Genetická prenatální diagnostika před implantací (PGD)

Je to metoda časné diagnostiky, která je vázána na techniky umělého oplodnění. Užívá se k výběru embrya bez případné genetické zátěže. Genetickým vyšetřením metodou PGD lze z jedné nebo dvou buněk (blastomer) odebraných z vyvíjejícího se embrya odhalit některé genetické abnormality budoucího plodu. Buňky pro genetické vyšetření jsou odebírány z embrya nejčastěji ve stádiu 8-10 buněk. Embryo se tímto zákrokem nepoškodí, neboť každá buňka je v tomto stádiu schopna samostatného vývoje v celého jedince.

Indikací k vyšetření je balancovaná chromozomální aberace (genetická porucha, která je v rovnováze a nedělá potíže) u alespoň jednoho z partnerů, dědičná onemocnění se vyskytující v rodině vázaná na pohlavní chromozomy, vyšší věk ženy (36 let a více), opakované spontánní potraty v 1. trimestru, opakované neúspěšné IVF cykly, těžká morfologická porucha stavby spermií a cystická fibróza.

18.2.2009 3:39 | autor: Radka Borovičková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist