Dárcovství spermií

Používání spermií dárce se díky současnému rozvoji metod asistované reprodukce využívá výrazně méně než v minulosti. Přikračuje se k němu pouze tehdy, když pro standardní metody nejsou k dispozici vlastní spermie nebo pokud je muž nositelem geneticky vázaného onemocnění. Pro darování spermií existují pravidla: doporučený věk dárce se pohybuje od 18 do 35 let, vyžaduje se provedení řádného genetického vyšetření, testu na negativitu HIV a vyloučení přítomnosti dalších přenosných onemocnění.

Darované sperma je po laboratorním zpracování zmraženo a skladováno ve spermabance po dobu nejméně půl roku, než je použito k oplození. Mezitím je dárci opakovaně proveden odběr krve k vyloučení onemocnění AIDS.

Z právního hlediska je možné použití spermií dárce pouze u manželské dvojice, která zároveň doloží právně ověřený souhlas obou partnerů. Optimální dárce může být vybrán na základě mnoha kritérií, zůstává však anonymní.

18.2.2009 3:39 | autor: Radka Borovičková
Více o tématu: mužspermaspermievěk

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist