Základní škola

Škola je základ života, říká se. Ať už je to pravda, nebo ne, výběr základní školy bychom rozhodně neměli podceňovat. Základní školy v České republice tvoří dva stupně, první stupeň děti navštěvují od první do páté třídy, druhý stupeň pak od šesté do deváté třídy. Zřizovatelem základních škol mohou být obce, církve, stát i soukromé instituce. Vstup […]

Škola je základ života, říká se. Ať už je to pravda, nebo ne, výběr základní školy bychom rozhodně neměli podceňovat. Základní školy v České republice tvoří dva stupně, první stupeň děti navštěvují od první do páté třídy, druhý stupeň pak od šesté do deváté třídy. Zřizovatelem základních škol mohou být obce, církve, stát i soukromé instituce.

Vstup do podrubriky Základní škola

Názory na výhody či nevýhody soukromých škol oproti školám státním se různí. Státní školy zaručují bezplatné vzdělání, často ale bývají přeplněné. Na soukromých školách problém s místem není, zase si ale za ně připlatíte. Školné je velmi různé, pohybuje se v řádech tisíců až desetitisíců za měsíc.

Dobrým způsobem, jak se o dané škole něco dozvědět, je navštívit ji ve dnech otevřených dveří. O kvalitě školy se můžeme i dočíst z výročních zpráv a školních vzdělávacích programů, informace nám poskytují i kontroly české školní inspekce a základní školy se též prezentují na svých webových stránkách.

Dalším důležitým bodem hned po výběru školy je zápis. Obvykle se koná v druhé polovině ledna nebo na začátku září. Děti jsou zde posuzovány v grafomotorických dovednostech, v řečovém projevu, v chování, myšlení, paměti, matematických představách i ve sluchovém a zrakovém vnímání, zkrátka ve všech předpokladech pro školní výuku.

V některých případech může být dítěti doporučen odklad školní docházky. Rozhodně to není důvod k zoufání. V žádném případě to neznamená, že to dítěti ve škole nepůjde. Využijte času a zvolte nějaký přípravný kurz pro předškoláky, ideálně přímo ve škole, kterou bude dítě navštěvovat. Také se dítěti věnujte, vyprávějte si navzájem příběhy, kreslete, sportujte, hrajte hry. A hlavně, rok se školkou navíc není žádná tragédie.

Vstup do podrubriky Základní škola

Více o tématu: dětiškolavýhody

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist