Co přibalit na cestu

Cestování s dětmi je poměrně dobrodružná záležitost a už samo sbalení potřebných věcí je zpočátku trochu věda. Chce to zkrátka promyslet si všechno předem. Záleží na tom, do jakého prostředí a s jak starými dětmi se vydáváte, jaké počasí vás tam čeká, jak dlouho budete cestovat a jak dlouho se zdržíte. Co byste měli do zavazadla přibalit, abyste se vyhnuli zoufalému pobíhání po supermarketech a lékárnách v místech, která dobře neznáte?

Co nesmíte doma zapomenout

K základní výbavě každého dětského cestovatele patří nepochybně železná zásoba plen a vlhčených ubrousků pro rychlé přebalení buď přímo v dopravním prostředku nebo na odpočívadle. Samozřejmostí je i přebalovací podložka, zásyp a další hygienické potřeby, jako jsou mýdla, šampony nebo krémy a pudry. Věci, které budete potřebovat mít neustále při ruce, můžete sbalit do cestovní tašky, vybavené množstvím praktických kapes a přihrádek. Její součástí je také přebalovací podložka.

Pro pobyt v exotičtějších destinacích, jakými jsou například oblíbený Egypt nebo Turecko, je nezbytné přibalit léky proti průjmovým onemocněním. I u českého rybníka vás může štípnout hmyz, takže do zavazadla uložte přípravky, které hmyz od zakousnutí do pokožky vašeho dítěte buď rovnou odradí, nebo naopak následky štípnutí zklidní. Hodí se mít po ruce dostatek náplastí, desinfekci, zkrátka vše, co v základu obsahuje například povinná lékárnička do auta. Máte-li doma alergika, nezapomeňte na medikamenty, bez kterých se na cestách neobejde.

Cestujete-li autem, je vhodné vzít také léky proti nevolnosti. Pro případ, že by na vaši ratolest nezabraly, je prozíravé mít k ruce „blinkací“ sáčky. Nevolnosti a zvracení můžete do jisté míry předejít i vhodnou stravou. Nedoporučuje se, aby dítě před delší cestou jedlo těžká nebo mastná jídla.

A co dál?

Před jízdou autem byste měli řádně zkontrolovat umístění dětské autosedačky. Představte si, že byste do ní byli po celou dobu jízdy upoutaní vy. Je dost pohodlná, sedí se v ní příjemně? Netlačí, neškrtí něco? Když cestujete přes noc, přibalte polštářky a lehkou přikrývku.

Při dlouhém cestování zabavíte děti rozličnými hračkami. Jen ty nejoblíbenější mnohdy nestačí – děťátko se ještě neumí soustředit pouze na jednu věc – , vezměte jich tedy raději víc než míň. Stejně tak dudlík nebo chrastítko by nemělo na cestách chybět. Osvědčené v tomto směru jsou i pohádkové knížky. Jestli se na četbu za jízdy necítíte, zvolte pohodlnější formu zábavy – kazety nebo cédéčka s hudbou nebo pohádkami.

Abyste svému dítěti dopřáli pocit opravdového cestovatele, sbalte mu třeba právě nejoblíbenější hračky nebo knížku do jeho vlastního batůžku, můžete přidat i nějaký ten pamlsek nebo lahvičku s pitím.

Cestování je hra

Při delším cestování je příjemné dělat pravidelné přestávky, během kterých se můžete s dětmi protáhnout třeba hrou s míčem nebo létajícím talířem. Frisbee, mičuda ani švihadlo nezaberou příliš místa a starší děti vaši snahu o zpestření monotónní cesty určitě ocení. Osvědčená je i hra na schovávanou, honička nebo jen skákání panáka či cvrnkání kuliček.

Jinak nudná jízda autem může být pro malé cestovatele opravdovým dobrodružstvím. Zkuste proto popustit uzdu své fantazii a proměňte nezáživnou cestu v tematické putování. Připravte dětem několik úkolů, které budou muset splnit ještě před tím, než dorazíte do cíle. Můžete využít třeba toho, jaké kulturní nebo přírodní pozoruhodnosti budete během vaší cesty míjet, a vymyslet příběh, jehož hrdiny se vaše děti stanou. Hra samozřejmě nemusí končit příjezdem do zvoleného místa pobytu, může děti „bojovkou“ zaměstnávat po celou dobu pobytu i při zpáteční cestě. Nezapomeňte ovšem na odměnu, která bude na vaše ratolesti v závěru hry čekat. Motivací může být třeba tajuplný poklad nebo návštěva nějaké zajímavé atrakce.

Účelné nezbytnosti

Vydáváte-li se na dovolenou s miminky do míst, která vylučují pohyb s hlubokým dětským kočárkem, jsou kromě klasických šátků velmi praktické dětské sedačky. Výrobci většinou myslí na pohodlí vašich zad, ale i na komfort a bezpečnost vašeho dítěte, které si vychutná výlet takřka z ptačí perspektivy.

Myslete také na vrtochy počasí a nezapomeňte do kufru přibalit pláštěnku a nepromokavou obuv nebo naopak opalovací krém s vysokým faktorem (zpravidla se doporučuje faktor vyšší než dvacet), popřípadě i sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Abyste na svou rodinnou dovolenou mohli vzpomínat ještě mnoho let, přibalte si dnes už samozřejmou výbavu každé cestovatelské výpravy – fotoaparát nebo videokameru. Doporučuji ještě před cestou zkontrolovat stav baterií a popřípadě přikoupit náhradní sadu. Budete-li chtít používat v zahraničí jakékoli tuzemské elektrospotřebiče, ujistěte se, že nebudete potřebovat adaptér do zásuvky.

Žízeň a hlad

Neměli byste rozhodně zapomínat na dostatek tekutin a na nějakou tu svačinku. Mějte proto po ruce dostatečné množství neperlivé stolní vody, která může posloužit i k omytí děťátka. Náhradou vody mohou být také ovocné džusy bez chemických přísad a barviv, zvláště vhodné jsou pak různé bylinkové nebo ovocné čaje.

Co se jídla týká, mělo by být hlavně lehké a s dostatkem vitamínů. Jedete-li daleko a za teplého počasí, kontrolujte, jestli se jídlo nekazí.

Šťastnou cestu!

18.2.2009 11:55 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist