Můžeme si předplatit místo v porodnici?

Lze si předplatit místo v porodnici? „To je jako chtít si předplatit pokoj v hotelu v prosinci na duben.. Tady místo prostě není. To bychom museli někoho neplánovaně propustit s rizikem komplikací. Vůbec si nedovedu představit, jak bychom to udělali,“přiznává prof. MUDr Zdeněk Hájek, zástupce přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky a vedoucí porodnického úseku pražské Porodnice u Apolináře.

Pokračování otevřeného rozhovoru

Setkala jsem se i s názorem, že přeplněnost porodnic by se mohla řešit i vyvolanými porody.

To dělají ve veterinární medicíně, že rodí zvířata plánovaně. Ono to teoreticky možné je. Prakticky musí být ale k vyvolání porodu určité podmínky. Když nejsou, tak nemůžete nic vyvolávat.

Jestliže zjistíme u rodičky klidový porodnicky nález, tak nic nevyvoláte a jen můžete vyvolat komplikaci, která skončí třeba císařským řezem. To bych odmítl. Tato možnost by byla možná jen u malé skupiny rodiček.

V médiích se uvádí, že příčinou přeplněných porodnic je „babyboom“ a také fakt, že ženy ze Středočeského kraje jezdí rodit raději do Prahy kvůli lepšímu zdravotnickému zařízení. Je to pravda?

Já nejsem ten, kdo by to měl zjišťovat. Je ale pravdou, že na klinice rodí čtvrtina žen ze Středočeského kraje. V této skupině mimopražských žen je však také podstatná část těch, které k nám odeslali kolegové s komplikacemi, které má řešit naše perinatologické centrum.

Čeká pražské porodnice kulminace, nebo již proběhla?

Od toho mají být prognostici. „Babyboom“, jaký dnes prožíváme, nikdo v takovém rozsahu nepředpovídal. Přitom teď nerodí jenom „děti sedmdesátých let“, rodí i ročníky žen narozené v osmdesátých letech. Záleží na tom, kolik žen je v určitém roce ve fertilním věku.. Také nikdo nespočítal, kolik je tady cizinců. Američanky se nás sice nejdřív bály, ale teď vědí, že tady mají péči stejnou, někdy i lepší než u nich… Rodí tady Francouzky, Italky, je tu spousta Vietnamek, Ukrajinek a Rusek, každý den jich tady rodí několik. Ty tady budou také přibývat a musíme s nimi počítat.

Takže nás čeká další nárůst?

Domnívám se, že během dvou tří let tady bude určitý pokles, ale řádově velice malý. Už se to nevrátí do doby, kdy byl velký nedostatek dětí, kdy bylo asi 80 000 porodů za rok v celé ČR.

Porodů zatím stále přibývá, letos máme na klinice o 450 víc než loni, a to ještě neskončil rok.

Jak jsou na tom cizinky s umístěním v porodnicích?

Pokud jsou registrované, tak mají přednost před neregistrovanými. Moc dobře vědí, jak to tu chodí, registrované jsou Ukrajinky i Vietnamky. Registrují se už v raném těhotenství.

Nyní už registrujeme rodičky na červen příštího roku. Do června je kapacita registrací pro fyziologické rodičky naplněna. Ženy s komplikacemi v těhotenství přijímáme přednostně bez ohledu na registraci.

13.3.2009 3:17 | autor: Jana Paduánová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist