24. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Dojde-li k předčasnému porodu, má od tohoto týdne vaše miminko šanci po porodu přežít. Miminku se oddělují oční víčka, odteď se jeho růst do délky začne zpomalovat, zrychlí se naopak váhový přírůstek.

24.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Tento týden tvoří jeden z mezníků ve vývoji plodu. Mluvíme o tzv. hranici viability plodu, což znamená, že plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. Ale realisticky šance vašeho dítěte na přežití při předčasném porodu je asi 1 : 4 nebo 1 : 5. V tuto dobu měří asi 30 cm a váží mezi 500 a 600 gramy. Hlavním problémem jsou doposud nedozrálé plíce. V těch se začínají vyvíjet krevné cévy a pokračuje dozrávání plicních sklípků, které budou zapotřebí při výměně kyslíku. V plicích se také začíná tvořit látka, která zabraňuje slepení stěn plicních sklípků. Formují se dýchací cesty.

Co se děje s vámi?

Stále přibíráte na váze, týdně asi půl kilogramu. Snažte se častěji odpočívat, pokud možno s podloženýma nohama. Kvůli zadržování vody, ke kterému nyní může docházet, můžete mít lehce nateklý i obličej.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Tento týden půjdete opět na vyšetření v prenatální poradně, kromě toho absolvujete také detekce známek vitality plodu (poslech ozev plodu). Indikované ženy budou poslány k vyšetření poruch glukózové tolerance – oGTT (mimo jiné se to týká všech žen starších 25 let, žen s cukrovkou, obézních žen, po předchozím porodu velkého dítěte, mrtvého plodu či s poruchami metabolismu cukru v předešlém těhotenství).

Čtěte také:

Tip pro mámu

Už máte promyšlený nástup na mateřskou dovolenou? Většina matek odchází na mateřskou dovolenou 6–8 týdnů před termínem porodu. Sice se nedoporučuje pracovat déle, ale leckde v zahraničí běžně pracují ženy až do porodu. Existuje možnost, že byste mohla pracovat v posledních týdnech z domova? Informujte se, mnoho zaměstnavatelů je k těhotenství velmi tolerantní. Existují naopak důvody pro dřívější odchod na mateřskou? Mohl by to být vysoký krevní tlak, hromadění tekutiny nebo ztráta krve. Pokud vám doktor doporučí dřívější odchod z práce, neváhejte. Zdraví vaše a vašeho miminka je teď absolutně na prvním místě.

Táta je v tom taky: Nezapomeňte si dopředu domluvit v práci pár dní dovolené kolem termínu porodu. Máma bude mít co dělat sama se sebou a s novopečeným přírůstkem.

Tip na nákup: Popřemýšlet byste měla nad koupí přebalovacího pultu nebo podložky. Jak na přebalování miminka se dozvíte v článku: Fotonávod: Jak správně přebalit miminko

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

16.11.2020 5:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist