Malí letci aneb Jak se připravit na letecký den s miminky a batolaty

Létání s dětmi je dnes naprosto běžné a létat můžeme i s dětmi mladšími dvou let. Létání nepůsobí dětem většinou žádné potíže a pobyt v letadle je pro ně mnohdy menší zátěží, než zdlouhavá cesta autem, o autobusu ani nemluvě.

Letecké společnosti s dětmi počítají

Rodinám s dětmi vycházejí vstříc i letecké společnosti. S kočárkem můžeme přijít až k letadlu, kde letušky kočárek naloží do zavazadlového prostoru a po přistání jej zase připraví. Na palubě letadel bývá personál na přítomnost malých pasažérů většinou dobře připraven: nabídne dětem pro rozptýlení hračku, sladkost i obrázkový časopis. Renomované letecké společnosti nabízejí dětem navíc výrazně levnější cestování, často až o 90% levnější, než je cena „dospělé“ letenky.

Jak to ten drobek zvládne aneb nuda je pruda

Starost o naše děti na palubě letadla však na letuškách nechat nemůžeme, a tak už předem musíme myslet na to, že malý letec vnímá cestu i čas jinak, než my dospělí. Některé děti, zvlášť miminka a batolata, snadno usnou a cestu hezky prospí, větší ale děti bývají živější – a ty se samozřejmě nudí. V letadle se nedá proběhnout, sedadlo se nedá dost dobře použít jako trampolína a ani prozkoumávání účesu pasažérů před námi se nemusí setkat s pochopením. Předem si proto připravte zásobu dětských časopisů, knížek či drobných hraček, které jsou pro Vaše dítko nové, neokoukané a existuje tak vyšší pravděpodobnost, že je zabaví na delší dobu. Ideální pro tuto příležitost jsou samolepkové knížky, omalovánky nebo časopisy s úkoly či hádankami. S dětmi také můžeme hrát slovní hry, samozřejmě tak, abychom nerušili spolucestující. Nezapomeňte, že na palubu je možné vzít jen takové hračky, které neodporují předpisům (zakázané jsou např. „pistolky“, hry obsahující více jak 100 ml tekutiny apod.).

První lety našich dětí

baby3-1101x619.jpg

Největší péči samozřejmě věnujeme miminkům. Tady bychom se ještě před letem měli poradit s dětským lékařem, jak dlouhý let si můžeme dovolit. Na cestu děťátko oblečeme do bavlněného body bez rukávů, tenkých dupaček a lehkého bavlněného trička s rukávy. Nezapomeneme vzít na palubu lehkou přikrývku. Mohou se hodit i teplejší ponožky. Nutností je dostatek kojenecké či dětské stravy. Lahev s mlékem nám ochotně ohřeje palubní personál. Pro případné přebalení v letadle mějme s sebou kromě plenky také vlhčené ubrousky, krém proti opruzeninám NIVEA Baby a hygienickou jednorázovou podložku. A miminko bychom měli v každém případě přebalit těsně před odletem. Kromě Čisticích ubrousků NIVEA Baby bude našim dětem na cestě letadlem dobrým společníkem i Hydratační krém na obličej a tělo. Klimatizace v letadle vysušuje pleť, proti čemuž krém dobře ochrání, stejně jako proti změnám teploty v kabině.

Jen ta ouška ať nás netrápí

bar_waschen01-1101x619.jpgMalé děti z bezpečnostních důvodů nemohou mít vlastní místo, sedadla v letadle nejsou ani přizpůsobená pro připevnění autosedačky. Miminka a batolata budeme mít tedy po celou dobu letu na klíně. Na začátku letu proto požádáme cestujícího před námi, aby nesklápěl své opěradlo bez upozornění. A připravme se na (snad jedinou) věc, která může naše drobečky potrápit: zaléhání v uších při startu a přistání. I tomu však můžeme předejít. Při startu a při přistávání udržujeme dítě v bdělém stavu, dáváme mu pít mu pít – polykání zabrání zalehnutí uší. Pomáhá také dudlík. Starším dětem nabídněte žvýkačku nebo bonbón.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist