Nosítko, šátek anebo kočárek? Výhody a nevýhody

Hlavní rozdíly mezi nosítkem, šátkem a kočárkem – co radši koupit a jaké jsou výhody a nevýhody?

kocarek_nositko-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kočárek vybírá před porodem snad úplně každá těhotná. Stále více maminek ale přichází na chuť i šátkům na nošení dětí a také nosítkům. Mají své výhody a nevýhody. Udělejte si jasno v tom, co od šátku/nosítka/kočárku očekáváte:

Výhody šátku na nošení dětí

V prvních dnech života má miminko vysokou potřebu fyzického kontaktu s rodiči. V šestinedělí může tato potřeba být snadno naplňována ležením s miminkem v posteli. V dalších dnech a týdnech se ale od čerstvé matky očekává postupné zapojení do péče o domácnost, návrat ke společenskému životu ba i k životu jako před dětmi.

V tom všem může být šátek velmi nápomocen. Maminka v něm může mít miminko u sebe jak při domácích pracích, vaření a úklidu, tak při procházkách, výletech a potkávání s lidmi.

Na rozdíl od nosítka je materiál šátku a způsob podpory miminka vhodnější a příjemnější. Každý šátek se dá uzpůsobit jakémukoliv dítěti. O nosítkách toto neplatí, je potřeba mezi nimi lépe vybírat.

Na rozdíl od kočárku nejsou rodiče s šátkem omezováni při svých procházkách – žádný terén není překážkou.

Výhody ergonomického nosítka

Pro někoho je představa vázání miminka do šátku příliš složitá, nechce ale své dítě o výhody nošení ochudit, proto volí nosítko. Miminko to určitě ocení, jen dejte před látkovými přednost šátkovým nosítkům – jejich materiál je mnohem poddajnější.

Nosítka se velice snadno nasazují – zejména ta přezková – proto je volí častěji tatínci anebo maminky, které se nechtějí úvazy šátků učit.

Starší miminko nebo batole chce objevovat svět, takže často nevydrží být nošeno celý výlet. Také v tomto případě využijete rychlosti nasazení a rozepnutí nosítka. Na rozdíl od šátku nasadíte dítě do nosítka během pár vteřin.

Na rozdíl od kočárku je nosítko velmi skladné, můžete jej mít na dně batohu a v průběhu výletu jej využít i pro předškolní děti. Je to určitě pohodlnější a vhodnější, než známé nošení na ramenou.

Výhody kočárku

Pokud miminko v kočárku nepláče, není důvod jej nepoužívat. V prostorné hluboké korbě se může pohybovat dle libosti – pokud použijete i staré dobré kšíry, může v něm nejen ležet na zádech a na bříšku, ale i pérovat na kolínkách a klečet. Kšíry můžete využít i ve sporťáku – dítě díky nim bude mít víc volnosti než při klasickém připoutání pětibodými pásy.

Oproti šátku nebo nosítku nemusíte s kočárkem nosit nákup v ruce – většina kočárků má velký úložný prostor pod korbou.

Pohodlí pro rodiče je hlavní benefit kočárků. Nemělo by ale převážit potřeby miminek – tělesný kontakt je pro jejich dobrý vývoj potřebný.

 Proč pořídit šátek i nosítko?

V mnoha rodinách najdete jak šátek, tak nosítko. Proč si rodiče nevyberou jen jedno?

Je to kvůli jejich odlišnosti – v prvních měsících převažují výhody šátků, v batolecím věku naopak výhody nosítek.

Neznamená to ale, že by nebylo možné dítě „odnosit“ jen v šátku. Možné to určitě je, jen je třeba počítat s výše popsanými nevýhodami a uzpůsobit jim například styl vázání nebo materiál šátku. Nejlepší šátky jsou pohodlné i při nošení předškolních dětí.

Také nosítka existují ve verzích pro novorozence, starší miminka, batolata i předškoláky. Ale nepočítejte s koupí jednoho modelu nosítka, i když třeba rostoucího. Většina typů se omezuje jen na část nosícího období. Pro vaši snadnější orientaci v typech nosítek se podívejte do tohoto přehledového článku: U nosítek nejde jen o typ, ale také o jejich vhodné nastavení.

Oba typy nosících pomůcek využijete s dvěma a více dětmi – dokonce se dají kombinovat navzájem, takže maminka může nosit starší i mladší dítě zároveň. Záleží jen na její fyzické zdatnosti. Ostatně zdatnost se s postupně přibývající váhou miminka zvyšuje přirozeně sama. (Takový pozitivní vedlejší efekt nošení.)

Proč pořídit šátek, nosítko i kočárek?

Největší počet rodičů, kteří nosí své děti, má doma jak kočárek, tak nosítko i šátek. Každý způsob přepravy miminek má své výhody a nevýhody, proto je rodiče rádi nakombinují.

Ačkoliv mají mnozí lidé šátky spojené s přílišnou alternativností, není to pravidlo – důkazem je web Moderní nosičky.

Také není pravda, že nosící maminky nenávidí kočárky a nejradši by je sprovodily ze světa. Většina jich doma má i kočárek. (I když v něm třeba nevozily malé kojence, protože jim v něm plakali.) Na procházkách s kočárkem mají šátek nebo nosítko s sebou a použijí ho v případě potřeby. Reagují tím citlivě na potřeby svého dítěte, přesně podle principů kontaktního rodičovství.

Pokud vaše děťátko nebude kočárek bojkotovat, určitě ho ocení i babičky – ukázat se s kočárkem po okolí je pro mnohé naprosto zásadní.

Finanční náročnosti se nemusíte obávat – stejně jako kočárky se dají jak nosítka, tak šátky dobře prodat. Dokonce šátky na své hodnotě nic nepozbývají – zanošený kvalitní šátek má ještě lepší vlastnosti než nový.

Pozor na ergonomii

U nosítka si dejte pozor, aby bylo ergonomické – klokanky (často nazývány visítka) jsou totiž téměř neprodejné (protože jsou pro děti nevhodné a každý, kdo to myslí s nošením vážně, se jim obloukem vyhne).

Ať už vyberete nosič pro miminko jakýkoliv, nezanedbávejte správné usazení miminka v něm! Platí to i pro šátky – správné nošení je jen to ergonomické, i z šátku se nedbalým uvázáním dá vyrobit visítko. Více si o správné poloze děťátka v nosítku (nebo šátku) můžete přečíst v našem starším článku Jak pohodlně nosit dítě od narození do předškolních let.

Nabídka nosítek na českém trhu se ohromně rozrostla, nemusíte vybírat už jen z pár typů jako dříve. Dokonce je možnost si nechat ušít nosítko na míru nebo si jej za menší obnos půjčit – vy nic neriskujete, vaše miminko na tom jen získá!

Co na nošení dětí máme rádi my s manželem, popisuju v článku Šátek – náš největší kámoš. Více se o kontaktním rodičovství rozepisuju na blogu LucieMachutova.cz. Najdete mě na Facebooku: Zažraná máma i Instagramu: zazrana.mama.

12.8.2020 6:00 | autor: Lucie Machutová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist