Chceme dítě oba?

Partnerství mezi dvěma lidmi má jistý přirozený vývoj. Každá fáze jeho vývoje je charakterizována jistými nároky na oba partnery. Každý z vás se ve vztahu vyrovnává s jednotlivými nároky různě. Neexistuje sice žádná „cestovní mapa“ pro všechny páry, ale můžeme zkusit najít některé společné prvky vztahů, jejichž přeskočení nedoporučuji. Vzhledem k tomu, že je náš web zaměřen na plození dětí, budeme se v následujícím textu nejvíce věnovat právě této fázi.

Obecně uznávaným vstupem do partnerství je takzvaná fáze zamilovanosti. Trvá plus mínus tři měsíce a je charakterizována nekritickým přijímáním druhého bez hlubší reflexe jeho nedostatků a záporů. V tomto období je více než snadné přehlédnout něco, co vám bude v dalším vztahu vadit. Pokud váš protějšek pije pivo, šlape lidem po zeleninových zahrádkách, směřuje stále k horizontu a nemá chvíli klid, můžete to vnímat jako vlastnost veskrze pozitivní. A to i přesto, že s chladným rozumem posuzováno jako rodiče ho to příliš nedoporučuje. No i když….

Druhou fází je naopak schopnost vnímat nedostatky a neschopnosti druhého možná silněji, než je potřeba. Tedy první lámání chleba. Kdo vydržíte první rok, vaše šance na udržení dlouhodobého vztahu roste.  Podstatným faktorem ve všech vztazích je společně strávená doba. Budeme-li se svým partnerem trávit toliko nedělní odpoledne po dobu deseti let, můžeme sice tvrdit že, „jsme spolu už deset let“, ale o slabůstkách, vášních a nectnostech toho druhého se mnoho nedozvíme.

Další podstatnou skutečností při rozhodování o dítěti je vaše finanční situace. Tedy jako rodiny. Pokud se musíte každý měsíc obracet na své blízké o „překlenovací úvěr“, z něhož nesplatíte chronicky nic, byl by potomek závažnou investiční chybou. Nechci tím říci, že musíte s dítětem počkat, až budete mít vlastní vilu a mercedes v garáži. Jde jen o to, abyste oba důvěřovali tomu, že se uživíte. Náročnost potomka na váš bankovní účet lze demonstrovat jednoduchým pokusem. Půjčte si auto s velkým motorem (autor sám použil motor o obsahu 3,5 litru). Natankujte plnou nádrž. Jeďte někam, kde vám nebudou měřit rychlost. Zmáčkněte plyn až na podlahu. Sledujte ručičku ukazatele hladiny benzínu v nádrži.  Nyní máte dobrou představu, jak rychle budou klesat vaše úspory. Proto do plánování potomstva by měla promlouvat i racionální analýza vašich ekonomických možností. Nebude-li perspektiva zvlášť optimistická, neděste se. Když máte své dítě rádi, bude dobře prospívat i s málem. I v malém bytě vychováte dítě se šťastným dětstvím.

V neposlední řadě je podstatné zvážit váš pocit z druhého. Je málo chvil, kdy si dokážete představit zátěž, kterou dítě pro vztah znamená. Vlastně žádná. Proto si dobře zvažte, zda vydržíte s druhým i nepříjemnosti, napětí a nedorozumění. No a teď k tomu, co je v nadpisu článku. Chcete dítě oba? Zeptejte se. Stejně to jinak nezjistíte. Chcete-li se doopravdy dozvědět, co si ten druhý myslí, poradím vám, jak na to. Nejprve se posaďte do křesla a pozorně se zadívejte na svůj protějšek. A znova. Chcete s tím člověkem trávit dalších osmnáct let? Co se stane, když nebudete tři noci spát, protože váš potomek celé noci huláká jak na lesy? Věříte tomu, že zvládnete všechny ty nesnáze, které vás čekají?

Uvědomte si, že dítě je závazek pro tři. Tedy pro vás, vašeho partnera a to malé. Neměli byste jej opouštět jen proto, že dojde k nesnázím, nebo proto, že vám nevyhoví ten druhý. Pokud jste si jisti, že na všechny otázky můžete odpovědět ano, pak jste připraveni položit onu matku všech otázek – Mám přestat používat antikoncepci?
Tak hodně štěstí.

18.2.2009 9:49 | autor: Martin Prokeš
Více o tématu: potomekvztah

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist