Lze kojit při léčbě žilní trombózy?

VÁŠ DOTAZ Po porodu se u mě objevila žilní trombóza a nedávno mi paní doktorka nasadila na její léčbu injekce Clexan. Věřím jí, ale jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. Jelikož kojím, chci se ujistit, že injekce nemohou ublížit mému dítěti. Děkuji, Pavla

Názor odborníka:

Na vzniku žilní trombózy se podílejí tři základní faktory – omezené proudění krve v cévách, poškozená stěna cév a zvýšená aktivita krve k jejímu srážení.
K omezenému proudění krve v cévách dochází zejména při dlouhém sezení v letadle, obzvláště při letech nad 5000 km.

Pokud jsou na končetinách přítomné křečové žíly, může omezení prodění krve nastat při dlouhodobém pobytu na lůžku. Další příčinou může být vysoký tlak doprovázený otoky dolních končetin. K poškození cévní stěny dochází po chirurgickém výkonu, nebo pokud je v tkáni přítomný zánět.

Zvýšená aktivita krve k jejímu srážení se nazývá vrozená trombofilie. Je ale nutné mít na paměti, že v těhotenství je zvýšená dispozice krve ke srážení normální a sama o sobě ke vzniku trombózy nevede.

Žilní trombóza se léčí léky, které působí proti srážení krve. Těhotným a kojícím ženám jsou tyto léky podávány formou injekcí. Není třeba se obávat, že by tyto léky ublížily miminku ani při nejvyšších dávkách. V období kojení je podávání také bezpečné. Pokud situace vyžaduje, aby protisrážlivé léky byly podávány dlouhodobě, je možné v období kojení podávat lék Warfarin ve formě tablet, který do mléka přechází jen minimálně. U těhotných žen je podávání Warfarinu zakázáno do 12. týdne těhotenství, protože by mohl vést ke vzniku vrozených vývojových vad plodu. Také ho lékař nepředepíše v posledních týdnech těhotenství, aby nedošlo k silnému krvácení během porodu.

Nejzávažnější komplikací hluboké žilní trombózy je plicní embolie, která může být i smrtelná. Spočívá v tom, že se krevní sraženina z končetiny uvolní a doputuje krevním řečištěm do plic.


Odpověděla: MUDr. Radka Gregorová, www.ld.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist