Jak vybrat nezávadné dětské nádobí?

Hrnečky, sklenice, talířky i dětské příbory a mnoho dalších věcí se v poslední době objevilo na seznamu nebezpečných výrobků pro děti, a to hned několikrát. Dětem způsobují bolesti hlavy, ovlivňují nervový systém, jsou karcinogenní či vyvolávají kožní problémy. Jak tedy vybrat nádobí, které bude bezpečné?

„Každý výrobce i prodejce je povinen uvádět na trh pouze bezpečné zboží, nicméně současné nálezy jasně dokládají, že je na evropském trhu čím dál víc nebezpečných výrobků a bohužel jejich počet roste právě u zboží určeného dětem,“ potvrzuje Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitele.

Při kupování dětského nádobí jsou rodiče v nevýhodě. Škodlivost výrobku dopředu rozpoznat téměř nelze, u většiny totiž není uvedeno složení. „Výrobce není povinen uvádět složení výrobku. Maminky v podstatě nejsou schopny poznat, co kupují,“ říká Miroslava Jopková, která vede v organizaci Arnika kampaň Nehrajme si s PVC.

Určitým vodítkem vám může být výběr správného materiálu.

Materiály, které ne:

1) Vyhněte se PVC
Nádobí pro děti z PVC může být měkčeno změkčovadly, na jejichž obsah nejsou současné limity nijak zvlášť přísné. Změkčovadly mohou být například adipáty, které se postupem času podobně jako některé ftaláty, stávají zdravotně závadnými. V České republice se nádobí z PVC vyskytuje jen výjimečně.

2) Pozor na bisfenol
Při koupi dětských lahví je potřeba ohlídat obsah bisfenolu A, což je látka, která se objevuje především ve výrobcích z polykarbonátu. Není však v materiálu pevně vázána, během používání se uvolňuje a dostává se do lidského těla. V těle se chová podobně jako hormon estrogen, může souviset s poruchami prostaty či výskytem rakoviny prsu.

3) Pozor na melamin
Nepříliš vhodný materiál pro talířky a příbory je také melamin. Může totiž obsahovat rakovinotvorný formaldehyd. Ten se v poslední době objevil například v sadě s medvídkem Pú.

4) Raději bez obrázků
Při výběrů talířů a misek si všímejte také obrázků. Ty by rozhodně neměly obsahovat těžké kovy (olovo či kadmium), ale výrobci to ne vždy dodržují.

Poznám nebezpečný výrobek?

Reakce na nebezpečné látky v dětském nádobí záleží na citlivosti organismu. Někdy je reakce okamžitá, někdy to bohužel rodiče nepoznají. Například některé ftaláty mají dlouhodobější účinky, mohou vyvolávat astma, alergie či respirační problémy. „Látky jako ftaláty, adipáty či bisfenol simulují v těle funkci různých hormonů, takže mohou rozhodit především hormonální systém. Mohou způsobit vývojové vady, ovlivnit schopnost reprodukce, snížit množství spermií, poškodit plod či ovlivnit menstruační cyklus. Některé z těchto látek mohou ovlivnit krvetvorný systém, mohou poškodit játra, ledviny,“ vysvětluje Mirka Jopková z Arniky.

Šestero bezpečného nákupu:

1) Všímejte si certifikátu
Při nákupu se ptejte po certifikátu, který garantuje zdravotní nezávadnost zboží pro děti do tří let. Každý prodejce by ho měl na požádání předložit.

2) Dávejte přednost klasickým materiálům
Doporučuje se sklo (bez barevných aplikací) a porcelán – dekor pod glazurou a raději všechno zboží od evropských výrobců. Nicméně i kvalitní plast je dobrý materiál, pokud má výše zmíněný certifikát.

3) Nedůvěřujte výrobkům určeným pouze pro děti od 36 měsíců výše
Vzbuzuje to dojem, že si výrobce chtěl usnadnit práci a nestálo mu za to ověřovat zdravotní nezávadnost.

4) Upřednostňujte evropské zboží
Většina závadných výrobků totiž pochází z Číny a jihovýchodní Asie.

5) Nakupujte zboží ve specializovaných obchodech pro děti či lékárnách
Zboží na tržnicích není spolehlivé a většinou nepochází z ověřených trhů.

6) Sledujte aktuální seznamy závadných výrobků
Ministerstvo zdravotnictví a ČOI označují každý měsíc nové a nové výrobky pro děti, které jsou závadné. Zde a na našem webu najdete oba seznamy pravidelně aktualizované.

 

19.3.2009 12:57 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist