Proč se muži bojí spermiogramu?

VÁŠ DOTAZ Mám čtyři roky přítele a už tři roky se snažíme o miminko. Zkouším na to nemyslet, ale pořád nemohu otěhotnět. Můj gynekolog poslal mého přítele na spermiogram, ale on váhá, jestli tam má jít a podstoupit vyšetření. Bojí se, že bude neplodný, a tím se každý chlap stává méněcenný. Chtěla bych podstoupit umělé oplodnění, jestli to bude možné. Můžete mi poradit, co mám dělat?

Názor odborníka:

Postup vašeho přítele, který se zdráhá podstoupit spermiologické vyšetření, je dost nepochopitelný. Než by zvolil jasnou odpověď, udržuje sebe i vás v napjaté nejistotě. Ani porucha tvorby spermií zdaleka pro muže neznamená nějakou nálepku méněcennosti. Spíše svědčí o jakémsi sobectví, které chce nechat všechno jenom na vás.

V dnešní době je statisticky asi stejný počet mužských příčin neplodnosti jako příčin ženských. Přitom je zapotřebí vzít v úvahu, že vyšetření muže je mnohem jednodušší a zcela nebolestivé. Při vyšetřování příčin neplodnosti se proto zpravidla vyšetřením muže začíná. Je tedy dost divné, že za tři roky neúspěšné snahy o otěhotnění váš přítel k tomuto jednoduchému vyšetření nerozhodl. Podle výsledku vyšetření vašeho partnera vám pak ošetřující gynekolog nabídne další vyšetřovací a léčebný plán.

Umělé oplodnění je až jedním z posledních léčebných výkonů. Věřte, že při dnešním pokroku medicíny bude na konci vašeho snažení nepochybně zdravé dítě.


Odpověděl MUDr. Radim Uzel

29.5.2017 2:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist