Cestování s malým dítětem. Jak na to?

Cestování je radost. Řadí se mezi nejoblíbenější koníčky mnoha lidí. Jak ale vypadá cestování s malými dětmi?

S dětmi jsme cestovali autem stovky kilometrů už pár týdnů po narození. Cesta, která za normálních okolnost trvá 4 hodiny, nám s dítětem trvala dvakrát tolik. Pokud toho vaše dítě běžně tolik nenaspí a neuspí ho ani jízda po dálnici, zkuste se situaci přizpůsobit. Pomoct by mohlo například cestovat v noci, kdy je pro dítě běžné, že spí.

Tip! Pokud cestujete s dítětem, je velká pravděpodobnost, že nastane nějaká neočekávaná situace, kterou budete muset řešit. Buďte proto co nejlépe vybavení znalostí anglického jazyka a využijte individuální výuky angličtiny s Jazykovou školou Presto.

Jsou období, kdy je cestování s dětmi trochu těžší. Vždy se dá ale nějak přizpůsobit, být flexibilní. Není potřeba mít žádné pozitivní nebo negativní očekávání dopředu. Pokud jste z cesty nervózní a vystresovaní, dítě to vycítí bez ohledu na to, jestli je staré 3 měsíce nebo 6 roků. Jaká máte očekávání, tak cesta i dopadne. Cestu je potřeba dopředu naplánovat v závislosti na věku dítěte, dopravního prostředku a cílové destinace.

Děti do 8 měsíců

Nejde ani tak přesně o číslo 8 jako o to, že jsou děti od tohoto věku už pohyblivější. Některé už chodí po čtyřech nebo se plazí. Je tedy velmi pravděpodobné, že v tomto období bude mít dítě problém cestovat v autě ve vajíčku v pololehu.

Dlouhé cesty s novorozencem do 3 měsíců se nedoporučují. Novorozeně se potřebuje adaptovat na domácí prostředí, vyžaduje pokoj, častý spánek, časté krmení a přebalování. Je také náchylnější na infekce. Pokud ale na cesty přeci jen potřebujete vyrazit, naplánujte si na cestu dostatečně dlouhý čas. Je možné, že dítě většinu cesty prospí, ale také je možné, že velkou část probrečí. Pokud pojedete autem, zastiňte okno u vajíčka, aby na dítě přímo nesvítilo sluníčko.

Děti od 9 měsíců do 1,5 roka

V tomto věku jsou děti již mnohem pohyblivější, velmi rády objevují svět. Mají problém chvilku posedět. Stále ale potřebují spát mnohem víc než starší děti. Strava je přizpůsobená jejich věku, proto budete stále muset počítat s dětskými jídly v podobě kaše, přesnídávky a podobně. V některých případech ale zvládnou už i klasickou stravu, takže to s nimi bude jednodušší než s mladšími dětmi. Mimo jiné potřebují také hodně pozornosti a sledování.

Děti od 1,5 roka do 3 let

Takové děti mají už stabilnější režim. Pokud je ale vezmete na celodenní cestu, je dost možné, že po obědě neusnou tak, jak jsou běžně zvyklé doma. Nejsou totiž dostatečně unavené kvůli sezení v sedačce. V takových případech je dobré udělat před obědem delší pauzu a oběd spojit s krátkým pobytem na hřišti u benzínky, aby se dítě co nejvíc unavilo. Pokud cestujete letadlem, nebudete mít možnost dítě unavit. Jednoduše budete muset počkat, až na dítě přijde spánek sám od sebe. Nebojte, dítě nakonec vždy usne.

U dítěte ve věku kolem 2 let už musíte počítat s tím, že s sebou budete potřebovat aktivity na zabavení, aby dítě cestu zvládlo a celou neprobrečelo. Pokud máte neposedné dítě a nebudete pro něho mít s sebou dost hraček, které by ho zabavily, strávíte dost času na dovolené jeho naháněním.

 

6.9.2019 9:14 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist