2. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Početí probíhá na mikroskopické úrovni. Začíná ovulací, pokračuje oplozením a následným dělením oplozeného vajíčka, které putuje do dělohy. Cesta spermie k vajíčku je plná nástrah, ale pokud se setkání podaří, vznikne jediná buňka obsahující genetickou informaci obou rodičů. Nový život může začít!

2-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Obvykle 13.–14. den po prvním dnu poslední menstruace dochází k tzv. ovulaci. Ve vaječníku dozrál Graafův folikul, praská a jeho tekutina i s vajíčkem vytéká. Vajíčko může být oplodněno maximálně 24 hodin po ovulaci, kdežto spermie mohou čekat na svou šanci až 48 hodin po souloži. Pokud nedojde k oplození, vajíčko umírá a folikul vysychá. Sliznice se odlučuje a spouští se menstruace. Hladina hormonu progesteronu klesá. Je-li vajíčko oplodněno, progesteron v krvi naopak stoupá a děložní sliznice se ztlušťuje.

K oplodnění vajíčka spermií dochází v širší části vejcovodu, oplodněná buňka (zygota) se poté přesouvá do dělohy. V průběhu cesty do dělohy se oplodněná buňka začíná dělit, tzv. rýhovat. Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká tak dutý útvar – blastocysta. Ta přechází kolem 5. dne po oplodnění do dělohy a začíná se uhnizďovat ve sliznici dutiny děložní. Z vnitřní vrstvy buněk blastocysty vzniká tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Víte, kdy u vás probíhá ovulace? Zjistěte to podle našeho ovulačního kalendáře. Asi 25 % žen zažívá při ovulaci menší bolest v podbřišku, na straně ovulujícího vaječníku. Průkaznější známkou ovulace je měnící se hlen. Ihned po menstruaci je hlenu málo, je hustý a lepkavý. S blížící se dobou ovulace hlen řídne a je vlhčí, aby usnadnil průchod spermií děložním hrdlem. Poté se hlen opět zhušťuje.

Táta je v tom taky: Víte, že délka cesty spermie k vajíčku, která měří asi 15 až 18 centimetrů, odpovídá v přepočtu na člověka asi stu olympijských bazénů?

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

8.6.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist