Nástrahy léta aneb 4 tipy, jak se vyhnout vaginálním problémům

Také už se vidíte, jak si užíváte letních radovánek na pláži, u rybníka, na kole nebo pod stanem? Dejte si ale pozor, aby vám nezmizel úsměv z tváře. Léto pro ženy přináší mnohá rizika v podobě poševních infekcí zapříčiněných kvasinkami nebo baktériemi.

Mají rozdílné původce i příznaky, ale ve výsledku všechny formy narušují přirozenou rovnováhu poševního prostředí. Dochází k ponížení počtu pro tělo příznivých laktobacilů a naopak rozmnožení mikroorganismů vyvolávajících infekci. Příkladem může být mikroorganismus Candida albicans (původce kandidóz), který jako většina kvasinek pro své šíření potřebuje teplé a vlhké prostředí, nebo bakterie Gardnerella vaginalis způsobující bakteriální vaginózu. Přinášíme 4 tipy, jak se těmto problémům úspěšně vyhnout.

Pozor na chlor a rychle ven z mokrých plavek

Hodně žen se domnívá, že vaginální infekce chytnou ve špinavém bazénu. To je omyl. Muselo by dojít k hrubému porušení hygienických předpisů. Navíc voda v bazénech je většinou tak chlorovaná, že škodlivé tzv. patogenní bakterie nemají šanci přežít. A právě chlór může zapříčinit vaginální infekce, protože při vniknutí do pochvy narušuje vaginální rovnováhu tím, že zahubí tělu pospěšné kmeny laktobacilů. Mokré plavky pozvolným schnutím zase vytvářejí ideální místo pro zapaření intimních míst, proto bychom je měly ideálně po vykoupání co nejrychleji svléknout.

Noste prodyšné oblečení

Zejména v létě sáhněte po prodyšném oblečení z přírodních materiálů jako bavlna či len. Záněty intimních partií mohou souviset s nošením pevných džínů, přiléhavého syntetického spodního prádla, punčoch, ale i upnutých cyklistických kalhot, které zamezují přístupu vzduchu k pokožce. Na vině je zvýšení vlhkosti a zapářky, které vytváří ideální podmínky pro množení patogenních bakterií. „Antibiotická a antimykotická léčba nemusí automaticky vést k obnovení normální flóry, pro kterou je charakteristická vysoká koncentrace laktobacilů. Nový přípravek Femibion Intima s obsahem prebiotik a extraktem z jetele lučního je úspěšným při obnovení vaginální flóry a zamezení recidiv, a to téměř až o 50 %,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

femibion_intima_kabicka_aplikator2.jpg

Femibion Intima je zdravotnický prostředek

Správná intimní hygiena

Vaginální infekce můžeme způsobit i parfemovanými mycími prostředky s obsahem mýdla a různých barviv. Škodlivá může být jak nedostatečná, tak přehnaná hygiena. Ideální je pro každodenní intimní hygienu používat čistou vodu nebo specializované prostředky s kyselým pH. „Důležité je dbát i na zamezení přenosu bakterií z konečníku do pochvy. Po stolici se utírejte směrem od pochvy ke konečníku a v případě análního sexu neprovozujte následně vaginální styk bez důkladného umytí penisu,“ upozorňuje MUDr. Pavel Turčan.

Mějte po ruce první pomoc

Jak už bylo řečeno, k narušení citlivého poševního ekosystému dojde velmi snadno. „Základním předpokladem udržení optimálního prostředí je zachování kyselého pH vaginální sliznice, které se pohybuje v rozmezí 4-4,7. Pokud se ho nepodaří obnovit včas, vzniká infekce,“ uzavírá MUDr. Pavel Turčan. Možností aplikace vaginálního gelu s oligosacharidy a extraktem z jetele lučního dosáhnete vyvážení poševního prostředí na dlouhou dobu, v tom se odlišuje od vaginálních gelů s probiotiky. Mimo to při jeho aplikaci nedochází k umělé kolonizaci jedním druhem laktobacilů, která může někdy „přestřelit“ v laktobacilózu. Oligosacharid působí jako potrava pro druhy laktobacilů, jejichž složení je u každé ženy individuální. Respektuje tak přirozenost každé ženy. Čirý gel, který po použití nevytéká, je pohodlným a účinným řešením, kterým můžete předcházet celé řadě zdravotních onemocnění. Napište si o kapesního rádce v řešení vaginálních problémů. Nic to nestojí, ale pomůže, poradí.

brozurka_vejirek_obr_02.png 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist