32. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Končí osmý měsíc vašeho těhotenství, pomalu vstupujete do měsíce posledního. Většina plodů se otáčí hlavičkou dolů a připravuje se tak k porodu. Tím se může zlepšit vaše dýchání a zmírní se trávicí problémy.

32.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Velikost vajíčka: 38 – 42 cm
Váha miminka: 1150 – 1700 g
Miminko je velké jako dýně.
8. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Plod je nyní asi 42 cm dlouhý a váží asi 1,8 kilogramu. Pokožka přestává být červená, stále více růžoví a ukládá se pod ni postupně tuk. Pořád je ale ještě svraštělá. Nehty na rukou miminka sahají už ke konci jeho prstů, vlásky rostou. Dítě asi 90 až 95 % času ze dne spí.

Pokud je aktivní, procvičuje si otevírání a zavírání očí, nově také otáčení hlavičkou. Stále nacvičuje dýchání a toto cvičení zřejmě podporuje také tvorbu surfaktantu. Orgány pokračují ve svém vývoji.

Hlavou dolů?

I když do porodu zbývá ještě několik týdnů, mimiko se na něj už připravuje. A jednou z věcí je konečná poloha plodu. Bude hlavičkou dolů, nebo koncem pánevním? Zatím je naštěstí ještě čas, aby se otočilo.

Těhotenské příznaky

Děloha dosahuje svého maxima, což je asi 12 centimetrů nad pupkem. Přibíráte na váze více, než tomu bylo v jiných týdnech vašeho těhotenství. Mohou se ve velkém objevovat strie.

Příznaky typické pro 32. týden

Mateřská dovolená

Ve 32.–34. týdnu opět navštívíte prenatální poradnu, kde vám vystaví formulář pro nástup na mateřskou dovolenou, její nástup musí být v intervalu 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Hormony v těhotenství uvolňují svaly v celém vašem těle. Vedlejším efektem je, že ochabne také chlopeň při ústí žaludku, čímž se mohou kyseliny ze žaludku vracet směrem vzhůru a vyvolávat pálení žáhy. Přírodním prostředkem proti pálení žáhy je žvýkání hřebíčku. Vyzkoušejte další tipy na bylinkové těhotenství.

Jídlo si dávejte raději v menších porcích a častěji. Některým ženám pomáhá na pálení žáhy také sklenice mléka nebo odpočinek vsedě. Snadno stravitelná jídla také předchází zácpě.

Táta je v tom taky

Pokud jste si vybrali, že se necháte překvapit, jaké pohlaví bude mít vaše dítě, pravděpodobně se bavíte různými mýty a pověrami o těhotenství. Jedla maminka spíše ovoce, zeleninu, slané jídlo a maso? Během těhotenství zatím moc nepřibrala? Vypadá to na kluka. Chutnala jí spíš strava bohatá na škroby, mléčné výrobky a těhotenství zásadně změnilo její postavu? Říká se, že to bude holka. Co si o tom myslíte vy?

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

11.1.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist