Jak vybrat nejvhodnější kočárek?

Na nejčastější otázky odpovídá Michal Štefanič, majitel obchodu pro děti.

Jaký vybrat kočárek, když se mi má narodit letní či naopak zimní miminko?

Volba je v podstatě shodná. Kočárky, které prodáváme, jsou určené dětem od narození do dvou a půl, až tří let. Jsou to dnes velmi oblíbené kombinace, kdy se mění na podvozku korby a sedačky. Nánožník a další doplňky bude maminka potřebovat u letního i zimního miminka. Dítě narozené kolem vánoc má v letních měsících výhodu, že už bude větší. krásně zaplní korbičku a bude mít pocit bezpečí. U letních miminek uvažujte o větší korbě.

Jaké by mělo být lůžko v korbičce? Z jakého materiálu?

Celá korba by měla být dostatečně prostorná a zároveň pevná, aby dítě chránila. Stejně tak dno. Kvalitní a pevné, aby se stalo oporou pro páteř miminka. Určitě tedy pro novorozence nekupujte sporťáky, ale skutečně kvalitní podvozek s hlubokou korbou. Uvědomme si, že miminko v prvních měsících stráví spánkem většinu života. Spodek lůžka volíme rozhodně z tvrdého materiálu, následovat by měla termoizolace a kvalitní matrace. Některé korby umožňují uzavírat či otevírat větrací kanálky, které jsou součásti termoizolační vrstvy – odvětrávají korbu v létě, v zimě se uzavřou a dítě chrání před zimou.
Existují i matrace, které mají „dýchací kanálky“, v místě kde má miminko hlavičku. Kdyby se samovolně přetočilo nebo přitisklo se nosíkem k matraci, bude mít přísun vzduchu, nemůže se udusit.
Pro dříve narozené nebo nějak oslabené děti se kočárky s pevnou korbou mohou pro větší bezpečí vybavit monitorem dechu, který se vkládá mezi matraci a dno korby.

Kočárky pro dvojčata jsou buď s korbičkami za sebou, nebo vedle sebe. Jaké vidíte výhody poloh korbiček?

Za sebou dvě korbičky umístíte na podvozek jen velmi těžko, dokáží to jen dvě značky prodávané na našem trhu. Výhoda je jednoznačná – maminka s kočárkem lépe projede i užšími dveřmi, což může být někdy s kočárkem pro dvojčata problém. Na druhou stranu je takový kočárek delší, proto je s ním složitější manipulace při jízdě. Jednoznačnou výhodu korbiček za sebou vidím v tom, že se na podvozek dají zároveň nasadit dvě autosedačky, což u podvozku pro děti vedle sebe možné není.

Jaká cena kočárku už by měla zákazníky zarazit?

Musíme si říci dvě věci: mluvíme o kočárku novém a za druhé, co vlastně kočár je. Dětský kočárek se skládá z podvozku (obvykle sportovního) a hluboké korby, někdy i v trojkombinaci s autosedačkou. Záleží samozřejmě i na tom, jaké doplňky jsou v základní ceně a jaké lze dokoupit. Jednoznačně pod deset tisíc by cena neměla jít. My prodáváme nejlevnější kombinace lehce nad deset tisíc, s autosedačkou se ceny pohybují kolem 14 tisíc. Levnější kočárky už jsou podezřelé. Paradoxně, víc si nekvalitním kočárkem ublíží maminka, bude se jí s ním špatně jezdit a manipulovat. Dítěti se nemusí nic stát – když samozřejmě koupíte kočár stabilní, bez defektů. Ale nedoporučoval bych šetřit. Levné kočárky se navíc často rozbíjejí.

Kolečka plastová nebo nafukovací?

Výhoda plastových koleček je jediná – jejich váha. Je nižší a tím pádem je nižší i hmotnost kočárku. Existují dokonce plastová kolečka, která mají stejné vlastnosti jako nafukovací, ale nižší váhu (není to přímo plast, ale polyuretan v kombinaci s pryží). Plastová kolečka tolik nepruží, vše „seberou“ tlumiče. Nafukovací kolečka mají lepší jízdní vlastnosti po všech stránkách – mají větší průměr (cca 30 cm), širší záběr v kontaktu s terénem, tzn. neboří se v bahně, písku atp. Také lépe tlumí nerovnosti terénu, tím pádem je jízda pro miminko komfortnější. Můžeme použít srovnání horské versus silniční kolo – horským kolem můžete jet kamkoliv. Silniční už má v terénu problém.

18.3.2009 4:38 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist