Chci si vypočítat termín porodu aneb jak dlouho trvá těhotenství

Kdy přijde den D a já prvně pochovám v náručí své miminko? To je jedna z prvních otázek, kterou si klade snad každá žena, když zjistí, že je „v požehnaném stavu“. Prozradíme vám různé způsoby, jak si termín porodu spočítat.

vypocet-porodu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Základem pro výpočet stáří těhotenství je první den poslední menstruace nebo stáří těhotenství zjištěné při ultrazvukovém vyšetření ve 13. týdnu. Délka trvání těhotenství se tradičně udává v ukončených týdnech nebo v takzvaných lunárních měsících (ten má 28 dní).

Gestační týden

Za předpokladu, že vycházíme z prvního dne od poslední menstruace (přičemž žena má pravidelný 28denní menstruační cyklus), trvá normální těhotenství 280 dnů, tj. 40 týdnů neboli 10 lunárních měsíců.

Při vyjádření pokročilosti těhotenství podle prvního dne posledních měsíčků se zřejmě setkáte s termínem gestační stáří. Mluví-li pak lékař či porodní asistentka o tom, v jakém týdnu se nastávající maminka nachází, má na mysli ukončený, nikoli právě probíhající týden těhotenství. Zápis v dokumentaci pak vypadá následovně: například trvání těhotenství 35 + 3 znamená, že od posledních měsíčků uplynulo 35 týdnů a 3 dny, tedy že žena je ve 35. týdnu těhotenství (ukončeném) nebo v 36. týdnu probíhajícím (což by pak ale mělo být výslovně zdůrazněno).

Při tomto typu výpočtu, který je nejčastější, je však třeba zmínit ještě jednu skutečnost. Protože výpočet vychází z prvního dne poslední menstruace, je za první den těhotenství vlastně považován právě tento první den. Ve skutečnosti ale žena otěhotní až zhruba v polovině menstruačního cyklu, po ovulaci, tedy 12. až 14. den menstruačního cyklu. Skutečné biologické stáří plodu je tak zhruba o dva týdny kratší. S tím se však všeobecně počítá a v běžné praxi se biologické stáří plodu nepoužívá.

Délka trvání těhotenství

Normální těhotenství trvá 40 týdnů +/– 2 týdny. Pokud k porodu dojde před ukončeným 37. týdnem, hovoříme o předčasném porodu, přičemž za dolní hranici pro šanci plodu na přežití je podle současných znalostí a doporučení považován ukončený 24. týden těhotenství.

Dojde-li k porodu po 42. týdnu těhotenství, bývá tento stav označován jako přenášení. Při současném systému péče o těhotné by však naprostá většina žen měla být v ukončeném 42. týdnu těhotenství po porodu.

Pokud žena zná přesný den oplození, lze vycházet při určení délky trvání těhotenství i z tohoto údaje. Zde je pak počítáno s tím, že normální těhotenství trvá 267 dnů ode dne početí.

Čtěte také:

Určení termínu porodu

Je třeba vědět, že termín porodu je velice významný údaj, jehož špatné určení může poměrně negativně ovlivnit další průběh těhotenství, především s ohledem na posuzování růstu plodu v děloze a načasování porodu.

Existuje několik způsobů, kterými je termín porodu zjišťován. Mezi sebou se ale liší svou spolehlivostí. Za nejoptimálnější je dnes považována kombinace výpočtu termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření ve 13. týdnu těhotenství. Lze tak nejlépe zachytit a případně zkorigovat individuální odchylky způsobené například nepravidelným nebo delším menstruačním cyklem. Takto potvrzený termín porodu by se pak již neměl v průběhu těhotenství měnit.

Shrnutí možností výpočtu termínu porodu

1. Základní metodou je určení termínu porodu podle poslední menstruace. Známe-li první den poslední menstruace, přičteme k němu 280 dní. Prakticky to jednoduše provedeme tak, že k datu posledních měsíčků přičteme rok, odečteme tři měsíce a přičteme sedm dní.

2. Určení podle prvních pohybů je sice možné, ale dnes již příliš neužívané. Žena, která bude rodit poprvé, cítí pohyby obvykle ve 20. týdnu těhotenství, vícerodička pak o dva týdny dříve. Protože však jde o vjem, který je výrazně ovlivněn vnímavostí nastávající maminky, pramení z toho velká nepřesnost.

3. Pokud je známo přesné datum početí, přičteme k němu 267 dní.

4. Nejpřesnější metodou je v současnosti určení termínu porodu podle ultrazvukového vyšetření prováděného ve 13. týdnu těhotenství. Pokud se ultrazvukem určená délka trvání těhotenství liší od údaje počítaného podle posledních měsíčků o více než týden, pak by měl být termín porodu upraven právě podle tohoto ultrazvukového vyšetření. To však již neplatí při dalších ultrazvukových vyšetřeních, která jsou prováděna v dalších týdnech těhotenství.

Všechny takto vypočítané termíny je třeba brát s rezervou. Termín porodu totiž vychází pouze z průměrné délky trvání těhotenství, k porodu však dochází obvykle o něco dříve nebo později. Za normální „porod v termínu“ je považováno, pokud k němu dojde mezi probíhajícím 38. a ukončeným 42. týdnem těhotenství.

21.1.2021 1:00 | autor: Miloš Velemínský

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist