Lze kojit s vpáčenými bradavkami?

Máte vpáčené bradavky a bojíte se, že nebudete moci po porodu kojit? Není třeba se obávat, jde to!

kojeni_istock_000008873591medium-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Mýtus, že s plochými či vpáčenými bradavkami se nedá kojit, je hodně rozšířený. Pro úspěšné kojení – ať s bradavkami vpáčenými či normálními – je zásadní podpora rané vazby včetně kontaktu kůže na kůži dítěte a matky, během něhož dojde k samopřisátí po jakémkoli porodu.

Samopřisátí patří mezi fyziologické reakce novorozence, které probíhají po porodu na těle matky. Dítě se samo a přirozeně s doširoka otevřenými ústy přisává k prsu matky. Předtím bradavky stimuluje mačkáním rukou a olizováním dvorce ústy. Děti na to potřebují různě dlouhou dobu – některým to trvá hodinu, některým déle, jiným kratší dobu. Dvorec se vlivem stimulace ztopoří bez ohledu na tvar bradavky. Je tedy jasné, že tvar bradavky není rozhodující a díky sání během kojení dojde časem k jeho úpravě.

K podpoře rané vazby má dojít po jakémkoli porodu – přirozeným i sekcí. Je-li matka po porodu císařským řezem v plné narkóze, je dobré dítě přiložit na spící matku.

Vyžadujte po porodu podporu rané vazby a kontakt kůže na kůži.

TIP

V dnešní době je možné koupit si formovače bradavek, které připravují ploché i vpáčené bradavky na kojení. Doporučuje se používat je už během těhotenství a dobu nošení postupně prodlužovat (doporučení se různí dle značky). Vyrábí je například Medela, Farlin, Chicco i Philips Avent.

Formovače pomohou bradavky vytvarovat tak, že je pak jednodušší pro dítě se přisát, když se dítě přisát samo nedokáže.

 

Z materiálů klinické psycholožky Mgr. Michaely Mrowetz zpracovala redakce.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist