Před porodem

Jak probíhá porod, co to je normální neboli přirozený porod a proč jej preferuje stále více žen. Jak zvládnout bolest při porodu. Příprava na porod Příprava porodního plánu je užitečná nejen pro jasnou formulaci požadavků ohledně průběhu porodu, ale také proto, že si při jeho tvorbě rodička lépe ujasní, jakým způsobem si přeje porod vést. Průběh každého porodu […]

Jak probíhá porod, co to je normální neboli přirozený porod a proč jej preferuje stále více žen. Jak zvládnout bolest při porodu.

Příprava na porod

Příprava porodního plánu je užitečná nejen pro jasnou formulaci požadavků ohledně průběhu porodu, ale také proto, že si při jeho tvorbě rodička lépe ujasní, jakým způsobem si přeje porod vést. Průběh každého porodu je velmi individuální a těžko se lze dopředu odhadnout jeho průběh, porodní plán je však účinnou pomůckou, jak se připravit na případné komplikace. S pomocí porodního plánu si lépe ujasníte, co je pro vás při porodu opravdu důležité: Chcete rodit v poloze vleže na zádech, nebo upřednostňuje přirozenou polohu, která vyplyne z vašeho momentálního rozpoložení a toho, kolik budete mít v danou chvíli sil? Přejete si přirozený porod bez medikamentů, ráda byste měla u sebe své blízké nebo dulu? Nevíte-li si se sestavením porodního plánu rady, poproste o pomoc dulu, zkušenou porodní asistentku případně se inspirujte na našem webu.

Vstup do rubriky: Před porodem

Předporodní kurzy

S novou životní situací, přípravou na porod a následné šestinedělí mnohým párům pomáhají těhotenské kurzy. Kvalitní předporodní kurzy by měly mít v průměru 5–10 setkání po 2 hodinách. Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí: teoretické, kde přednáší gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci a učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod, a praktické, kde je maminka připravována na porod a kde si budoucí rodiče na panence miminka vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit a další činnosti. Je vhodné, aby na předporodní kurzy chodili budoucí maminka a tatínek spolu.

Výběr porodnice

Již během těhotenství se rodičky musí v některých větších městech v porodnici zaregistrovat. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče o rodičky, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a vybavení a personál byl schopen práci zvládnout. Ve velkých nemocnicích vyžadují registraci ihned, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. I v nemocnicích, kde registrace těhotných není nutná, musíte většinou nejpozději do 36. týdne těhotenství „přejít“ do jejich péče, tzn. dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu. O tom se informujte ale přímo v porodnici, někde po vás nebudou vyžadovat ani to.

Výbavička pro miminko

K dalším radostnějším stránkám patří nakupování výbavičky pro dítě, zařizování dětského pokojíčku a výběr kočárku a nákup autosedačky. Protože se ani v jednom případě nejedná o levnou záležitost, je lepší věnovat všem těmto věcem plnou pozornost, vyptat se na zkušenosti s používáním dětského kočárku známých, poptat se na diskuzních fórech a projít si testy kočárků a testy autosedaček.

Vstup do rubriky: Před porodem

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist