Jaký kočárek je lepší – tříkolový nebo čtyřkolový?

ČASTÉ DOTAZY Dobrý den, vybírám kočárek a neumím se rozhodnout, jestli tříkolový nebo čtyřkolový. Kamarádky mi radí každá něco jiného. Můžete mi prosím napsat, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, případně do jakého prostředí je který lepší? Z hromady informací, které se na mě valí, nevím, jaký mám zvolit a proč? Petra H.

Odborník Babyweb.cz odpovídá:

Dobrý den Petro, na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Pro někoho bude vhodnější tříkolka, pro jiného čtyřkolka. Čtyřkolové kočárky v nabídce i na chodnících samozřejmě převládají. Maminky je vnímají jako stabilnější, často se setkávám s názorem, že i hezčí a obecně jsou vnímány jako více „miminkovské“. Kromě toho prvního argumentu jsou další dva spíše pocitové.

Obhajovat čtyřkolky je myslím zbytečné – tam jde spíše o to, jak vybrat a odlišit dobrý čtyřkolový kočárek od průměrného či špatného. Proto se ve své odpovědi budu věnovat spíše tříkolkám.

Máte otázky ohledně nákupu výbavičky, kočárku či autosedačky? Napište nám a náš odborník vám odpoví.

Stabilita tříkolek je (pokud jedete s miminkem již ve sportovním sezení a máte ho otočené čelem k sobě) skutečně o něco nižší. Z tohoto důvodu také většina tříkolových kočárků tento způsob jízdy ani neumožňuje.

Na obranu tříkolek je nutno dodat, že mají díky své konstrukci a velkým kolům ve většině případů daleko lepší jízdní vlastnosti i jejich ovladatelnost je výborná. Přičtete-li k tomu fakt, že projedou daleko těžším terénem než většina čtyřkolek, je tu hned několik argumentů proč u některých maminek (a ještě častěji tatínků) tříkolky vyhrávají.

Ty opravdu sportovní kočárky (běžecké, vhodné na in-line brusle a podobně) jsou výhradně tříkolové. Mezi tříkolkami zaujímá naprosto výjimečné postavení model CX značky Chariot/Thule – ale v tomto případě se nabízí otázka, zda se ještě jedná o kočárek nebo spíše univerzální sportovní vozík pro kolo, lyže, běh, in-line, nordic walking a další sporty. Je u něj počítáno i se situacemi, kdy kočárek jde při nehodě „přes střechu“ a nad dítětem je z toho důvodu trubková konstrukce, dítě je poutáno výhradně bezpečnostními pětibodovými pásy. Ale to už je jiné téma…

Závěrem tedy nezbývá než doporučit, abyste si sestavila, kde a jak chcete s kočárkem jezdit, jaké jsou vaše priority, co se vám líbí a takto připravená zašla někam, kde se vám bude věnovat skutečný odborník a zkušený konzultant. Pokud byste měla zájem, rád se vám budu věnovat nebo doporučím někoho zkušeného.

 

 

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist