Cestujeme autem s kojencem

Rozhodli jste se vyjet na dovolenou autem? Přemýšlíte, co vše zajistit a přibalit? A nebude to pro miminko moc namáhavé? Pokud jedete na kratší vzdálenost, je volba jízdy autem zřejmě nejlepší. Přináší s sebou komfort, který s malým dítětem jistě oceníte. Můžete kdykoli zastavit, odpočinout si a v cestě pokračovat podle potřeby.

Odkdy cestovat s kojencem autem

S novorozencem cestujte jen, je-li to nutné. Od tří měsíců můžete cestovat častěji. Matka by se měla vydat na delší cestu až po skončení šestinedělí.

Vzdálenost

Na vzdálenosti až tak nezáleží, děláte-li během cesty pravidelné přestávky. Vydejte se však na tak dlouho cestu, na kterou se sama cítíte. Pro matku jsou důležité časté zastávky na procházku a dostatečný příjem tekutin (2–3 litry denně).

Bezpečnost především

 • Vždy dítě převážejte v dětské autosedačce, a to i na minimální vzdálenost.
 • Jedete-li ve dvou, umístěte dítě v dětské sedačce na zadní sedadlo. Několikrát se vy i váš partner (vaše partnerka) ujistěte, jestli je sedačka správně umístěna. Desítky dětí ročně v autosedačce umírají kvůli jejímu chybnému zajištění.
 • Jede-li s dítětem pouze jedna osoba, je vhodné dítě umístit vedle sebe na sedačku (musí být upevněna po směru jízdy a pozor, vždy musí být VYPNUTÝ airbag spolujezdce!). Máte tak nad dítětem lepší přehled.
 • Nenechávejte nic v prostoru nad zadními sedadly. Při prudkém brzdění mohou předměty dítě zranit.

Proč používat dětskou sedačku?

Při prudkém brzdění či nárazu je každá osoba ve vozidle vržena obrovskou silou vpřed (například u desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla velká, jako by dítě vážilo 300 kg). Držíte-li tedy dítě v autě v náručí, při nárazu ho nikdy neudržíte. Pokud připoutáte sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem, při nárazu je rozdrtíte svou vlastní hmotností.

Náraz při rychlosti pouhých 50 km/h bez dětské sedačky odpovídá pádu z výšky 10 m. Již náraz v rychlosti 15 km/h bez dětské sedačky může být pro dítě smrtelný.

Nejvíce dětí při nehodách umírá v autě (nikoli jako chodci či cyklisté). Nezajištěné děti v autě umírají při nehodě 7x častěji než děti zabezpečené v autosedačce.

Zdroj: Besip.cz

Cestujte pohodlně

 •  Umístěte na okna stínidla, aby na dítě nesvítilo přímé slunce!
 •  Dítě oblečte do pohodlného volnějšího oblečení, ujistěte se, že mu nebude ani přílišné horko ani zima.
 •  S otvíráním oken přiměřeně. Dítě může z průvanu lehce nastydnout.
 •  Starší dítě zřejmě nevydrží celou cestu spát, proto nezapomeňte vhodnou hračku.
 •  Je vhodné mít klimatizaci, abyste mohli kontrolovat teplotu v autě.

Dejte o sobě vědět

Myslíte, že se k vám ostatní řidiči budou chovat ohleduplněji, budou-li vědět, že máte na zadním sedadle tříměsíční miminko? Jak jim to říci? Zařaďte se mezi rodiče, kteří si na zadní část auta vylepí znak Dítě v autě. Ten by měl řidiče kolem vás upozorňovat, že nejste obyčejný řidič, ale rodič, který veze malé.

Zabavte dítě

Pořekadlo „Kdo si hraje, nezlobí“ je svatou pravdou. Bude-li dítě v autě zabavené, vyhnete se pláči, upoutávání pozornosti a dalším nemilým věcem. Na cestu si můžete pořídit speciální hračky do auta. Ty jsou navrženy tak, aby v případě nárazu dítě neporanily, neobsahují tedy žádné tvrdé či rozbitné součástky.

Prodávají se kolotoče na autosedačku, kolotoče na okno (s přísavkami), hrazdičky na autosedačku i speciální clony na okno, se kterými si dítě může hrát. Pro starší dítě můžete pořídit například plyšový volant.

Téměř všechny hračky pískají, cinkají či vydávají jiné zvuky, které vaše děťátko zabaví.

TIPY: 

 •  Promyslete dopředu pořádně trasu. Neriskujte, že tím, že se ztratíte, pojedete o tři hodiny déle.
 •  Zkuste se vyhnout silnicím, kde bývají dopravní zácpy.
 •  Jeďte na noc, dítě větší část noci prospí a vyhnete se dopravním špičkám.
 •  Dítěti pořiďte na cestu novou hračku, bude se jí věnovat déle než té, kterou již zná.
 •  Mějte po ruce dostatek plen, ubrousků a papírových kapesníčků.
 •  Zkuste v autě poslouchat nějakou klidnou muziku, děti to většinou mají rády.
18.3.2009 11:54 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist