Vpáčené bradavky nejsou na překážku kojení

VÁŠ DOTAZ Mám vpáčené bradavky a bojím se, že nebudu moci po porodu kojit, případně budu mít s kojením velké problémy. Znám hodně maminek, kterým tato nedostatečnost úplně znemožnila kojení. Můžete mi poradit, existuje něco, co by mi mohlo překonat tento problém?

kojeni_istock_000008873591medium-1100x618.jpg

Názor odborníka Babyweb.cz:

Blud, že s plochými či vpáčenými bradavkami se nedá kojit, je hodně rozšířený. Pro úspěšné kojení – ať s bradavkami vpáčenými či normálními – je zásadní podpora rané vazby včetně kontaktu kůže na kůži dítěte a matky, během něhož dojde k samopřisátí po jakémkoli porodu.

Samopřisátí patří mezi fyziologické reakce novorozence, které probíhají po porodu na těle matky. Dítě se samo a přirozeně s doširoka otevřenými ústy přisává k prsu matky. Předtím bradavky stimuluje mačkáním rukou a olizováním dvorce ústy. Děti na to potřebují různě dlouhou dobu – některým to trvá hodinu, některým déle, jiným kratší dobu. Dvorec se vlivem stimulace ztopoří bez ohledu na tvar bradavky. Je tedy jasné, že tvar bradavky není rozhodující a díky sání během kojení dojde časem k jeho úpravě.

K podpoře rané vazby má dojít po jakémkoli porodu – přirozeným i sekcí. Je-li matka po porodu císařským řezem v plné narkóze, je nutné dítě přiložit na spící matku.

Vyžadujte po porodu podporu rané vazby a kontakt kůže na kůži.

Z materiálů klinické psycholožky Mgr. Michaely Mrowetz zpracovala redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist