7. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Na prvním ultrazvuku uvidíte, že embryo je nyní asi 12 mm dlouhé. Mohou vás trápit těhotenské nevolnosti. Miminku se vytváří obličej, společně s orgány čichu, zraku a dolními končetinami.

7-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Právě jste v 7. týdnu těhotenství. Miminko krásně a hlavně poměrně rychle roste. Od prvního dne vyrostlo už 10 000 krát. Každou minutu přibude více než 100 buněk v maličkém mozku. Vaše rána už může provázet těhotenská nevolnost, napětí v prsou i citlivost na některé pachy.

Velikost vajíčka: 1,3 cm
Váha miminka: 0,5 g
Miminko je velké jako borůvka.
33. týdnů do konce!

Miminku se vyvíjí ruce, nohy i vnitřní orgány

Embryo je 8-12 mm dlouhé. Na hlavě můžeme pozorovat výstupky pro oči a základ pro ústa a nos. Samotný tvar těla zárodku se nijak zásadně nemění, jen hlavička se stává zřetelnější. Tmavé skvrny po stranách jsou základy očí, viditelné jsou také prohloubeniny – budoucí nozdry, jazyk, rty a pupeny budoucích zubů.

Tento týden téměř vymizí ocasní část. Vznikají základy dolních končetin, základy horních končetin se začaly vyvíjet v 5. týdnu a nyní se vyvíjejí dále. Srdce bije asi 150krát za minutu, což je dvakrát rychleji než srdce dospělých. Vývoj důležitých orgánů pokračuje, téměř před dokončením jsou játra, ledviny, střeva a vnitřní pohlavní orgány.

Těhotenské příznaky nabírají na intenzitě

Mohou pomalu nastupovat těhotenské obtíže, jako je nevolnost, podrážděnost či nutkání k močení, únava, změny prsou. Ty jsou u většiny žen první známkou začínajícího těhotenství. Bývají těžké, napjaté. Intenzita všech častých těhotenských obtíží je velice individuální.

Těhotenská nevolnost se obvykle objevuje od 3. týdne do 4. měsíce těhotenství. Pochva i děložní hrdlo začínají být překrvené, čímž získávají lehce namodralou barvu. Děloha je zvětšena jen velmi málo. Vaše srdeční frekvence a metabolismus se zrychlil o 25 %.

Příznaky typické pro 7. týden

TIP pro těhotné! Průvodce Moje těhotenství

Máte hlavu plnou otázek okolo těhotenství? Netušíte, jak to všechno zvládnout a co vás vlastně čeká? Stáhněte si praktickou aplikaci Moje těhotenství od Babywebu. Naši odborníci vás s ní provedou celým těhotenstvím i porodem. Najdete zde odpovědi na to, co vás trápí, i unikátní videa, které poodhalí roušku tajemství těhotenství.

Stačí jen pár vteřin a aplikaci můžete mít ve svém mobilu. Aplikace Moje těhotenství je dostupná pro mobily s operačním systémem Android i iOS. Naprostá většina obsahu je zadarmo. Za malý poplatek můžete získat navíc zajímavá videa.

Google Play badge Logo PNG Transparent & SVG Vector - Freebie Supply

App Store logo and symbol, meaning, history, PNG

Listerióza může plod ohrozit

Listerióza je sice onemocnění vzácné, ale je velmi nebezpečné. U těhulek je pravděpodobnost nákazy dvacetkrát vyšší a tvoří většinu všech známých případů listeriózy. Dítě v děloze se může nakazit přes placentu nebo při porodu, kdy je ve styku s poševními sekrety maminky.

Problém je v tom, že u ženy se nemoc projevuje jen jako lehká chřipka, protože se nákaza soustředí na dělohu a plod: těhotenství může končit potratem nebo předčasným porodem.

Čtěte také:

Myslete na miminko, omezte stres

V tomto týdnu se vyvíjejí důležité orgány dítěte, je proto velmi zranitelné. Vyvarujte se jakýchkoli možných rizik včetně stresu, která by tento vývoj mohla narušit. Přečtěte si, proč přibývá spontánních potratů. Jdete v tomto týdnu na ultrazvukové vyšetření? Uvidíte, jak vašemu miminku tluče srdíčko.

Mění se i vaše pleť

Během těhotenství prochází proměnou téměř celý organismus ženy. Poznáte to na vlasech, ty jsou obvykle krásné, ale také na pleti. Může se vám začít nadměrně mastit, ale může být také extrémně suchá. Objevit se může akné i nerovnoměrné zbarvení kůže. Nadměrné svědění na rukou, nohou a břiše, je důvod k návštěvě lékaře.

Táta je v tom taky

Vaše partnerka má negativní Rh faktor a vy nevíte, jaký Rh faktor má vaše krev? Proč je důležité to vědět? Běžte se svou partnerkou do prenatální poradny. Sestřička vám odebere krev a výsledky budete znát do několika dnů. Nebude vás to nic stát, úkon hradí zdravotní pojišťovna nastávající maminky.

UNIKÁTNÍ VIDEO VÝVOJE PLODU

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

13.7.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist