7. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Pokud vás v tomto týdnu čeká potvrzení těhotenství ultrazvukem, uvidíte, že embryo je nyní až 12 mm dlouhé. Mohou vás trápit těhotenské nevolnosti. Miminku se vytváří obličej, společně s orgány čichu, zraku a dolními končetinami.

7-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Embryo je 8-12 mm dlouhé. Na hlavě můžeme pozorovat výstupky pro oči a základ pro ústa a nos. Samotný tvar těla zárodku se nijak zásadně nemění, jen hlavička se stává zřetelnější. Tmavé skvrny po stranách jsou základy očí, viditelné jsou také prohloubeniny – budoucí nozdry, jazyk, rty a pupeny budoucích zubů. Tento týden téměř vymizí ocasní část. Vznikají základy dolních končetin, základy horních končetin se začaly vyvíjet v 5. týdnu a nyní se vyvíjejí dále. Srdce bije asi 150krát za minutu, což je dvakrát rychleji než srdce dospělých. Vývoj důležitých orgánů pokračuje, téměř před dokončením jsou játra, ledviny, střeva a vnitřní pohlavní orgány.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Mohou pomalu nastupovat těhotenské obtíže, jako je nevolnost, podrážděnost či nutkání k močení, únava, změny prsou. Ty jsou u většiny žen první známkou začínajícího těhotenství. Bývají těžké, napjaté. Intenzita všech častých těhotenských obtíží je velice individuální. Těhotenská nevolnost se obvykle objevuje od 3. týdne do 4. měsíce těhotenství. Pochva i děložní hrdlo začínají být překrvené, čímž získávají lehce namodralou barvu. Děloha je zvětšena jen velmi málo. Vaše srdeční frekvence a metabolismus se zrychlil o 25 %.

Víte, že váš plod může ohrozit listerióza?

Listerióza je sice onemocnění vzácné, ale je velmi nebezpečné. U těhulek je pravděpodobnost nákazy dvacetkrát vyšší a tvoří většinu všech známých případů listeriózy. Dítě v děloze se může nakazit přes placentu nebo při porodu, kdy je ve styku s poševními sekrety maminky. Problém je v tom, že u ženy se nemoc projevuje jen jako lehká chřipka, protože se nákaza soustředí na dělohu a plod: těhotenství může končit potratem nebo předčasným porodem.

Čtěte také:

Tip pro mámu

V tomto týdnu se vyvíjejí důležité orgány dítěte, je proto velmi zranitelné. Vyvarujte se jakýchkoli možných rizik včetně stresu, která by tento vývoj mohla narušit. Přečtěte si, proč přibývá spontánních potratů. Jdete v tomto týdnu na ultrazvukové vyšetření? Uvidíte, jak vašemu miminku tluče srdíčko.

Táta je v tom taky: Vaše partnerka má negativní Rh faktor a vy nevíte, jaký Rh faktor má vaše krev? Proč je důležité to vědět? Běžte se svou partnerkou do prenatální poradny. Sestřička vám odebere krev a výsledky budete znát do několika dnů. Nebude vás to nic stát, úkon hradí zdravotní pojišťovna nastávající maminky.

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

13.7.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist