Mateřství po čtyřicítce má svá rizika, ale lze je minimalizovat

O starších a někde dokonce starých prvorodičkách se v odborných kruzích hovoří již po 35. roce věku ženy. Většina žen se také právě od tohoto věku dovídá, že je bude čekat rizikové těhotenství.
Není ale potřeba panikařit. Přestože v očích porodníků jsou dnešní čtyřicátnice staré, mají velkou pravděpodobnost, že porodí naprosto zdravé dítě.

Než se rozhodnete otěhotnět

„Plodnost ženy se s věkem snižuje. Na rozdíl od mužů, kteří mají až do vysokého věku schopnost vytvářet nové spermie, se vajíčka u ženy vytvoří již před narozením a v průběhu života se žádná nová nevytvoří. Kvalita vajíček se v průběhu času postupně zhoršuje, a tak mohou mít ženy po čtyřicítce problémy otěhotnět,“ tvrdí odborníci na serveru Ženská neplodnost.

Další rizika

Dalším opravdu velkým rizikem pro starší matky je hrozba předčasného porodu, potratu nebo úmrtí plodu. Vajíčka starší ženy mají také mnohem častěji chromozomální problémy. U žen nad 35 let je také zvýšené riziko, že porodí dítě s Downovým syndromem.

S věkem se i zvyšuje pravděpodobnost, že počnete více než jedno dítě, a to i v případě, že jste nepodstoupila umělé oplodnění ani neužíváte prášky na zvýšení plodnosti. Podle amerických statistik mají ženy po 45. roce dokonce až desetkrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít vícečetné těhotenství, než ve svých dvaceti letech.

Větší péče gynekologů

Těhotné ženy kolem 40. roku života si zaslouží mnohem větší péči svých gynekologů. Jde především o speciální vyšetření plodu. Dříve každá žena nad 35 let musela v 16. týdnu těhotenství podstoupit vyšetření plodové vody. Dnes tuto nešetrnou metodu často nahrazují vyšetření tzv. 4D ultrazvukem apod.

V každém případě i tady platí pravidlo, že těhotenství není nemoc, a pokud žena nemá žádné problémy, může normálně fungovat až do období několika týdnů před porodem. Nic se ale nemá přehánět a opatrnost by měla být na místě.

Zdroj: Novinky

15.6.2009 12:01 | autor: Redakce Babywebu

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist