24. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Dojde-li k předčasnému porodu, má od tohoto týdne vaše miminko šanci po porodu přežít.

24.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Miminku se oddělují oční víčka, odteď se jeho růst do délky začne zpomalovat, zrychlí se naopak váhový přírůstek.

Velikost vajíčka: 28 – 30 cm
Váha miminka: 430 – 600 g
Miminko je velké jako lilek.
16. týdnů do konce!

Vývoj vašeho miminka

Tento týden tvoří jeden z mezníků ve vývoji plodu. Mluvíme o tzv. hranici viability plodu, což znamená, že plod je poprvé schopný přežít mimo dělohu. Ale realisticky šance vašeho dítěte na přežití při předčasném porodu je asi 1 : 4 nebo 1 : 5. V tuto dobu měří asi 30 cm a váží mezi 500 a 600 gramy. Hlavním problémem jsou doposud nedozrálé plíce.

V těch se začínají vyvíjet krevné cévy a pokračuje dozrávání plicních sklípků, které budou zapotřebí při výměně kyslíku. V plicích se také začíná tvořit látka, která zabraňuje slepení stěn plicních sklípků. Formují se dýchací cesty.

Formuje se tvářička

Ve 24. týdnu už je dětská tvářička plně tvarovaná, i když je malinká. Má dokonce i obočí, řasy a shora ji lemují jemné bílé vlásky.

Těhotenské příznaky

Stále přibíráte na váze, týdně asi půl kilogramu. Snažte se častěji odpočívat, pokud možno s podloženýma nohama. Kvůli zadržování vody, ke kterému nyní může docházet, můžete mít lehce nateklý i obličej.

Tento týden půjdete opět na vyšetření v prenatální poradně, kromě toho absolvujete také detekce známek vitality plodu (poslech ozev plodu). Indikované ženy budou poslány k vyšetření poruch glukózové tolerance – oGTT (mimo jiné se to týká všech žen starších 25 let, žen s cukrovkou, obézních žen, po předchozím porodu velkého dítěte, mrtvého plodu či s poruchami metabolismu cukru v předešlém těhotenství).

Čtěte také:

Tip pro mámu

Už máte promyšlený nástup na mateřskou dovolenou? Většina matek odchází na mateřskou dovolenou 6–8 týdnů před termínem porodu. Sice se nedoporučuje pracovat déle, ale leckde v zahraničí běžně pracují ženy až do porodu. Existuje možnost, že byste mohla pracovat v posledních týdnech z domova?

Informujte se, mnoho zaměstnavatelů je k těhotenství velmi tolerantní. Existují naopak důvody pro dřívější odchod na mateřskou? Mohl by to být vysoký krevní tlak, hromadění tekutiny nebo ztráta krve. Pokud vám doktor doporučí dřívější odchod z práce, neváhejte. Zdraví vaše a vašeho miminka je teď absolutně na prvním místě.

Táta je v tom taky

Nezapomeňte si dopředu domluvit v práci pár dní dovolené kolem termínu porodu. Máma bude mít co dělat sama se sebou a s novopečeným přírůstkem.

Unikátní video vývoje plodu

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

16.11.2020 5:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist