Kouření může zdražit umělé oplodnění

Kouření způsobuje neplodnost, kouření může narušit vývoj plodu. Tyto výstražné etikety dobře známe z obalů cigaret. Kouření je stále víc vytěsňováno z veřejných prostor. S protikuřáckým bojem se však můžete v budoucnu setkat i během umělého oplodnění. Je vědecky prokázáno, že kouření snižuje u mužů počet spermií v ejakulátu, snižuje jejich pohyblivost a zvyšuje výskyt abnormálních forem spermií. Ženy kuřačky mají nižší šanci otěhotnět při použití umělého oplodnění. Na základě tohoto zjištění by se měl lékař zabývající se vaší neplodností zajímat i o to, jestli jste sami nebo váš partner/ka kuřáci. A kromě anatomie a fyziologie vašich pohlavních orgánů se součástí vyšetření plodnosti může stát i vaše kuřácká minulost a míra intoxikace vašeho organizmu v důsledku kouření.

Dítě nebo cigareta?

V budoucnu lze proto očekávat, že se vás lékař bude při léčbě vaší neplodnosti snažit zbavit i závislosti na kouření. Pokud usilujete o otěhotnění pomocí umělého oplodnění a opakovaně se vám otěhotnět nedaří, může lékař v souladu s vědeckými poznatky prohlásit jako hlavní příčinu intoxikaci vašeho organizmu v důsledku kouření a naordinovat vám odvykací kůru. A pokud odmítnete? Může se stát, že díky tomu budete finančně znevýhodněni při dalších pokusech o umělé oplodnění.

Tato vize je pro české prostředí zatím čistě hypotetická, základní kameny boje proti kouření v souvislosti s neplodností však už položila ASRM (American Society for Reproductive Medicine). Zpráva je dostupná na www.asrm.org.

8.8.2008 2:36 | autor: Tereza Bělíková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist