32. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Končí osmý měsíc vašeho těhotenství, pomalu vstupujete do měsíce posledního. Většina plodů se otáčí hlavičkou dolů a připravuje se tak k porodu. Tím se může zlepšit vaše dýchání a zmírní se trávicí problémy.

32.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Plod je nyní asi 42 cm dlouhý a váží asi 1,8 kilogramu. Pokožka přestává být červená, stále více růžoví a ukládá se pod ni postupně tuk. Pořád je ale ještě svraštělá. Nehty na rukou miminka sahají už ke konci jeho prstů, vlásky rostou. Dítě asi 90 až 95 % času ze dne spí. Pokud je aktivní, procvičuje si otevírání a zavírání očí, nově také otáčení hlavičkou. Stále nacvičuje dýchání a toto cvičení zřejmě podporuje také tvorbu surfaktantu. Orgány pokračují ve svém vývoji.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Děloha dosahuje svého maxima, což je asi 12 centimetrů nad pupkem. Přibíráte na váze více, než tomu bylo v jiných týdnech vašeho těhotenství. Mohou se ve velkém objevovat strie.

Ve 32.–34. týdnu opět navštívíte prenatální poradnu, kde vám vystaví formulář pro nástup na mateřskou dovolenou, její nástup musí být v intervalu 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Hormony v těhotenství uvolňují svaly v celém vašem těle. Vedlejším efektem je, že ochabne také chlopeň při ústí žaludku, čímž se mohou kyseliny ze žaludku vracet směrem vzhůru a vyvolávat pálení žáhy. Přírodním prostředkem proti pálení žáhy je žvýkání hřebíčku. Vyzkoušejte další tipy na bylinkové těhotenství. Jídlo si dávejte raději v menších porcích a častěji. Některým ženám pomáhá na pálení žáhy také sklenice mléka nebo odpočinek vsedě. Snadno stravitelná jídla také předchází zácpě.

Táta je v tom taky: Pokud jste si vybrali, že se necháte překvapit, jaké pohlaví bude mít vaše dítě, pravděpodobně se bavíte různými mýty a pověrami o těhotenství. Jedla maminka spíše ovoce, zeleninu, slané jídlo a maso? Během těhotenství zatím moc nepřibrala? Vypadá to na kluka. Chutnala jí spíš strava bohatá na škroby, mléčné výrobky a těhotenství zásadně změnilo její postavu? Říká se, že to bude holka. Co si o tom myslíte vy?

Tip na nákup:

Máte vpáčené bradavky? Ani to už není překážkou kojení. Ještě v těhotenství můžete začít nosit formovače, které jemným tlakem formují svalstvo prsního dvorce. V nošení pak pokračujte i po porodu miminka.

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

11.1.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist