vynechání menstruace u žen, které antikoncepci neužívaly. Bývá to většinou přechodný stav,“ vysvětlil v rozhovoru pro Babyweb MUDr. Michael Fanta.

Příznaky těhotenství

Většina žen se dočká a jednoho dne pojme podezření, že je „v tom“. Jak žena pozná, že je těhotná? Obvykle je žena upozorněna na možnost těhotenství vynecháním menstruace. Dalšími těhotenskými příznaky mohou být změny na prsou, nevolnosti, mdloby, zvracení, únava nebo náladovost. Nejjistější cestou, jak jistit těhotenství, je udělat si těhotenský test, který funguje na principu zjištění přítomnosti choriového gonadotropinu (HCG) v moči.  Ideální je pro testování použít ranní moč. Těhotenské testy seženete v lékárně, drogérii či v supermarketu.

Vstup do rubriky: Chci dítě

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist