2. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Početí probíhá na mikroskopické úrovni. Začíná ovulací, pokračuje oplozením a následným dělením oplozeného vajíčka, které putuje do dělohy. Cesta spermie k vajíčku je plná nástrah, ale pokud se setkání podaří, nový život může začít!

2-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Obvykle 13.–14. den po prvním dnu poslední menstruace dochází k tzv. ovulaci. Ve vaječníku dozrál Graafův folikul, praská a jeho tekutina i s vajíčkem vytéká. Vajíčko může být oplodněno maximálně 24 hodin po ovulaci, kdežto spermie mohou čekat na svou šanci až 48 hodin po souloži.

Velikost vajíčka: 1 mm
Váha miminka: 0 g
Vajíčko je velké jako makové zrnko.
38. týdnů do konce!

Pokud nedojde k oplození, vajíčko umírá a folikul vysychá. Sliznice se odlučuje a spouští se menstruace. Hladina hormonu progesteronu klesá. Je-li vajíčko oplodněno, progesteron v krvi naopak stoupá a děložní sliznice se ztlušťuje.

Oplodnění vajíčka

K oplodnění vajíčka spermií dochází v širší části vejcovodu, oplodněná buňka (zygota) se poté přesouvá do dělohy. V průběhu cesty do dělohy se oplodněná buňka začíná dělit, tzv. rýhovat. Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká tak dutý útvar – blastocysta. Ta přechází kolem 5. dne po oplodnění do dělohy a začíná se uhnizďovat ve sliznici dutiny děložní.

Z vnitřní vrstvy buněk blastocysty vzniká tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya.

Čtěte také:

Vaše miminko v 2. týdnu

Pokud během 2. týdne dojde k oplodnění, můžete mít v sobě již oplodněné vajíčko. Miminko to ještě není, ale vše je na dobré cestě.

Tipy pro nastávající maminku

Víte, kdy u vás probíhá ovulace? Zjistěte to podle našeho ovulačního kalendáře. Asi 25 % žen zažívá při ovulaci menší bolest v podbřišku, na straně ovulujícího vaječníku.

Průkaznější známkou ovulace je měnící se hlen. Ihned po menstruaci je hlenu málo, je hustý a lepkavý. S blížící se dobou ovulace hlen řídne a je vlhčí, aby usnadnil průchod spermií děložním hrdlem. Poté se hlen opět zhušťuje.

TIP pro těhotné! Průvodce Moje těhotenství

Máte hlavu plnou otázek okolo těhotenství? Netušíte, jak to všechno zvládnout a co vás vlastně čeká? Stáhněte si praktickou aplikaci Moje těhotenství od Babywebu. Naši odborníci vás s ní provedou celým těhotenstvím i porodem. Najdete zde odpovědi na to, co vás trápí, i unikátní videa, které poodhalí roušku tajemství těhotenství.

Stačí jen pár vteřin a aplikaci můžete mít ve svém mobilu. Aplikace Moje těhotenství je dostupná pro mobily s operačním systémem Android i iOS. Naprostá většina obsahu je zadarmo. Za malý poplatek můžete získat navíc zajímavá videa.

Google Play badge Logo PNG Transparent & SVG Vector - Freebie Supply

App Store logo and symbol, meaning, history, PNG

Vaše tělo v 2. týdnu těhotenství

Berete pravidelně nějaké léky? Konzultujte s lékařem vaše plány otěhotnět. Pozor si dejte i na pravidelnou konzumaci bylinných čajů a preparátů. Už teď máte šanci ovlivnit budoucí těhotenství. Můžete začít s užíváním vitamínových doplňků a především kyseliny listové.

Táta je v tom taky

Víte, že délka cesty spermie k vajíčku, která měří asi 15 až 18 centimetrů, odpovídá v přepočtu na člověka asi stu olympijských bazénů?

UNIKÁTNÍ VIDEO VÝVOJE PLODU

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

8.6.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist