Lze se na porod připravit?

Z porodu mají strach nejen prvorodičky, ale i ostřílené maminky. Lze se na tento fyzicky i psychicky náročný zážitek připravit?

lze_se_na_porod_pripravit-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Když se někde vysloví slovo „porod“, většina žen se vyděsí a představí si tu nejhorší bolest, jaká snad může existovat. Ano, je důležité si uvědomit, že porod skutečně bolí a není to procházka růžovou zahradou. Je ale nutné se jím až tolik stresovat?

Porodní bolesti podle odborníků nemají v běžném životě srovnání. Ale neděste se hned – vaše tělo je v tu chvíli pod vlivem mnoha hormonů a vaše tělo tak na bolest umí reagovat. A nezapomeňte, jste silnější, než si myslíte.

Pořád však máte pocit, že jste nepřipravená a trápí vás obrovský strach? Na porod se bohužel nelze připravit stoprocentně, některé věci si zkrátka musíte prožít až v praxi. Ale existuje několik možností, jak strach zmírnit a být alespoň trochu připravená.

Hlavní je zachovat klid

Nenechte se děsit hororovými historkami o porodu, které vám vypráví jiné maminky. Dost často si celou situaci přibarvují, aby působily jako větší hrdinky. Nevěřte ani scénám z filmů, porody tam jsou mnohdy až příliš dramatické.

Nejdůležitější ze všeho je zachovat klid. Porodu se stejně nevyhnete, tak se snažte to brát jen jako fyziologický jev, na který je vaše tělo připravené a zvládne to. V klidu si připravujte tašku do porodnice, snažte se nenechat vyvést z míry a soustřeďte se především na svůj psychický klid.

To samé platí i na porodním sále. I když vás bolesti možná zaskočí, nepodléhejte panice, porod to totiž prodlužuje a vy se tak budete trápit déle. Vezměte si na sál oporu a dbejte na rady lékařů. Dohlížejí na vás a přesně vědí, co je správně a co ne.

Naučte se dýchat

Nejvíce, co pro sebe můžete udělat, je to, že se naučíte správnému porodnímu dýchání. To se můžete naučit například na různých předporodních kurzech. Pokud se techniku dýchání naučíte skutečně perfektně, na porodním sále si za to poděkujete.

Kontrakce při porodu je totiž důležité správně prodýchávat. Pomůžete tím sobě, miminku a zároveň to o trochu zmírní vaše bolesti. Dýchání je při porodu to nejdůležitější, a proto je důležité se na to připravit.

Vsaďte na levanduli

Éterické oleje jsou proslulé tím, že dokážou zmírnit bolest a napětí. To platí také u porodu. Zkuste si na sál přibalit éterický olej a nejlépe levandulový. Ptáte se proč?

Levandule totiž obecně přináší pocit úlevy od bolesti a snižuje krevní tlak. I to by vám při porodu mohlo dost pomoct a není na škodu to vyzkoušet.

V nemocnici jako doma

Mnohé ženy nemají rády neosobní prostory, a nemocnice je vyloženě děsí. Všude samá lehátka, přístroje, pípání a všechno možné. Pokud se chcete na sále cítit v pohodě, můžete pro to přeci jen něco udělat.

Odhoďte strach a do porodnice vyrazte o něco dřív. Podíváte se, kde se celý zážitek odehraje a trochu se s daným místem sžijete. Možná to z vás odbourá určité množství stresu, protože nepřijdete do úplně neznámého prostředí. To by vás totiž mohlo vyděsit.

Zároveň si můžete promyslet, co si na sál donesete. Můžete si vzít oblíbený polštářek, plyšáka pro štěstí, nebo můžete popřemýšlet i nad nějakou formou občerstvení. Porod nemusí být jen negativní zážitek, kterého byste se musela obávat.

Pro mnoho žen je to naopak nejkrásnější zážitek na světě, protože přivedou na svět své vlastní dítě. Je to sice dřina, ale ženy jsou silné a zvládnou to. A vy nejste výjimka, takže nějaké podceňování co nejdříve vyžeňte z hlavy.

1.4.2020 10:48 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist